Malé ohlédnutí za minulým týdnem

…ale opravdu malé, protože už dokonce ani v šachovém online světě se toho moc neděje.

Tedy ne, že by se šachy online nehrály, hrají se stále, ale pomalu opadá prvotní „karanténní onlinový boom“.

V sobotu a v neděli se hrála poslední kola ONC (Online Nations Cup). Z mého pohledu (a nejen z mého) nezáživný turnaj, v němž si několik pozvaných rozdělilo pár tisíc dollarů. V sobotních kolech vše zdramatizoval tým Evropy, když s Girim v sestavě místo Dudy porazil tým USA. Tři remízy a na „dívčí“ desce nestačila Irina Krush (USA) na Nanu Dzagnidze (Evropa).
Tým USA tak musel v posledním kole pro postup do finále bodovat proti Číně a doufat, že Evropa neuspěje proti výběru světa. Stalo se. USA porazily Čínu a Evropa „jen“ remizovala. V nedělním finále se tak opakovalo desáté kolo. Čína se opět utkala s USA. Zápas skončil smírně, když za Američany zvítězil Caruana a za Čínu Yu Yangyi (Jü Jang-i) při dvou remízách. Vzhledem k tomu, že Čína vyhrála základní skupinu, stala se celkovým vítězem poháru.

———

Minulý týden byl také ukončen seriál on-line turnajů VŠTE svou osmou sérií. Pořadatelé odvedli dobrou práci, bohužel, postupně opadal zájem hráčů. Alespoň jsem to vyrozuměl ze stránek turnajového seriálu. V každém případě to bylo vítané zpestření karanténního stavu.

———

Pořadatelé turnajů postupně mění plány, popř.své turnaje ruší. Na jiné termíny se přesunuly turnaje Open Bohumín, Ostravský koník a také Czech Open Pardubice. Výpis zrušených nebo přesunutých turnajů naleznete na stránkách svazu. Mnozí pořadatelé, především prázdninových turnajů, ještě stále vyčkávají (třeba Karviná smích ). Zajímavé bude sledovat, co různé přesuny a změny udělají s velmi oblíbenými „masovými“ turnaji Ostravský koník a Czech Open Pardubice. Pořadatelé obou turnajů zvolili poměrně riskantní termíny. Riskantní nikoli z pohledu virové nákazy, ale z pohledu vytíženosti hráčů. Je jasné, že pořadatelé si tuto skutečnost uvědomují a např. Czech Open má zatím vypsány jen dva hlavní turnaje… Sympatické je, že tito (a mnozí další) pořadatelé jdou do rizika a nechtějí své příznivce připravit o oblíbené turnaje.  Snad se potvrdí pořekadlo, že odvážnému štěstí přeje.

———

A na co se můžeme těšit tento týden? Na zrušení nošení roušek zatím ještě ne úsměv , ovšem už se dají hrát šachy alespoň na zahrádkách v restauracích smích a kdo chce, může už také navštívit futuristicky vypadající kadeřníky.
Ze šachových akcí stojí za zmínku Online Mistrovství Evropy na serveru chess.com (české propozice naleznete zde) nebo Steinitzův memoriál na chess24.com .
Za mě jasná volba: nechce se mi přemýšlet, kdo je opravdu dobrý hráč a kdo si „trochu pomáhá“, a tak nebudu sledovat online ME, kde je až příliš „svůdné“ tempo hry 10’+2″ a hrát může kdokoli.

Zato blicky v podání špičkových hráčů mohou být zajímavé….

Napište komentář

avatar
  
úsměvmrknutísmíchsmutekpláčnaštvanýudivenýpohodato milujulíbámkloboukoslavavalím očizvracímvyplazený jazyksmíchy brečímválím se smíchypřemýšlímzívámpusu na zámeksvatozářčertíkpotleskto zvládnemeOKgratulacenápadpalec nahorupalec doluvítězstvípohárprvnídruhýtřetíČeskoSlovenskočtyřlísteksrdcepivodárek
  Upozorňování  
Upozornit na