Prague International Chess Festival zahájen

Samotný festival byl zahájen již v úterý, tj. 11.2.2020, ale včera započaly šachové boje prvními koly turnajů Masters, Challengers a Futures. Dnes pokračují tyto uzavřené turnaje 2.kolem (od 15:00) a na pořadu je také sedmikolový rapid. V pátek začíná Open a ratingové turnaje.

V prvním kole byli mnozí fanoušci zvědaví nejen na Davida Navaru v turnaji Masters, ale také na mladého Firúzdžu, kterému je prorokována skvělá budoucnost.

Nadějný junior hrál včera bílými figurami proti nejníže nasazenému hráči turnaje Markusi Raggerovi z Rakouska. Partie skončila po vyrovnaném průběhu zaslouženou dělbou bodů.

Naopak David Navara nastoupil proti nasazené jedničce Janu Krzystofovi Dudovi, který dle mého názoru patří spolu s Indem Gurjathim (Vidit) k hlavním favoritům Masters. Duda Davida překvapil již v zahájení, když v 11.tahu místo obvyklého plánu s postupem pěšce na dámském křídle (11. …b5)  zvolil postup pěšcem na opačné straně (11. … g5). Navara nezareagoval správně a černý získal převahu, kterou pak uplatnil až k výhře. Tah 11. …g5 je možná novinkou, alespoň mně se nepodařilo jej najít v dostupných databázích.  Duda jej promýšlel cca 20 minut. Stejně dlouho trvalo Davidovi přemýšlení nad reakcí. Myšlenku tahu demonstruje Duda v partii-pozastavit nástup bílých pěšců na královském křídle a získat pod kontrolu centrum, především pole e5.  V každém případě zajímavá myšlenka.

Indovi Gurjathimu stačila jedna chyba Američana Shanklanda a za chvíli už hrál partii jen bílý. Mnohem více se nadřel na celý bod loňský vítěz Masters Nikita Viťugov. V partii s Guijarrem byla dlouho „rovina“, ale v časové tísni Španěl chyboval a Viťugov si nenechal ujít příležitost.

Remízou po boji skončila partie Nilse Grandeliuse s Harikrishnou Pentalou.

Masters 2020, 1.kolo:

Firouzja, Alireza ½-½ Ragger, Markus
Grandelius, Nils ½-½ Pentala, Harikrishna
Navara, David 0-1 Duda, Jan-Krzysztof
Santosh Gujrathi, Vidit 1-0 Shankland, Samuel L
Vitiugov, Nikita 1-0 Anton Guijarro, David

Partie turnaje Masters můžete stáhnout zde

 

V turnaji Challengers má Česká republika početnější zastoupení. Hned v prvním kole na sebe narazili Jan Krejčí a Lukáš Černoušek. Jejich vzájemná partie byla sice dlouhá, ale nijak nevybočovala z řady jiných výměnných francouzských a skončila zaslouženou remízou. Mnohem zajímavější byla partie Tadeáše Kriebla, který černými vzdoroval Stefanssonovi z Islandu. V zajímavé sicilské určitě nestál po zahájení Tadeáš hůře, pak se mu však vymkla situace z rukou a i když jeho soupeř v časové tísni nedělal nejlepší tahy, stále to stačilo na udržení rozhodující převahy. Jediná rezultativní partie turnaje Challengers tak skončila, bohužel, nepříznivě pro české barvy.

Challengers 2020, 1.kolo:

Bartel, Mateusz ½-½ Esipenko, Andrey
Krejci, Jan ½-½ Cernousek, Lukas
Nguyen, Thai Dai Van ½-½ Abasov, Nijat
Piorun, Kacper ½-½ Van Foreest, Jorden
Stefansson, Hannes 1-0 Kriebel, Tadeas

Partie turnaje Challengers ke stažení zde

V turnaji Futures favorité nezaváhali a potvrdili své nasazení.

Futures 2020, 1.kolo:
Aydin, Gulenay 1-0 Nadzamova, Viktoria
Brozka, Karel 1-0 Bayaraa, Chinguun
Gurel, Ediz 1-0 Klimkowski, Jan
Nemec, Jachym 0-1 Finek, Vaclav
Vagman, Roy 1-0 Kanov, Nikola

Partie k online přehrání: https://www.chessbomb.com/arena/2020-prague-chess-festival-futures

0 0 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x