Byla vydána nová verze motoru Stockfish

Pro šachové nadšence a zejména pro příznivce počítačového šachu nemusí být bez zajímavosti, že byla vydána nová verze jednoho z nejpopulárnějších šachových enginů – Stockfish 11.

Podle slov vývojářů je tato verze asi o 50 Elo silnější než verze předchozí a dokonce o celých 150 Elo bodů silnější než verze, která prohrála z hlediska historie počítačového šachu památný zápas s AlphaZero před dvěma lety.

Stockfish patří k nejsilnějším šachovým motorům vůbec. Jeho tvůrci odhadují, že na moderním 4jádrovém procesoru by programu stačila pouhá tisícina času k sehrání vyrovnané partie proti mistru světa (u vážné partie).

V říjnu 2019 získal Stockfish zpět svoji korunu v TCEC (Top Chess Engine Championship), když v superfinále hraném na 100 partií hraných tempem 120+10 porazil motor AllieStein 54½:45½. V poslední době je to právě souboj různých pojetí šachových enginů, alfa-beta (Stockfish) proti neuronovým sítím (AllieStein), co činí tato klání nesmírně zajímavá.

Ve srovnání se Stockfishem 10 byly provedeny stovky vylepšení, od vyhodnocovací funkce (vylepšení útoku na krále, přechodu ze střední hry do koncovky a mnoho dalšího), přes vyhledávací algoritmus (inovativní metody koordinace prohledávání vláken, lepší prořezávání nekorektních taktických variant atd.) po opravy chyb spojených s braním mimochodem.

První pokusy prováděné komunitou vypadají slibně. V testu Reinholda Stibiho je po odehrání 210 partií tempem 1+1 mezi Stockfishem 11 a 10 skóre +53=154 -3, což by ukazovalo na nárůst herní síly u novější verze o 84 bodů (hraje se na Xeonu X5690 s 12 procesory při použití 4tahové knihovny Stefana Pohla).

Nejnovější verzi můžete stahovat z domovské stránky https://stockfishchess.org/

A na závěr si neodpustím jeden citát, na který jsem si při koukání do těch všech čísel vzpomněl: „Statistiky jsou jako bikiny, naznačí hodně, ale neukáží všechno.“ (Marty Turco, brankář NHL) :smich:

0 0 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Lubos Zimniok

Podotknu, že se mi „jedenáctka“ jeví velmi dobře (teprve včera v noci jsem ji zkompiloval). Na mém „stroji“ (dá-li se to tak ještě vůbec nazvat) „vidí“ a hodnotí jako nejlepší i varianty a tahy, které jsem kdysi analyzoval a které starší verze nebo jiné programy „neviděly“. Samozřejmě, hodnotí je stejně jako předchozí verze (kterým jsem musel své tahy předhazovat)  :smich: , tedy jako špatné, ale přesto jako nejlepší v dané (špatné) variantě.

Zdeněk Čekal

Leela Chess Zero versus Stockfish:
https://www.youtube.com/watch?v=EwHVsh-Ml40&list=PLQsLDm9Rq9bFV5lw1FZa3bThJpKXJyk9O&index=3
Souboji titánů dominuje stroj na bázi neuronových sítí. Jak vidno z ukázky, Leela stylem hry připomíná Míšu Tala v nejlepší formě.

2
0
Zajímá nás, co si myslíte, směle komentujte.x
()
x