Na budku

V prvním zápasu finále online turnaje Legends of Chess jsme mohli vidět až neočekávaně vyrovnaný souboj. Snad nemusím opakovat, že ve finále hráli Magnus Carlsen a Jan Něpomňašči (sakra, je úplně jedno, jestli použijete českou nebo anglickou transkripci…to jméno je hrozné…).

První zápas rozhodl až tiebreak, přesněji bleskové partie, protože Magnus v blickách dvakrát zvítězil a na armageddon už nedošlo. Ovšem bleskovkám předcházel zápas na čtyři rapid partie a tam to bylo dost zajímavé.

Nejprve zvítězil černými figurami Carlsen v zajímavé variantě Najdorfovy sicilské (6.Vg1).

V první partii s Najdorfovou variantou Carlsen tedy po 8.g5 nevzal pěšce na e4.
Pak přišla korektní remíza ve druhé partii a ve třetí měl bílé opět Nepo a opět zvolil stejnou (Najdorfovu) variantu v sicilské.
Jenže pozor!
Tentokrát si Magnus pěšce na e4 vzal, dostal šeredně „na budku“ a vzdal se už v 21.tahu!

Pikantní je, že stejnou variantu (6.Vg1) hrál v Banter Blitz bílými figurami i Carlsen (3x úspěšně!). Jenže to hrál jinak než Nepo.
Všechno nasvědčuje tomu, že Nepo zastihl Carlsena nepřipraveného. Možná zrovna tohle měl na mysli Magnus, když po zápasu konstatoval, že „odhalil jisté problémy“. Určitě tím nemyslel jednu variantu, ale spíše to, že jej zřejmě ani nenapadlo, že nejenže Nepo stejnou variantu opět zopakuje, ale ještě použije novinku, na kterou Magnus reagoval vlažně.
Například na  tah 10. …e5 spotřeboval kolem sedmi minut a ani pak nehrál zrovna nejrychleji a od nějakého 14.tahu už hrál prakticky jen na vteřinách. Ani MC není stroj a ve složitých pozicích potřebuje jako každý smrtelník víc času. Ten mu však citelně chyběl a i když v jednu chvíli mohl vyrovnat hry(19.Dh3?), nestalo se tak a MC zaslouženě prohrál (19. … h5? ; 19. … Sxg5! ) Řekl bych, že to MC trochu podcenil.

Malý úvod k variantě, kterou na západ od našich hranic často nazývají „Freak Attack“ [Groteskní útok].

Jak je vidět, černý nemusí hrát zrovna 6. …b5. Po 6. …e6, 6. …h6 nebo 6. … Jc6 přechází hra obvykle do Scheveningenu a do Keresova útoku (7.g4) nebo do Anglické varianty(7.f3 a dále g4).
V dubnu v online turnaji Banter Blitz použil tah 6.Vg1 Carlsen 3x proti Sananu Sjugirovi. Sjugirov vyzkoušel ve třech partiích dvě pokračování v 6.tahu:
1/  6. …e5 … a jednou dostal mat ve 30.tahu, podruhé byl v 36.tahu bez několika pěšců
2/  6. … b5 a po 7.g4 Sb7 8.f3 g6 měl sice „normální“ pozici, ale opět se vzdal ve 30.tahu

Ve vážné partii na vyšší úrovni tah 6.Vg1 použil naposledy Van Forrest proti Firúzdžovi na turnaji Tata Steel 2020, kde partie přešla po Firúzdžově 6. … Jc6 do Scheveningenu a skončila remízou. Výše zmiňované partie najdete třeba zde.

Myšlenka tahu 6.Vg1 je jasná-podpora postupu g4. Tah se začal častěji objevovat ve velmistrovské praxi na počátku 90.let (nejsem historik, ani knihomol, takže pokud se pletu, klidně mě opravte) a zpočátku opravdu sloužil jako „přehazovačka“ ke Keresově útoku. Někdy je také nazýván podle svého „vynálezce“ Petroničův útok.

Oběť pěšce e4 v osmém tahu se jistě hrála již dříve, ale na mezinárodní úrovni se objevila poprvé asi v roce 1999 v partii De Vreugt-Ortega (1-0) na turnaji v italském Bolzanu. Do velmistrovské praxe ji zavedl v roce  2004 poprvé Tigran L. Petrosjan na turnaji v Isfahánu (Petrosjan – Ghaem Maghami; 1-0) a o rok později si oběť na e4 zopakoval proti Smirnovovi v Moskvě (1-0). Pokaždé hrál bílý v 10.tahu „logické“ 10.Dg4 s hezkou taktickou hrozbou v případě nepřesné hry černého. Partie Petrosjan-Smirnov, jen pro ilustraci…

V zápasu Něpomňašči – Carlsen se však hrálo jinak: 10.a4!?…. Podle mě je to novinka.

Než se podíváme na partii, řekněme si, v čem spočívá myšlenka oběti pe4.
Nic složitého. Jako ve většině gambitů jde i tady o tempa (a o pár triků)  :usmev: .
Černý dobírá na e4 figurou, která je pak (buď přímo nebo nepřímo) napadena a musí ztratit další tempo(tempa) na její záchranu.
Tedy…takhle to vidím já a těžko říct, jak to vidí Carlsen nebo Nepo  :smich:

Tak tohle Něpomňaščimu opravdu vyšlo dokonale. Jenže pak už úřadoval jen Magnus. Zápas skončil remízou v rapidech, ale v blickách…V blickách Nepo na Carlsena prostě nemá. MC vyhrál obě bleskové partie a ujal se vedení 1-0 na zápasy.

V úterý se hrál druhý zápas a Carlsen už nenechal nic náhodě.Nejdříve zvítězil bílými figurami, následně přidal bod černými a ve třetí partii druhého zápasu mu remíza bohatě stačila nejen k pocitu z dobře odvedené práce, ale i k celkovému vítězství v turnaji Legends of Chess.
Magnus sice dostal v pondělí „ťafku“, ale nakonec dostal „na budku“ Něpomňašči  :usmev: . A dost tvrdě.

Celkem impozantní Magnusova „jízda“….

 

 

 

 

4.3 6 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal


 

Luboš Zimniok

Souhlasím, Zdeňku, a omlouvám se  :usmev: . Otazník patřil nikoli k tahu 11. …Sxg2, ale k tahu 12. … Jd7. Moje chyba  :mrknuti:

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x