Soutěže družstev a jiné „opičky“

Hloupý nadpis, hloupé téma. Při pátrání po důvodech mé nesoustředěnosti jsem si uvědomil, že mě nenechávají v klidu soutěže družstev.

V dnešní době už je jasné snad každému, že soutěže družstev se dohrají. Aspoň já tomu věřím. Věřím, že i kdybychom měli být zafačováni u šachovnice jako mumie (a naši přední „egyptodermatologové“ vědí, co je pro nás dobré, takže minimálně pusu budeme mít chráněnou…), soutěže dohrajeme.

Nemám nic proti, naopak. Rozhodovat se má u šachovnice, nikoli u „zeleného stolu“ a  rozhodnutí svazu je podle mě správné. Jen mě v té souvislosti napadlo, jak to bude s případnými pokutami?

Klasicky, jestliže se hrají některé soutěže ve stejném termínu (např.I.ligy a KP), řídící orgány zachovaly stejný formát i v nouzovém stavu dohrávek. Nikoho nijak nepálí, že i v nižších soutěžích hrají cizinci a že některé kluby budou mít problémy postavit základní osmičku hráčů bez cizinců. Jistě, je to „vina“ klubů, které měly spoléhat především na vlastní hráče, ale kdo mohl tušit, jak se situace vyvine? Nikdo. Budou ty kluby pokutovány?

Proslýchá se i to, že některé týmy odmítají dohrávat soutěže. Dostanou pokutu? Kdo ví…
Nikde jsem nečetl (a možná jsem zase něco přehlédl….), jakým způsobem se budou řešit případné podobné přestupky proti Soutěžnímu řádu.
Budou se pokutovat týmy, jejichž hráči nesehráli aspoň dvě utkání? Budou se pokutovat týmy, které nezajistí odpovídající hrací místnost a materiál (stoly)?
Nevím. Je možné, že v nějakém zápisu je to ošetřeno. a že jsem, jako obvykle, pár stovek let za opicemi úsměv Pokud o problematice víte více, můžete mě (a nejen mě) nasměrovat, uvítám to.

Při přemítání o dohrávkách soutěží jsem si vzpomněl na několik let starou diskusi v rámci jednoho openu. Jeden z pořadatelů turnaje hořekoval nad stavem soutěží družstev. Konkrétně jej „mrzelo“  (našel jsem slušné slovo smích ), že kluby zaplatí startovné v soutěži, zaplatí za cizince nebo hosta. Cizinec nebo host pak zaspí na zápas, ale snaží se dojet, do hodiny to však nestihne a tým je (po právu) potrestán pokutou za „manipulaci se soupiskou“. Všichni jsme se tehdy shodli, že je to tak správně.

Onen funkcionář tehdy vyslovil kacířskou myšlenku: „Hrajeme tady pro radost, platíme za to dost peněz, platíme za hráče a hráčům, platíme startovné, rozhodčí, místnosti, pokuty a k čemu? Abychom se tady nervovali, jestli dojede hráč nebo jestli nezaspí? Hrajeme šachy pro zábavu, tak proč si máme ničit nervy? Zabalme to a pojďme hrát bez blbých řádů. Třeba nějakou hospodskou ligu….“

Je to hloupost, ale když se člověk zamyslí…. Tým zaplatí (oprávněnou) pokutu, tým od začátku prohrává v zápasu, hráči týmu jsou znechuceni, že nastupují do zápasu s nevýhodou…. Tehdy jsme onoho funkcionáře zdrbali, ale od té doby mi straší ve věži…

 

V tom, co řekl, bylo zrnko pravdy.
Hrajeme pro zábavu a  co získáme za výhru v soutěži? Dobrý pocit, že jsme postoupili nebo se zachránili, radost ze hry…. a dál?
(Mimochodem, aby to snad nevypadalo, že chci do něčeho rýpat, tak se tady celkem hodí odkaz na Monty Pythony a ukázku z filmu Život Briana na téma „co nám dali Římani“… : https://www.youtube.com/watch?v=sfix_BbaZM0 )
Pravda, celkový vítěz (myšleno celorepublikově) může utratit pár set tisíc a reprezentovat naši vlast na mezinárodní scéně… Ironické rýpnutí, ale nemyslím to nijak zle (aby mi to zas někdo neotloukal o hlavu), taková je realita.

Každoročně mě posedne démon samostatného myšlení smích a napadlo mě to, co každý rok: co tak uspořádat nějakou soutěž podle „trochu“ jiných pravidel? úsměv Třeba celorepubliková postupová soutěž s celkovým cenovým fondem kolem jednoho miliónu korun? Prostě dávat finanční ceny od okresů až po finále.
Sranda, co?
smích smích smích

Ti „vysmátí smajlíci“ tam jsou, protože dobře vím, jak se na to bude tvářit spousta lidí úsměv a vůbec se jim nedivím (už se těším na „kritiky“ v diskusi).
Nicméně…touhle myšlenkou jsem „posedlý“ už několik let a je možné, že se mi ji podaří jednou realizovat (… a pokud ne, nic strašného se nestane mrknutí ). A proč jsem to dosud neudělal? Třeba proto, že nechci jít proti proudu, že nebyla vhodná doba a z mnoha jiných důvodů.

Vím, že je to hloupost, ale zkusme se zamyslet (nebo i diskutovat), zda by (už) nebylo vhodné změnit naše šachové soutěže…samozřejmě, s podporou svazu úsměv

 

11
Napište komentář

avatar
  
úsměvmrknutísmíchsmutekpláčnaštvanýudivenýpohodato milujulíbámkloboukoslavavalím očizvracímvyplazený jazyksmíchy brečímválím se smíchypřemýšlímzívámpusu na zámeksvatozářčertíkpotleskto zvládnemeOKgratulacenápadpalec nahorupalec doluvítězstvípohárprvnídruhýtřetíČeskoSlovenskočtyřlísteksrdcepivodárek
  Upozorňování  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jan Jílek
Admin

Klubový život a jeho radosti si neužívám tolik, jak bych chtěl, takže mi možná něco uniká, ale jaký je účel pokut? Pokud se nemýlím, je pro většinu dostatečný trest za to, že už na začátku zápasu má tým nepříznivé skóre.

Nějaký výchovný smysl pokut moc nevidím, když už někdo dá dohromady klub a soupisku, tak jej dle mého názoru není nutné trestat jako 10leté dítě. Ale jak říkám, v klubovém prostředí se nepohybuji moc často, tak je možné, že mi nedochází nějaká hlubší souvislost.

Martin
Host
Martin

Jsou 2 (základní – asi jich bude víc, řády nastudované nemám) typy pokut v soutěžích družstev: U pokut za „manipulaci se soupiskou“ (hráč někde uprostřed je zapsán, ale nepřijde) jde o prevenci proti tomu, aby různí vychcandírové (kterých je, přiznejme si, mezi šachisty nemálo) nekalkulovali způsobem „je nás jen 6, tak se napíšeme tak, abychom měli čtyřikrát bílé“ nebo „je nás jen sedm, tak napíšeme nějakou nepříchozí vatu proti nejsilnějšímu hráči soupeře“. Pod hrozbou pokuty to udělá málokdo. Pokuty za to, že družstvo nenastoupí kompletní jsou pokud vím nastavovány velmi mírně (trestá se až opakovaný prohřešek, u nejnižších soutěží dokonce… Číst dál »

Jan Jílek
Admin

Díky. S tou manipulací se soupiskou, jsem si myslel, že pokud družstvo není kompletní, automaticky se soupiska posouvá o jedno místo dopředu, tzn. prázdné jsou zadní šachovnice. Pokud to tak není, tak se ptám, proč by to tak nešlo? Tím by se právě různým čachrům dost zamezilo, ne?

Martin
Host
Martin

Tak to udělat asi jde (a možná i to tak je) v soutěžích, kde neexistuje hodinová čekací doba, což jsou možná ty nejvyšší světové (české?) soutěže. V našich „pralesních“ soutěžích, kde hodinová čekací doba je, by dost dobře nešlo po hodině, kdy je většina partií někde na začátku střední hry říct: „Ha, hráč na třetí za Dolní Kozlovice nedorazil, takže se všichni o jednu desku posunou“.

Luboš Zimniok
Host
Luboš Zimniok

Ona by šla spousta věcí i u nás . Třeba, že tým nemůže začít zápas, pokud nejsou všichni hráči v hrací místnosti-vím, je to kruté, ale pak by si na opozdilce došlápli především jeho spoluhráči. Ale já nechtěl nějak kritizovat pokuty, nějaký trest musí být, jinak by si opravdu dělal každý, co chce. I když…některé pokuty mi hlava nebere Není to tak dávno, co jsme dostali pokutu kvůli písmenku „Z“. Zahraniční hráčka byla u nás napsána na dvou soupiskách týmů, které hrály ve stejný den. Ve vyšší soutěži byla napsána „pro jistotu“, kdyby vypadl někdo z hostů. Problém byl v… Číst dál »

Martin
Host
Martin

V kacířské myšlence onoho funkcionáře vidím zásadní rozpor: Nejprve „kluby zaplatí cizince nebo hosta“ a následně funkcionář téhož klubu argumentuje, že „Hrajeme šachy pro zábavu…“.

Kluby, které mají za cíl hrát šachy pro zábavu, neplatí cizince ani hosty. Hráči si mohou vybrat, zda hrát v klubu, který si platí cizince a riskují, že když tento někdy zaspí, tak „Tým zaplatí (oprávněnou) pokutu, tým od začátku prohrává v zápasu, hráči týmu jsou znechuceni, že nastupují do zápasu s nevýhodou…“ nebo radši hrát v klubu, kde se hraje opravdu pro zábavu a bez placených cizinců.

Luboš Zimniok
Host
Luboš Zimniok

Já v tom až tak zásadní rozpor nevidím . Nevím, jaká je situace u vás, ale u nás je běžné, že bez hostů nebo cizinců by bylo těžké hrát pro zábavu a neplatit pokuty za neobsazené šachovnice. Vím, že i tohle zní divně, ale pro představu: když máte v klubu, řekněme, deset hráčů a všichni chtějí hrát soutěž (třeba okresní přebor), jenže polovina z nich pracuje na směny a nechce si pokaždé v neděli po sobotní noční nebo místo nedělní ranní brát dovolenou, tak nějaký hráč navíc se hodí. Tím chci říct, že hosté nebo cizinci nemusí hrát jen proto,… Číst dál »

Zdeněk Čekal
Host
Zdeněk Čekal

Při toulkách po internetu jsem narazil na líbeznou báji „O čarovném zvonu.“ Dovolím si ji publikovat v plném znění a vzdát tímto počinem hold rodnému městu pana Zimnioka – Karviné. „Pověst, se váže k části zdejšího území města Karviné zvané Fryštát. Ve starém městě Fryštátě žili pracovití lidé, kteří svou pílí zajistili jeho rozkvět. Byla zde úrodná půda, lidé nevěděli, co je hlad a bída, řeka Olše dávala hojnost ryb. Když si zde obyvatelé Fryštátu postavili kostel, který byl tak pěkný, že daleko v okolí neměli podobný, rozhodli se, že si rovněž nechají vyrobit vzácný zvon. Ten byl ulit z… Číst dál »

Luboš Zimniok
Host
Luboš Zimniok

Ano, tolik nepřesná legenda úsměv Městská legenda (Urban Legend) říká, že zvon sice byl zabrán pro válečné účely, cestou se však skutálel z vozu a někam zapadl. Od té doby lidé hledají v zemi zvon a jak na „sviňu“ nikde nic, jen samé uhlí smích Nicméně šachanisté nesouhlasí ani s touto verzí, resp.tvrdí, že zvon uzmul Šachtan, což je, jak známo, podřadný ďáblík, který vznikl křížením Satana s permoníky poté, co Šachan Satanovi vsugeroval myšlenku, že ti trpaslíčci jsou ve skutečnosti lepé děvy. Samozřejmě vlastním onu kreslenou šachanistickou verzi této legendy smích

Martin
Host
Martin

Připouštím, že je to možná moje neznalost poměrů v jiných regionech – jsem asi ovlivněn tím, že jsem z velkého oddílu ve velkém městě. Ale placení hráčů a hraní pro zábavu mi zkrátka nejde dohromady – že by bez „žoldáků“ nešla dát dohromady soupiska schopná se vždy sejít v 8 moc nejsem ochoten věřit. Google mi vyzradil, že Karviná má 52 tisíc obyvatel, to zas tak málo není. Hosty i cizince (typu kamarádi odjinud) máme taky, ale že by někdo v nejvyšší soutěži v kraji platil hráče, je podle mě naprosto výjimečné (a nebo jsem naprosto naivní…).

Luboš Zimniok
Host
Luboš Zimniok

Tady není řeč o nějakém „placení“ úsměv ve smyslu výdělku. Ale když někdo pomáhá jinému klubu, neměl by na tom aspoň nic tratit, tj.zaplatit hráči cestu a nutné náklady (třeba dvě piva smích ). Ano, Karviná má dost obyvatel, ale šachy jich moc nehraje úsměv (přednost tady má házená, fotbal, hokej) . A pak, v nedalekém okolí je spousta jiných klubů.