Střípky

Dohrálo se v řecké Kavale, skončily Letní Pardubice a do finále vstupuje online turnaj Legends of Chess. K tomu ještě pár „blbůstek“ 🙂

V řecké Kavale se hrálo na sedm a nikoli na devět kol, jak jsem původně napsal. Za takových okolností „bolí“ i sebemenší ztráta. Poznali to i čeští hráči Vojtěch Zwardoń a Vojtěch Plát. Zatímco druhý jmenovaný sice něco málo ztratil na ratingu (-4.6), tak celkově skončil na ještě solidním čtvrtém místě, Vojta Zwardoń v závěrečných třech kolech turnaje vyhořel (0 – 1/2 -0) a obsadil konečné 19.místo (ztráta ELO bodů -25.5).  Konečné výsledky naleznete na chess-results.


Závěrečným bleskovým turnajem skončil „festival“ Letní Pardubice. V blicáku vyhrál Sergej Movsesjan před Peterem Michalíkem a Vlastimilem Babulou. Kompletní výsledky najdete na chess-results a tamtéž už lze i stahovat partie. Podrobné zpravodajství z celého festivalu lze důkladně studovat na webu ŠSČR. Oceňuji, že v poslední době se ŠSČR podstatně zlepšil a mnohem lépe než v minulých letech informuje čtenáře nejen o svých akcích :palec-nahoru: .


Skončila semifinálová část turnaje Legends of Chess .
Asi nikoho nepřekvapí, že Carlsen „přejel“ Svidlera. Doslova přejel, protože Svidler snad ani na chvíli neměl žádnou šanci Carlsena byť jen ohrozit. Na postup stačily Carlsenovi dva zápasy, v nichž ani nemusel odehrát všechny partie. V obou zápasech zvítězil shodne 2.5-0.5 a Svidlerovi dovolil jen dvě remízy.

To Giri se v semifinále s Něpomňaščim pokusil vzepřít osudu. První zápas sice prohrál (0.5-2.5), ale ve druhém si vedl mnohem lépe a když rapid partie skončily 2-2 a v blickách vyhrál jak Nepo, tak Giri své partie bílými, rozhodoval armageddon. Giri měl černé a zvítězil, čímž si vynutil třetí zápas. I v něm skončily rapidy čtyřmi remízami, ale na armageddon tentokrát nedošlo, protože Giri bílými jen remízoval a Nepo v další partii bílými drze sežral černému figuru (19.Jxa6) a i když ji pak vrátil, nebylo to Girimu nic platné, Nepo uplatnil svou převahu k výhře.

Ve finále se tak potká dvojice Něpomňašči-Carlsen a i když je Magnus jasným favoritem, může to být zajímavý zápas.


Semifinálový zápas Něpomňaščiho s Girim komentoval jako host i Garry Kasparov. Hráč jeho kalibru nepotřebuje věšteckou kouli, aby uhodl téměř všechny tahy obou hráčů, jak mu zalichotil komentátor Jan Gustafsson, ale to nepotřebují ani jiní :usmev: . Když jsem poslouchal Garryho „rozjímání“ o turnaji kandidátů a zápasu o titul mistra světa, v podstatě říkal totéž, co říkám já i mnozí jiní.
Přeloženo: Garry v současné době nevidí ani jednoho hráče, který by mohl Carlsena ohrozit.
Garry má vždycky pravdu… :usmev:


Když mi bylo o víkendu oznámeno, že můj klub, ŠK Karviná, se přece jen nakonec udržel ve II.lize (info pro pana profesora Adamuse :usmev: ), podíval jsem se na web svazu, kdo a co bude v následující sezóně hrát.
Mimoděk jsem rozklikl i Rozpis 1. a 2.lig.
Rozesmál mě pohled na pokuty, hlavně v mládežnické sekci. Buď byli ve Spartaku Ústí nad Labem soustředěni jen na výkon v 1.lize mládeže (Spartak Ústí nad Labem „A“ soutěž suverénně vyhrál) a nějaké „malichernosti“ je nezajímaly nebo si na ně zasedl vedoucí soutěže :smich: (tomu nevěřím).
Ještě NIKDY jsem neviděl družstvo, které by za jednu sezónu nasbíralo pokuty v celkové výši 35 600,-Kč :smich: (viz Rozpis, str.12 ).
To se vyplatí, za postup to stojí!

Vypadá to, že svaz má nového movitého sponzora :usmev: ….


Když už je tady řeč o juniorech… Právě dnes se hrála partie třetího kola v polské Extralize juniorů. Najdete správné pokračování za černého?
Černý na tahu.

Zajímavá partie, která snad měla při oboustranně správné hře skončit remízou. Máte-li po ruce výkonný počítač a dobrý šachový program, zkuste mu těch pár tahů natahat. Ale pozor, i šachové programy se mohou plést :usmev: .

Pokud jste sami nepřišli na to, co má hrát černý, pak tady je „řešení“, tedy co se vlastně hrálo. V komentářích jsou jen lehké náměty, co se taky (ne)dalo hrát :mrknuti: .

 

 

 

 

4.3 6 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
11 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

OFF TOPIC!!!
Pane Jílku, Vaši hernu jsem si oblíbil i navzdory tomu, že 95% „hráčů“ nezná tlačítko „rezign“ a hraje poctivě do matu…Nicméně můj dnešní „soupeř“ z partie uvedené níže mi šach znechutil na hodně dlouho…Nakonec překročil čas (sic!). Posuďte sám jak vypadá zápolení na 64 polích v 21. století:
https://sachy.cz/play/2b4b1a04-2546-4749-85b4-d7e4a3d70daa
 
 
 
 

Jan Jílek

To je jako v životě, při srážce s blbcem neuděláte nic. Napadá Vás jak podobnou situaci řešit? Podle mě Vám ale herna musela nabídnout možnost reklamovat remízu, protože na pravidlo 50 tahů samozřejmě pamatujeme. Díky, že u nás hrajete  :palec-nahoru: 

zakzak

To snad ani nemůžou být lidé, co hrají až do matu. Když to jde, nasadím si koně a střelce a procvičím mat. Zkouším třeba s jedním tahem 10 sekund počkat, ale soupeř hraje stále stejně rychle, proto mám podezření, že nehraji s člověkem, ale (oslabeným) počítačem.

Jan Jílek

Díky za zpětnou vazbu, podíváme se na to.

david brazina

ja bych se klidne vzdal. za ztraceny zivotni cas to prece nestoji a blb zustane kravou 😀

Karel Jan Adamus

Vážený pane Zimniok,
to jste mi udělal obrovskou radost,že Karviná se ve 2 lize zachranila. Poslední kola bojovala statečně! Gratuluji!:-)Pěkný večer

Zdenek Cekal

Též mě rozesmál pohled na pokuty uložené ŠK Spartak Ústí nad Labem. Myslím, že i čtenáře pobaví škála „přestupků“ včetně „tarifů“, proto si příslušnou pasáž z „Rozpisu soutěží družstev řízených ŠSČR –ročník 2020/2021(1.a 2. liga)“ dovolím zveřejnit v plném znění:
 
-ŠK Spartak Ústí nad Labem“A“ 100,- Kč za včasné nedoložení povolení k hostování(Ondřej Stibor)
-ŠK Spartak Ústí nad Labem“A“ 7.600,- Kč za nezaslání partiového materiálu včas (2. a 4. kolo)
-ŠK Spartak Ústí nad Labem“A“ 5.800,- Kč za nezaslání partiového materiálu včas (5. kolo)
-ŠK Spartak Ústí nad Labem“A“ 4.600,- Kč za nezaslání partiového materiálu včas (7. kolo)
-ŠK Spartak Ústí nad Labem“A“ 2.000,- Kč za nezaslání partiového materiálu ani do vydání Závěrečné zprávy
-ŠK Spartak Ústí nad Labem“B“ 100,- Kč za neuvedení evidenčního čísla LOK(Jan Želina a KryštofJeník)
-ŠK Spartak Ústí nad Labem“B“ 7.600,- Kč za nezaslání partiového materiálu včas (2. a 4. kolo)
-ŠK Spartak Ústí nad Labem“B“ 5.800,- Kč za nezaslání partiového materiálu včas (5. kolo)
-ŠK Spartak Ústí nad Labem“B“ 2.000,- Kč za nezaslání partiového materiálu ani do vydání Závěrečné zprávy.
 
PS. Zajímalo by mne, proč se výše pokut „za nezaslání partiového materiálu včas“ pohybuje v tak širokém spektru a proč „cena“ není „jednotná.“ Třeba nám hospodář ŠSČR – Ing. Svoboda – podá uspokojivé vysvětlení…Udivuje mne též četnost identických prohřešků. Legitimní otázka zní, zda šachový činovník z Ústí n/L (termín manager raději nepoužiji) – Pavel Chrz – je mužem na svém místě. Někdy nestačí být jen „srdcař,“ co si naloží na hřbet břemeno, pod jehož vahou nakonec padne, že Pavle?
Na druhou stranu je fajn, že se „Spartak“ podílel na spolufinancování povedené akce ŠSČR s názvem „Letní šachové Pardubice.“ Bez (panem Zimniokem) zmiňovaných 35 600,- Kč bychom my, šachoví labužnici, stěží mohli obdivovat mistrovství ženského reprezentačního týmu „B“. Vše špatné pro něco dobré…Děkuji tímto ŠK Spartak Ústí n/L, zejména tedy panu Chrzovi, za sponzoring „dobré věci.“
 
 
 
 
 
 
 
 

Luboš Zimniok

Technická poznámka 🙂 Omlouvám se za faktickou chybu. Napsal jsem, že JEDNO družstvo nasbíralo pokuty. Mělo být jeden KLUB (a dvě družstva) Jinak si myslím, že pokuta mohla být ještě vyšší o 4600,- Kč :smich: . Naštěstí se tak nestalo, protože Sp. Ústí n/L. „B“ hrál sedmé kolo asi venku :usmev:

Jan Jílek

To by se mohlo využít i jako placenej džob  :usmev: Když seženou někoho, kdo jim třeba za 5000 Kč bude „zasílat partiový materiál včas„, tak ještě 30000 ušetří  :smich: 

David Navara

Ta pokuta je dost vysoká.
Jinak před nějakými dvanácti lety jsem příležitostně zadával do počítače extraligové partie i já. Při občasných chybách v notaci jsem využil i svou šachovou kvalifikaci, jelikož ne vždy je snadné rozluštit zápis nebo v případě chyby přijít na to, co se skutečně hrálo.
Při použití online šachovnic to většinou je jednodušší, ale i tak občas dochází k technickým problémům, takže v souborech občas bývají chyby. (Včera i dnes jsem jednu opravoval v The Week in Chess.)

Luboš Zimniok

🙂 Já pamatuji jeden turnaj v Karviné, kdy pomáhal se zadáváním Vojta Zwardoń a kluci nemohli přečíst nějaký můj partiář. Nepomohl ani Fritz (tehdy „špička“), ani Vojtova kvalifikace… Pak za mnou Vojta přišel a když jsem mu sdělil, že můj tah byl nějaký Jh5, pochopil, proč mu to PC nenabízel :smich: (a taky proč jej to samotného nenapadlo) :smich:

11
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x