Za vším hledej peníze

Jednoduchá poučka: ‚Nemůžete-li najít logické zdůvodnění nějaké události, nehledejte žádné konspirační teorie, podívejte se na věc z finanční stránky.‘

Už od pátku se v šachových médiích přetřásá neúčast Radžabova v turnaji kandidátů. FIDE tvrdí, že šlo o osobní důvody, aniž by specifikovala o jaké (tedy specifikovala…, že šlo o strach z nákazy koronavirem), Radžabov tvrdí, že šlo o ultimátum ze strany FIDE. „Nezávislí“ pozorovatelé, hledající za vším nějakou konspiraci, vyrukovali s teorií, že Vachier-Lagrave stál tolik o turnaj kandidátů, že neváhal „ovlivňovat“ některé hráče („Win-win“ ??? :usmev: ).

Důvody odřeknutí turnaje zná asi jen Radžabov. Pravda je, že chtěl po FIDE odpověď na otázku, jak je turnaj zabezpečen proti riziku nákazy koronavirem a co se bude dít, pokud se někdo nakazí. Pravda je, že FIDE na jeho dotazy reagovala ultimátem: chceš nebo nechceš hrát (zřejmě podle rčení: „S teroristy a šachisty se nevyjednává.“)?

Radžabov nechtěl hrát za daných podmínek…nebo spíš nepřistoupil na ultimátum FIDE, takže byl „odhlášen“ z turnaje a přizván náhradník Maxime Vachier-Lagrave (MVL). Mimochodem, Radžabov se měl vyjádřit do 6.3. a Vachier-Lagrave byl o možnosti odstoupení jednoho z účastníků informován už tři dny před vypršením ultimáta (https://www.mvlchess.com/en/2020/03/07/jy-serai/ ), což by mohlo vést k různým domněnkám a spekulacím, ale je pochopitelné, že měla-li FIDE informace o možném odstoupení Radžabova, musela zajistit náhradníka včas, takže v tom nehledejme žádné konspirace.

Radžabov požadoval, aby se turnaj přesunul na jiný termín nebo aby FIDE dala jasnou odpověď, jak je to s možnou nákazou koronavirem a případnými důsledky (nedohrání turnaje, karanténa atp.). Podobné požadavky vznesl i jiný hráč, čínský velmistr Wang Hao. Za Radžabova nastoupí MVL, pokud odstoupí další hráč(i), kdo je(j) nahradí? Bude to pak regulérní turnaj kandidátů?

Upřímně, nechápu obavy Radžabova. Nechápu ani počínání FIDE.
Zatímco Číňan Ding Liren  (Ting Li-žen) dorazil do místa konání 14 dnů před turnajem a je v karanténě, jiní účastníci problém nemají.

MVL, který přiletí do Jekatěrinburgu 12.3. z Paříže, kde se koronavirus teprve „rozjíždí“, je zřejmě OK. Ani ostatní účastníci asi nepojedou na turnaj koňskou drožkou s jedním, na virus testovaným, kočím. Poletí letadly z letišť, přes která projdou denně desítky tisíc lidí. Všichni jsou potenciálními nositeli viru a teoreticky by všichni měli jít před turnajem do karantény a v průběhu turnaje by se měli stýkat jen s testovanými lidmi :usmev: Nereálné? Asi ano. Nelogické? Určitě. Nelogicky se začíná chovat FIDE.

FIDE zrušila několik dubnových (akcí), mimo jiné juniorské mistrovství světa v rapidu a blicu (https://www.reddit.com/r/chess/comments/fegc4y/megathread_coronavirusrelated_updates_event/ ), ale turnaj kandidátů se neruší. FIDE nezrušila ani třetí etapu Grand Prix žen (WGP Lausanne, Švýcarsko,  https://wgp2019.fide.com/) , ani mistrovství světa družstev seniorů v Praze.

Hledáte-li v počínání FIDE logiku, zapomeňte na ni.
Podle dostupných informací z médií jsou nejvíce ohroženi starší lidé…a FIDE ruší mládežnická mistrovství a „normální“ turnaje, avšak mistrovství světa seniorských družstev v Praze se neruší, turnaj kandidátů se neruší, WGP v Lausanne se neruší .

Důvod? Zřejmě peníze, co jiného….

Představme si, že by se na poslední chvíli tyhle turnaje zrušily.
Kdo by to zaplatil? Hotely, hrací místnosti atd.
Z tohoto pohledu je celkem pochopitelné, že se turnaje nezrušily. Na druhou stranu (nechci malovat „čerta na zeď“ ), pokud onemocní byť jen „hloupou“ chřipkou někdo z účastníků turnaje v Praze, co se bude dít? Karanténa? Promění se hotely Olympic a Don Giovanni v domy s pečovatelskou službou?

V Praze jsou na případnou nákazu připraveni…Těžko domyslet, co bude „když“ a raději snad na to ani nemyslet.

Podobné dotazy vznesl i Radžabov na FIDE a nedostal na ně uspokojivou odpověď.

Z tohoto úhlu pohledu se zdá být Radžabovovo jednání srozumitelné, ale pokud bychom takto uvažovali všichni, museli bychom se zabednit doma a nikam nevycházet.
Méně pochopitelný je postoj FIDE nejen k turnaji kandidátů. Bojíme se nákazy? Nehrajme nic. Nebojíme se? Hrajme jako vždy, ale s důrazem na hygienu.

Stále nějak nechápu, proč FIDE ruší dubnové akce a především proč ruší mládežnické akce…
Nerozumím tomu. Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet.

 

 

0 0 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Huna

Důvodem, proč turnaj kandidátů nechce FIDE odložit je pravděpodobně (a zde asi vcelku nečekaně) doping. WADA (mezinárodní organizace pro kontrolu dopingu) vyloučila Rusko na 4 roky a protože je FIDE podřízena WADě, Rusko nesmí pořádat žádná oficiální světová mistrovství či jiné významné sportovní události, platnost trestu je tuším od května, tudíž Šachová olympiáda v Khanty je ve velkém ohrožení, na tož tak ještě odložení Turnaje kandidátů by situaci velmi zkomplikovalo. Jinak předseda Lékařské komise FIDE se zavázal, že se postará o to, aby se na turnajích nemoci nešířily, byl v kontaktu např. s AVE kontaktem při organizaci MS seniorů tady… Číst dál »

David brazina

Pokud vim CAS zase rozhodl v neprospěch WADA. Faktem je, že by se svět měl starat o turecko-řeckou hranici a tyhle politicky zprofanovane instituce jako WADA, MOV, nebo i OSN rozpustit.

2
0
Zajímá nás, co si myslíte, směle komentujte.x
()
x