Online Pohár národů před koncem

V pátek 8.5.2020 pokračoval Online Nations Cup (ONC), česky Online Pohár národů, sedmým a osmým kolem. Zbývají dohrát ještě dvě kola základní části, ale jeden finalista už je jistý-Čína.

Číňané mají velmi vyrovnaný a silný tým (v závorce česká transkripce jmen): Ding Liren (Ting Li-žen), Wang Hao (Wang Chao), Wei Yi (Wej I) a na ženské šachovnici Hou Yifan (Chou I-fan) tvoří základní čtveřici, kterou skvěle doplňují náhradníci Yu Yangyi (Jü Jang-i) a aktuální mistryně světa Ju Wenjun (Ťü Wen-ťün). „Nejslabším“ článkem je Wang Hao, který uhrál „jen“ 50%, 2 body ze čtyř partií.
Skvěle hrají především obě Číňanky, které v osmi dosavadních kolech ztratily jen bod a půl (tři remízy). Dvě kola před konce má Čína s 15 body čtyřbodový náskok na druhý tým USA.

Američané mají 11 bodů a jednobodový náskok na třetí výběr Evropy, s nímž se utkají v sobotním devátém kole. Pokud USA zvítězí, postoupí do nedělního finále. Zvítězí-li tým Evropy, pak bude záležet ještě na posledním kole, kdy se USA utká s Čínou a Evropu čeká výběr „Zbytku světa“, který je hlavně díky špatnému výkonu Radžabova na první šachovnici jasným otloukánkem soutěže. Ve výběru světa je nejlepším hráčem mladý Firúzdža s 3,5 body z osmi partií, což je jen průměrný výkon. Ovšem ani ostatní hráči a hráčky tohoto týmu nijak „neperlí“.

Bez šancí na postup jsou týmy Indie a Ruska, oba s pěti body.

Tým Evropy není špatný a mohl by Američanům sebrat finále, ale osobně tomu moc nevěřím. První desku Evropy hájí totiž jeden z nejlepších hráčů, ale také jeden z největších šachových „tragédů“, věčně nepostupující Maxime Vachier-Lagrave. Doposud neprohrál ani jednu partii (7x remízoval, 1x vyhrál) a každá série jednou skončí. Jistě, nemusí to být zrovna zítra, ale MVL je podle mě opravdový smolař. Mile by mě překvapil, kdybych se pletl.

Evropa by byla jistě mnohem silnější, kdyby za ní nastoupil Magnus Carlsen. Jenže ten nehraje. Odmítl se zúčastnit. Jako jeden z důvodů uvedl, že by klidně hrál … za tým Norska. úsměv

Samozřejmě se o tom hned začalo „mluvit“….

Nick Barton (chess.com) se  k tomu vyjádřil v tom smyslu, že prý “ … Magnus nebyl ochotný hrát za stejných finančních podmínek jako ostatní účastníci….“
( https://twitter.com/chesscom/status/1258447024632053760 )

Sám Magnus Carlsen vzápětí kontroval, když napsal: “ … Teď, když jste mě označili jako hamouna, tak příště budu chtít nejméně třikrát tolik, než bych žádal teď. …“
( https://twitter.com/MagnusCarlsen/status/1258715346069893126 )

A nezaujatá osoba to vidí úplně jasně:  „The Truth…..is out there.“
[„Pravda … je někde venku.“] (agent Fox Mulder, Akta X)

Přehled všech výsledků týmů a jednotlivých hráčů naleznete na http://chess-results.com/tnr526924.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES&flag=30  .
Ucelené informace o turnaji, včetně partií ke stažení, lze nalézt na webu pořadatele https://www.chess.com/article/view/fide-chess-com-online-nations-cup .

Pokud se vám nechce proklikávat webem chess.com a máte zájem podívat se v teple domova na partie z tohoto klání, můžete je stáhnout přímo z tohoto webu.

Partie 1.-8.kola ke stažení:

 

 

5
Napište komentář

avatar
  
úsměvmrknutísmíchsmutekpláčnaštvanýudivenýpohodato milujulíbámkloboukoslavavalím očizvracímvyplazený jazyksmíchy brečímválím se smíchypřemýšlímzívámpusu na zámeksvatozářčertíkpotleskto zvládnemeOKgratulacenápadpalec nahorupalec doluvítězstvípohárprvnídruhýtřetíČeskoSlovenskočtyřlísteksrdcepivodárek
  Upozorňování  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karel Jan Adamus
Host
Karel Jan Adamus

Tisk píše…koho ještě v dnešní době,v počátcích krize,zajímají gorodky,florbal ,šachy??Prý nikoho….lidé budou mít starost,jak vůbec přežít.:-(

Zdeněk Čekal
Host
Zdeněk Čekal

Závěrečný hrací den „Nations Cup“ přinesl překvapivou výhru Evropy nad „kosmopolitním“ týmem USA, kde vyjma kapitána Johna Donaldsona nenaleznete jediného rodilého Američana. V 10. kole však Nakamura a spol. „mákli“ a po zásluze porazili doposud suverénní Čínu 2 1/2: 1 1/2. Evropa naopak zaváhala proti „Rest of the World“ a tak v nedělním superfinále si to rozdají o prémii 24 000 $ týmy USA a ČLR. Nyní zaměřím pozornost na Fabiana Caruanu, Anishe Giriho a Alirezu Firouzja. Tyto tři hráče spojuje nejen šachové mistrovství, ale i neuvěřitelná fyziognomická podobnost. Dva neduživí mladíci a jeden teenager původem s Persie…Všichni se „zkaženým“… Číst dál »

david brazina
Host
david brazina

tak naprikladu jednoho naseho ufnukaneho velmistra, ono to je i o tom mit neco v hlave. nedokoncena stredni skola a postava skreta, neni zadna vyhra. a kdyz ma k tomu clovek v hlave nasrano je zadelano na zakomplexovaneho chudaka s gracii a sarmem filcky.

Jan Jílek
Admin

Davide, ten příspěvek je negativní, dal bych minus, ale naštěstí nezmiňuje nikoho konkrétně. Za volnou citaci trpaslíka bych dal plus, takže to bude bez hodnocení úsměv

David Brazina
Host
David Brazina

Ta charakteristika je ještě docela mírná.