Důchodci před branami

Parafráze na film „Nepřítel před branami“ se mi zalíbila, ale přesnější by asi bylo napsat „Důchodci ZA branami“. Vše záleží na úhlu pohledu 🙂 .
Dnes se podíváme, jak dopadla základní část Legends of Chess , mistrovství Polska a Grandmaster Triathlon v Bielu.

Šachové legendy, konkrétně Magnus Carlsen, Ting Li-žen, Jan Něpomňašči, Anish Giri, Viswanathan Anand, Boris Gelfand, Peter Leko, Peter Svidler, Vasilij Ivančuk a Vladimir Kramnik, odehrály základní část online turnaje, který je součástí Carlsenovy tour.
Po devíti kolech, kdy hráči mezi sebou sehráli minizápasy sestávající ze čtyř rapid partií s tempem 15+10 (při remíze 2x blic a armageddon), známe čtyři postupující do vyřazovací části : Carlsen, Něpomňašči, Giri, Svidler. Těsně za branami postupu zůstali „důchodci“: Ivančuk, Kramnik, Gelfand. Mezi hráče v postproduktivním věku se „vklínil“ ještě Ting Li-žen (Ding Liren), který se odpoutal od posledního místa a na poslední chvíli přeskočil Ananda a Leka.

Při pohledu na konečné pořadí:

1. Magnus Carlsen 25 b., 2. Jan Něpomňašči 20 b., 3. Anish Giri 18 b., 4. Peter Svidler 14 b., 5. Vasilij  Ivančuk 13 b., 6. Vladimir Kramnik 12 b., 7. Boris Gelfand 11 b., 8. Ting Li-žen 9 b., 9. Viswanathan Anand 7 b., 10. Peter Leko 6 b. ,

by asi jen málokdo řekl, že mladý Ting Li-žen je tentýž hráč, který byl ještě v loňském roce téměř neprůstřelný a když náhodou s někým prohrál, byla to senzace. Teď nasbíral ve 42 partiích 14 remíz, 7 vítězství a 21 (!!!) porážek. Jistě, jsou to sice jen rapid partie, ale i v těch měl „kdysi“ Ting Li-žen vynikající výsledky.

Pokud někdo, kromě Ting Li-žena zaujal, pak určitě Ivančuk. Skoro do poslední chvíle bojoval o postup do vyřazovací části a nakonec skončil jen o bod za postupujícím Svidlerem. Ivančuk stále hraje dobré a zajímavé šachy a ani přes svůj věk (51 let) nehodlá ustupovat mladší generaci.

Podobně jako Ivančuk ukázali vysokou úroveň hry i Kramnik a Gelfand. Také oni nebyli pro o jednu generaci mladší soupeře snadným „soustem“. Naopak, Anand a Leko sice nezklamali, ale také nic extra nepředvedli.
Čtyřku postupujících není třeba hodnotit. Postoupili a to se počítá. Otázkou je, jak si povedou dál. Vyřazovací část začíná 31.7. a na chess24.com budeme moci sledovat dvojice: Carlsen – Svidler a Giri – Něpomňašči.


V minulých dnech se dohrálo i mistrovství Polska mužů, jež se letos hrálo vyřazovacím způsobem. Poměrně rychle byl rozhodnut boj o třetí místo, když GM Gajewski porazil GM Heberlu poměrem 1,5-0,5. Ale o první místo se bojovalo dost urputně.

Po dvou remízách v partiích s klasickým tempem sehráli GM Piorun a GM Sazdikowski dvě partie rapid tempem, které rovněž skončily remízami. Následovaly dvě bleskové partie. V první z nich bílými figurami Kacper Piorun udolal Daniela Sadzikowského až v koncovce. Ve druhé zvolil Sadzikowski netradiční zahájení a to mu přineslo úspěch a vyrovnání.

Leckdo by se v takové situaci na místě Pioruna psychicky složil. Malý krůček od titulu a soupeř vyrovnal…. Ale Piorun už v zápase s Gajewským, kde neviděl (Piorun) jednotahový mat, ukázal, že že se dovede u šachovnice oprostit od nepříjemných vzpomínek a jakýchkoli emocí.
I tentokrát se mu to vyplatilo. Jako hráč s vyšším ratingem si volil barvu figur pro armageddon a vybral si bílé, tedy minutu víc, ale povinnost zvítězit.
Dobrá volba.
V rozhodující partii zahrál po napadení střelce (13. …d5) „tah do prázdna“ 14.Sb5. Objektivně lepší bylo asi ustoupit na b3, ale Sadzikowski na Sb5 nezareagoval dobře. Místo vyhnání střelce (14. … a6) vyvinul figuru 14. … Sb7? a rázem ztratil materiál a dostal se do prohrané pozice.

Kacper Piorun se tak stal mistrem Polska pro rok 2020, druhé místo obsadil Daniel Sadzikowski, třetí skončil Grzegorz Gajewski a čtvrtý Bartolomiej Heberla.


Když jsem tady minule psal o Grandmaster Triathlonu v Bielu, měli za sebo hráči dvě triatlonové disciplíny: rapid a bleskový šach. V obou dominoval polský velmistr Radoslaw Wojtaszek, který měl tříbodový náskok na svého pronásledovatele Pentalu Harikrishnu. V posledních dvou kolech nesměl Wojtaszek klopýtnout, pokud chtěl zvítězit v celém turnaji. jenže v předposledním kole měl černými talentovaného Vincenta Keymera a pouze remizoval, kdežto Pentala Harikrishna porazil Romaina Édouarda. Vtip je v tom, že za vítězství se v tomto turnaji udělovaly čtyři body a za remízu 1,5 bodu. Náskok Wotaszka se tak rázem svrknul na pouhý půlbod a v posledním kole musel zabojovat. Harikrishna sice černými porazil Davida Antóna Guijarra, ale Wojtaszek si nenechal ujít vítězství v turnaji a bílými figurami porazil Noël Studera. Ačkoli Wojtaszek skončil v klasickém šachu až na třetím místě za Harikrishnou a Adamsem, přece jen mu jeho vítězství ve zbývajících „disciplínách“ stačila na celkové první místo.   Na druhém místě skončil Pentala Harikrishna, na místě třetím Michael Adams.

Konečné pořadí najdete na stránkách pořadatele pod hlavičkou Overall Ranking.

 

 

4 8 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

„Asi jen málokdo by řekl, že mladý Ting Li-žen (= Ding Liren) je tentýž hráč, který byl ještě v loňském roce téměř neprůstřelný a když náhodou s někým prohrál, byla to senzace. Teď nasbíral ve 42 partiích 14 remíz, 7 vítězství a 21 (!!!) porážek. Jistě, jsou to sice jen rapid partie, ale i v těch měl „kdysi“ Ting Li-žen vynikající výsledky.“
 
PS. Příčina porážek tkví v potížích s internetovým připojením k „chess24“ z ČLR, nikoliv v poklesu výkonnosti čínského hráče. Trable Ding Lirena popisuje Pavel Matocha v Lidových novinách, viz.
https://www.facebook.com/tadysehrajisachy/photos/rpp.578416555628038/1988163397986673/?type=3&theater
 
 

Luboš Zimniok

Je to možné. Já sice nejsem z ČLR, ale potíže s připojením na chess24.com mám také  :smich: a vím, že nejsem sám.

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x