Stručně a bleskově

Koronavirus, turnaj kandidátů a jiné ….

Koronavirus

Jak se dalo předpokládat, vláda přitvrzuje a ve hře už je karanténa celé České republiky. Ač se to nezdá, toto opatření bude mít dopad i na šachový život v ČR. Doposud byly zrušeny jen soutěže a turnaje, po zavedení karantény už nebude možné ani trénovat ve více lidech jinak než přes internet. Zavřely se obchody, zavřely se i restaurace. Včera bědovali hned tři šachisté z blízkého okolí: “ To je konec šachu!“
Není, ale alespoň je teď jasné, že dnešní kola mistrovských soutěží družstev by se na mnoha místech nehrála (hrací místnosti v restauracích), ani kdyby je svaz nezrušil.

Turnaj kandidátů, …

… z nějž má vzejít vyzývatel úřadujícího mistra světa Carlsena, začíná slavnostním zahájením už zítra, tj. 16.3.2020. V místě konání (Jekatěrinburg, Rusko) přijali celou řadu opatření proti možné nákaze koronavirem. Přesto mnozí považují tuto akci za rizikovou. GM Radžabov se z turnaje odhlásil a nahradil jej Maxime Vachier-Lagrave. Odhlásit se hodlal i čínský velmistr Wang Hao, ale jak se dá vyčíst ze strohého povzdechu na jeho FB profilu, mateřská čínská šachová federace měla jiné mínění a zřejmě mu důrazně  „doporučila“ turnaje se zúčastnit.

Wang Hao

Turnaj kandidátů má být podle FIDE i pořadatelů nejlépe organizovaným turnajem. Pořadatelé přijali celou řadu opatření v boji s možnou nákazou, přesto však zůstávají pochybnosti a ozývají se hlasy, že turnaj měl být přeložen. Uvidíme, jak vše dopadne a zda se turnaj normálně dohraje.

Hraje se tempem (100’/40+50’/20+15′)+30′ / tah, dvoukolově. V prvním kole 17.3.2020 by se měly utkat dvojice:
Vachier-Lagrave : Caruana
Ding Liren : Wang Hao
Giri : Nepomnjašči
Griščuk : Aleksejenko

Smutná událost

Australská šachistka filipínského původu, manželka Levona Aronjana, WIM Arianne Caoili měla v sobotu v noci vážnou dopravní nehodu poté, co nezvládla řízení svého vozu a narazila do bariéry pod mostem v Jerevanu. Její stav je vážný, ale stabilizovaný.

Caoili arianne 20081121 olympiade dresden

Caoili Arianne, olympiáda Drážďany 2008 (Zdroj: wikipedie)

Snad vše dobře dopadne. Přejeme mladé půvabné šachistce brzké uzdravení.

Nebojme se samoty při karanténě!

Je velmi pravděpodobné, že bude brzy celá republika v karanténě. Šachisté mají výhodu, že mohou hrát i z pohodlí domova přes internet. K tomu můžete využít buď přímo server šachy.cz nebo můžete vyzkoušet třeba lichess.org . Samozřejmě, je i spousta jiných šachových serverů…
Pokud by někoho při hře na internetu náhodou přepadly deprese ze samoty, pak vězte, že existuje řešení úsměv

„Na záchode nie si sám, je tam s tebou Harmasan!“ mrknutí

 

 

 

 

5
Napište komentář

avatar
  
úsměvmrknutísmíchsmutekpláčnaštvanýudivenýpohodato milujulíbámkloboukoslavavalím očizvracímvyplazený jazyksmíchy brečímválím se smíchypřemýšlímzívámpusu na zámeksvatozářčertíkpotleskto zvládnemeOKgratulacenápadpalec nahorupalec doluvítězstvípohárprvnídruhýtřetíČeskoSlovenskočtyřlísteksrdcepivodárek
  Upozorňování  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jirka Kadlec
Host
Jirka Kadlec

Myslím, že Giri může překvapit, tipnu ho na vítěze turnaje! úsměv
https://www.instagram.com/p/B9oaud-HbOi/

Martin Petr
Host
Martin Petr

Ahoj všem,

konec šachu se rozhodně nekoná. Naopak, oproti jiným sportům máme obrovskou výhodu, že můžeme fungovat online. Třeba dnešního turnaje, který jsme s Michalem Novotným, Lenkou Kůsovou a dalšími svolali přes Facebook, se zúčastnilo 339 hráčů. Turnaje budou pokračovat každý den, z kandidátů by měly být komentované přenosy, chystáme přednášky … Každá krize je zároveň příležitost.

Schůze VV ŠSČR můžou být Skypem, výuka dětí může probíhat přes Twitch, a doma člověk šachy pořád hrát může.

(a dodám na odlehčení, že Petr Koutný mi nehacknul účet)

Mějte se!

Lubos Zimniok
Host
Lubos Zimniok

Myslím, že kdyby komukoli Petr Koutný hacknul (to jako vážně???) účet, poznalo by to i dítě z druhé třídy ZŠ úsměv Je jasné, že internet je pro nás dobrá volba. Je otázka, jak jej maximálně využít (tím nechci říct, že aktuální využití je špatné).
Joooo….
Aha úsměv ….takze turnaj na lichess.org nepořádal RaP Šachy? Asi jsem to pochopil špatně úsměv Pokud to byl počin ŠSČR, tak : palec nahoru , ale i tak dobrý turnaj, pokud to pořádal RaP Šachy…

David brazina
Host
David brazina

Super. (y)

Zdeněk Čekal
Host

Radostná událost. 100% ochrana před koronavirem:
https://www.facebook.com/PavlikPatrik/videos/10219446596147232/