Jatka

Těžko se hledá slovo, kterým by se dalo popsat včerejší páté kolo na MČR žen. Snad jen partie Koubová – Kulovaná měl relativně klidný průběh. Ostatní partie, to byly „houpačky“, ve kterých si šly dámy vzájemně nekompromisně po krku.

Začnu tou nejklidnější partií.
Anna Marie Koubová měla do pátého kola na svém kontě jen a jen porážky, Eva Kulovaná na tom nebyla o moc lépe, když měla pouhý půlbod za remízu v 1.kole. Možná proto byl jejich vzájemný souboj celkem poklidný a pokud se někomu zdá, že po oběti bílého střelce na a6 to byla „divočina“, pak ano, ale tohle se hrálo už hodně krát  :usmev: .

 

Vyrovnaný souboj se dal čekat v partii Richterové s Olšarovou. Vyrovnaný byl, ale jen do 18.tahu, ve kterém bílá chybovala (18.Sf4?) a oslabila si pěšce, o nějž záhy přišla. Pak už to bylo celkem na jednu branku.

 

 

Dlouho do noci jsem čekal na výsledek partie Kaňáková-Novosadová. Proto také se mi nechtělo patlat se v partiích hned po jejich skončení  :usmev: . Bílá dostala vyhranou koncovku (dva pěšci navíc) a vypadalo to, že partie brzy skončí. Jenže … Natálie koncovku nehrála dobře a když udělala dva nepřesné tahy po sobě (48.Vh7 a 49. Kc2; 48.Kc3!+-) začalo být na šachovnici veselo. Tedy bílé asi veselo nebylo. Černá si nakonec jediným pěšcem, který jí zůstal dokráčela pro dámu a pak začalo martyrium. Koncovka, kterou bych nechtěl hrát ani za jednu stranu: K+V+S+2p : K+D. Partie skončila ve 111.tahu remízou. Asi zaslouženou.

 

Těšil jsem se na partii Olgy Sikorové s Magdou Miturovou. Nebyl jsem zklamán, i když obě hráčky se v divoké pozici dopustily několika chyb. Vůbec se nedivím. Doma s podporou motoru vypadá vše tak jednoduše, ale umím si představit „peklo“ u šachovnice  :usmev: .
Olina udělala celkem solidní hrubku 24.Df3, ale na první pohled to vypadá jako normální tah. Ovšem necháte-li si poradit motorem odpověď černé 24. … Jh5, zjistíte, že bílá najednou nemá co hrát a její figury jsou jak ve voskovém panoptiku, jen nepohyblivé figuríny. Magda uže ale v té době měla málo času a neodpověděla správně. Otázkou je, jestli by správný tah našla i kdyby měla času víc. Pak se v nejasné pozici hrálo oboustranně nepřesně a až tah 30. … Jf4 se mi zdá být hodně nelogický i v časovce. Bílé figury jsou v těsné blízkosti černého krále a asi ani já bych nehrál na nějaký „útok“ a zahrál krotké 30. …Jg6 (intuitivně).  Divoká partie má hezký závěr s nekrytelnými maty.

 

 

Svrhnout z trůnu dosavadní královnu se pokusila Kristýna Petrová. Nepovedlo se, Tereza Rodshtein si první příčku zatím stále drží.
V téhle partii se na nějakou obranu moc nehrálo  :usmev: . Tvrdě vpřed!  Závěr partie byl u bílé poznamenán nedostatkem času, čím byl ovlivně u černé, nevím….

 

 

Na čele tabulky se nic nemění a dnes čeká dámy už šesté kolo. Začíná druhá polovina turnaje.

 

 

 

4.3 6 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x