Průlet turnaji

Není nutné zbytečně zdržovat. Podíváme se na Tata Steel Chess, na Gibraltar, nakoukneme do Mariánských Lázní a řekneme si, která dáma se stala mistryní světa.

Začněme doma festivalem v Mariánských Lázních, který je součástí Czech Tour. Festival, pořádaný agenturou AVE-Kontakt, se skládá ze tři uzavřených turnajů, openu, openu seniorů a tradičních doprovodných turnajů v rapidu a bleskovkách.

Ve velmistrovské A skupině máme své želízko v ohni. Nasazená turnajová jednička Vojta Plát nezačal turnaj dobře, ale postupně se probil tabulkou nahoru.  Na první místo mu však ani případná výhra v dnešním posledním kole stačit nebude. Na čele je GM Ernesto Quesada z Kuby s 6,5 body. Na druhé příčce se usadil Andrej Kovaljev z Běloruska s 5,5 body a na třetím místě je Vojta Plát s 5 body.

V mistrovském turnaji B1 je v čele GM Miroslaw Grabarczyk z Polska se šesti body a bodovým náskokem na druhého Jana Michálka (ŠK Líně).

V turnaji B2 vede FM Vatsal z Indie s 6,5 body. Český zástupce Josef Juřek (ŠK Sokol Vyšehrad) dělí se třemi body sedmé až deváté místo.

V openu má z Čechů celkem reálné šance na dobrý výsledek Petr Hoke ze Slavoje Litoměřice (5,5 bodů).

V turnaji seniorů vedou Jiří Kučera a Petr Paldus pronásledovaní smečkou pěti a půl bodových hráčů. V sedmikolovém rapid turnaji byl nejlépe umístěným Čechem Vít Valenta na 11.místě se 4,5 body. Zvítězil GM Quesada, který si nenechal ujít ani vítězství v jedenáctikolovém blicáku (9,5 bodů). Nejlepším českým blicařem v turnaji byl Petr Kučera.

Výsledky turnajů: http://chess-results.com/tnr507963.aspx?lan=1&art=0&fed=CZE&turdet=YES&flag=30


Tata Steel Chess Tournament 2020…

Hodně emocí budilo v prvních částech turnaje vystoupení mladého Íránce Firúzdži. Bublina ale splaskla v poslední části. Stalo se téměř přesně to, co jsem předpokládal. Firúzdža sice hraje velmi dobře, ale na špičku zatím ještě nemá. Šachově možná ano, ale k dobrým výsledkům je nutná i dobrá psychika, fyzická kondice a zkušenosti. Jen on sám asi ví, co z toho mu chybí. V posledních dvou kolech to bude mít dost těžké. Po třech porážkách v řadě se špatně „vstává ze země“.
V turnaji vede Fabiano Caruana s bodovým náskokem před Magnusem Carlsenem. Caruana nejenže vede o bod, ale má i relativně příznivý los, jak už jsem psal minule. Relativně. Dnes hraje bílými s Dudou, který ve včerejší partii odpůlil Carlsena. Caruana má bílé, ale pokud Dudovi sedne pozice po zahájení, pak …kdo ví? Carlsena dnes čeká Artěmjev, ale v posledním kole „neprůstřelný“ So a Carlsen bude mít černé. To vše jsou důvody, které v mých očích mírně favorizují Caruanu.

Ze včerejších výsledků stojí za zmínku ještě prohra Jordena Van Foreesta s Artěmjevem. Hrát anglickou za černé tak, jako se hrává sicilská (za bílého), je možná pozoruhodný nápad, ale asi se to s ohledem na chybějící tempa neujme.

Ánand černými „smazal“ Firúzdžu. Pokud si budete partii přehrávat s šachovým programem, moc chyb v ní nenajdete. Určitě vás napadne otázka, kde udělal Íránec chybu. Pak se tedy zkuste podívat na jeho 21.tah Jd6+ . Program asi bude „řvát“, že je to rovina, ale Ánand měl na pozici zřejmě jiný názor (a stejně tak i většina komentátorů).

Partie ke sledování i zpětnému přehrání zde: https://www.chessbomb.com/arena/2020-tata-steel-masters

1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 1 2 3 4
1. Caruana, F. g USA 2822 * ½ ½ ½ . 1 ½ 1 1 . ½ ½ 1 1 8
2. Carlsen, M. g NOR 2872 ½ * . ½ ½ ½ ½ ½ 1 . ½ 1 ½ 1 7
3. So, W. g USA 2765 ½ . * . ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½
4. Van Foreest, J. g NED 2644 ½ ½ . * ½ ½ . 1 ½ 0 0 1 1 ½ 6
5. Duda, J.K. g POL 2758 . ½ ½ ½ * . ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 6
6. Ǎnand, V. g IND 2758 0 ½ 0 ½ . * ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ .
7. Giri, A. g NED 2768 ½ ½ ½ . ½ ½ * ½ 0 ½ . ½ ½ 1
8. Dubov, D. g RUS 2683 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ * . 1 ½ ½ . 1
9. Firúzdža, A. g FID 2723 0 0 0 ½ ½ 0 1 . * 1 1 . ½ 1
10. Artěmjev, V. g RUS 2731 . . ½ 1 ½ ½ ½ 0 0 * 0 1 ½ 1
11. Xiong, J. g USA 2712 ½ ½ ½ 1 ½ 0 . ½ 0 1 * ½ . 0 5
12. Viťugov, N. g RUS 2747 ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ . 0 ½ * ½ . 4
13. Ju, J. g CHN 2726 0 ½ ½ 0 0 ½ ½ . ½ ½ . ½ * ½ 4
14. Kovaljov, V. g BLR 2660 0 0 ½ ½ ½ . 0 0 0 0 1 . ½ * 3

 


Na Gibraltaru skončil otevřený turnaj Challengers A, kterého se zúčastnili dva naši zástupci, Lumír Hladík a Petr Tkadleček. Hodnotit jejich výkon asi nemá cenu  :usmev: , protože když v pětikolovém turnaji začínáte od druhého kola, je to, jako když se na startu sprintu na 100m překážek ozve startovací výstřel a vy zrovna vyklepáváte kamínek z tretry na levé noze. Uvidíme, zda další pětikolový turnaj Challengers B zahájí oba borci už od prvního kola (začíná dnes).

Výsledky: https://chess-results.com/tnr471966.aspx?lan=1&art=1&rd=5

V silném turnaji Masters se Davidovi nedaří tak, jak asi čekal.
Nezávidím mu však jeho los  :usmev: :
žena, žena, čtrnáctiletý talentovaný indický IM, čekající na přiklepnutí titulu GM , žena … a konečně … v pátém kole mužský GM. Nevím, které místo by po čtyřech kolech patřilo Davidovi mezi ženami, ale v celkové tabulce je prozatím na 28.místě s jednobodovou ztrátou na vedoucího Čeparinova.  Turnaj je však stále „skoro“ na začátku, takže věřím, že se David ještě dostane dost vysoko.

A kdyby se Davidovi nedařilo, pořád ještě může podat protest, že mu  pořadatelé losují jen samé ženy  :usmev: , ale to by nebylo originální, to už tady bylo (např.: https://www.telegraph.co.uk/news/2017/02/02/worlds-top-female-chess-player-resigns-5-moves-repeatedly-made/) .

Otázka „mimo mísu“ a abych podráždil svého kolegu Honzu Jílka, nadšeného „převaděče“ cizích jmen do češtiny  :smich: :
Mělo by se do češtiny převádět jméno Davidovy anglické soupeřky z prvního kola (Jovanka Houska) podle výslovnosti? Jak se vyslovuje její příjmení? Je to Hjúska (podle slova Hjústn [HOUston]) nebo snad Húzka (podobně jako Firúzdža [FirOUzja] anebo „sprostě“ česky Houska?  :usmev:

Samozřejmě jen žertuji, Honza má pravdu, že by se měla přepisovat jen jména, která se nepíší latinkou. Asi by nevypadalo nijak působivě, kdybychom psali: Šort právě analyzuje partii Boba Fišera…. Na druhou stranu se domnívám, že čeští šachisté by měli vědět nejen, jak se které jméno vyslovuje, ale také jak se které jméno píše, protože když do vyhledávače napíšete „Firúzdža“, moc relevantních výsledků nedostanete… Ale to bylo jen tak na okraj.  :mrknuti:

Tabulka a los turnaje Masters: https://chess-results.com/tnr471965.aspx?lan=1&art=2&rd=5


Mistrovství světa žen skončilo po napínavém průběhu právě včera, v pátek 24.1.2020.
První polovina zápasu mezi úřadující mistryní světa Wen-ťün Ťü  (Wenjun Ju) z Číny a Alexandrou Gorjačkinou z Ruska se hrála v Šangaji. Každá z hráček vyhrála po jedné partii při čtyřech remízách. Druhá polovina zápasu se přesunula o „kousek“ dál do ruského Vladivostoku. Po remíze v sedmé partii zabodovala Gorjačkina, ale Ťü okamžitě kontrovala a dvěma vítěznými zásahy šla do vedení, které držela až do posledního dvanáctého kola. Gorjačkina zmobilizovala síly a ve dvanácté partii srovnala stav zápasu. Hned následující den (24.1.2020) po této partii se šlo na „penaltový rozstřel“, tedy na minizápas na čtyři partie v rapidu. První dvě partie skončily remízou, třetí se Gorjačkině nevyvedla.

Rozhodující partie tiebreaku.

Podobně jako v zápase mohla ještě otočit kolo osudu ve čtvrté partii tiebreaku, ale po 77.tazích skončila partie remízou opakováním tahů.
Ťü obhájila titul, ale rozhodně to nebylo suverénní vítězství.

Staronová mistryně světa Ťü (Ju)
A.Gorjačkina (Goryachkina)

 

 

0 0 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk Čekal

Vojta Plát k 9. kolu Czech Tour Mariánské Lázně, kde ho čekal soupeř z Chinese Taipei jménem Bai Adelard (ELO 2430), nakonec nenastoupil. Termín bohužel kolidoval s extraligovým zápasem Výstaviště Lysá nad Labem verzus BŠŠ Frýdek-Místek. Místo exotického Asiata se Vojta v barvách Lysé n/L (na druhé desce) utkal s Bělorusem Azarovem (ELO cca 2600). Názorně se ukázalo, že v šachu nelze sedět současně na dvou židlích, či lépe zapíjet fernet rumem…
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/czech-extraliga-2019-2020/5/6/2
Laskavý čtenář nechť si povšimne pozice po 13. tahu bílého (Jxe5). Již v rané fázi partie stojí Vojta na prohru…
Použiji rčení našich předků „Méně je někdy více,“ případně „lepší vrabec (=zpěvný pták) v hrsti, než holub na střeše.“
Happy end se nekonal…Lysá prohrála s frýdeckými adláty 3,5 : 4,5 a v „Mariánkách“ bral Vojta bramborovou medaili.

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x