Co bude dál?

Šachový svaz České republiky přerušil soutěže družstev, které přímo řídí a doporučil přerušení soutěží i jiným subjektům (krajské svazy, okresní svazy). Rozumné rozhodnutí, ale i bez něj by se zřejmě nehrálo, protože situace se každým dnem (hodinou?) mění a postupně se utlumuje život v zemi.

Četl jsem argumenty, že přerušení soutěží ve chvíli, kdy v mnoha z nich zbývala dohrát „pouhá“ dvě kola, je nesmyslné.
Není to nesmyslné.
Stačí si představit situaci, že k nějakému zápasu nastoupí „obětavý“ borec s horečkou. Nemusel by nikoho nakazit, ale stejně by se asi dostala spousta hráčů do karantény a na poslední kolo z těch dvou nedohraných by pak mohla nastoupit jen torza družstev, pokud by vůbec někdo nastoupil.

Svaz podle mě rozhodl naprosto logicky a správně. Otázkou je, co bude dál? Optimisté věří, že všechna omezení jsou jen na krátkou dobu a že za pár dnů se vše vrátí do starých kolejí. Pesimisté to vidí samozřejmě docela jinak. Realisté se rozhlédnou „kolem sebe“ a konstatují, že v Číně začala epidemie na konci roku (nyní se uvádí, že snad už v listopadu) a teď v březnu dosáhla svého vrcholu. V Itálii, která je celá v karanténě, vrcholu ještě nedosáhli a také už to nějaký měsíc trvá. Není žádný důvod domnívat se, že Češi (Moravané, Slezané a jiné „národy“ žijící na našem území) jsou výjimeční a odolnější než zbytek světa (ani vypálení červa domácí slivovicí či nějakou samohonkou prý proti koronaviru nepomáhá). Z toho se dá usuzovat, že k šachovnicím jen tak brzo nezasedneme a že přerušení soutěží znamená vlastně jejich ukončení (byl bych rád, kdybych se mýlil…). Co s nedohranými soutěžemi?

Nabízí se jednoduché řešení: ukončit je ve stavu, v jakém právě jsou.
Ale je tu ještě jedna možnost: anulovat celý ročník.
Obě řešení mají svá pro a proti. Pokud nějaký tým jasně vede tabulku a ani neodehraná kola by na tom nic nezměnila, bude se právem cítit poškozen, dojde-li k anulování. Poškozeny se však mohou cítit také týmy, které měly šanci zajistit si v neodehraných kolech postup (nebo záchranu) a soutěž bude ukončena dle stávající tabulky. Pro svaz a řídící orgány je to nelehká situace. Vždy se bude cítit někdo poškozen.
Vím, předbíhám a stále je ještě šance, že se soutěže dohrají, ale moc tomu nevěřím….

Ještě zajímavější bude situace, pokud se různá omezení a zákazy protáhnou na delší dobu. Už teď by se stal z termínového kalendáře kalendář trhací, kdyby byl v papírové podobě. Ruší se a přesouvají turnaje, soutěže (viz např.zde: https://www.chess.com/news/view/coronavirus-which-chess-events-have-been-canceled ). Problém má i Caruana s dopravou do Jekatěrinburgu a kdo ví, zda vůbec včas dorazí a v jaké sestavě se nakonec bude(?) hrát turnaj kandidátů .
Problémy čekají na spoustu hráčů, kteří se šachem živí. Klidně se může stát, že se nebude „normálně“ hrát třeba několik měsíců a hráči přijdou o možnost vydělávat šachem. Stejné problémy asi budou mít i lidé (a už i mají), kteří se živí jinou prací nebo činností.
Špatná situace…pro každého. :smutek:

A to jsme teprve na začátku.

0 0 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk Čekal

Na DVTV je zajímavý rozhovor pana Veselovského s Omarem Šerým, což je molekulární biolog a odborník na DNA diagnostiku z Masarykovy univerzity v Brně. Ten predikuje na základě poznatků z Číny, že pandemie může trvat zhruba 5 měsíců. Odkaz na video je zde: https://video.aktualne.cz/dvtv/nakazenych-budou-za-tyden-tisice-vydechnout-bychom-si-mohli/r~2ee98ab8647211eaa7deac1f6b220ee8/ Pokud se prognóza ukáže býti pravdivou a nebezpečí skutečně pomine, zbývající kola šachových soutěží bude možno odehrát v průběhu října a listopadu letošního roku.

david brazina

odbornici od katedry by meli davat rozhovory tak maximalne blesku… Statni zdravotni ustav ma, troufam si tvrdi, trochu presnejsi informace, nez dojmy grantoveho pedagoga… http://www.szu.cz/tema/prevence/epidemie-onemocneni-vyvolaneho-novym-koronavirem-2019-covid /// Za rok, se tomu corona viru budeme smat… samozrejme, ne všichni 😛

David brazina

No co. Prodavačky v obchodech, pracovníci ve skladech horníci, řídící MHD, zemedelci, atd budou treba vždy. Tak si borci od deskové hry možná uvědomí jak zbytečni jsou, a jak k životu potřebuji práci jiných. Svaz rozhodl jak rozhodnout musel, pomatený koutny bude děkovat FIDE a za dva měsíce se vše vrati do starých kolejí. Btw, v Číně to na vrcholu už asi tři týdny není. Počet nakažených klesá.

Zdeněk Čekal

Dobře jste to, Davide, napsal. Stará moudrost praví „vše špatné je k něčemu dobré.“ Tím mám na mysli zejména zákaz shromažďování osob. Kvituji s povděkem, že útoky radikálů (=špičky Milionu chvilek pro demokracii) na podstatu demokracie – respektování výsledků svobodných voleb a z nich vzešlé politické reprezentace – na pár měsíců ustanou. Rovněž mě těší, že darmošlapové z umělecké avantgardy, včetně principála Hrušínského, ostrouhají…Žádné refundace od státu za ušlý zisk se konat nebudou. Zde se názorně ukazuje, jak zbyteční a postradatelní pro společnost jsou tzv. umělci (zejména pražští). Naopak prodavačky v obchodech, pracovníci ve skladech, řidiči MHD, zemědělci…jak správně podotýkáte,… Číst dál »

David brazina

Tak Hrušínský je typický představitel kavárny a chvilkařů. To jsou dementi, kterým není rovno.

Jim Vasilis

Nebudu vyvracet tuto směs hloupostí, připomenu jen, že daleko stručněji takový postoj známe z Černých baronů : “ Salát! Tihle umělci jsou všichni saláti! Narval bych je do mišelinky, tahat pneumatiky! Hajzly intelektuálský! „

Zdeněk Čekal

Exministr kultury Antonín Staněk: „…Uběhlo pár dní a část kulturní fronty natáhla ruku pro náhrady, především tzv. živá kultura (divadla). Přerušení hraní považují za likvidační a vypočítávají miliony, o které přicházejí a které by chtěli od státu, „který to zavinil“, kompenzovat. Samotný požadavek na „kompenzaci“ je fatálním nepochopením společnosti, ve které tito umělci žijí. Tohle není socialismus, kde je stát všemocný otec, co se má starat, ale kapitalismus, kde záleží na tom, v jakém rodině se narodíte, jak moc jste aktivní, agilní, nápadití i jaké máte štěstí. A jste-li v pravé chvíli na pravém místě. Kapitalismus není rovnostářsky spravedlivá společnost.… Číst dál »

david brazina

krasne shrnuto. To ale Letensky bezmozek nepochopi. Doufam, ze pristi volby naprosto jasne ukazou, ktera cast nasich obyvatel se projevila jako naprosto
bezcitna, sebestredna egoisticka hovada, Mimochodem, kde je clovek v tisni?, Kde jsou takzvani lekari bez hranic? Opravdu doufam, ze tito vsichni spolecne potahnout do prdele.

8
0
Zajímá nás, co si myslíte, směle komentujte.x
()
x