Vzpoura

Ve druhé polovině MČR žen se začíná situace zamotávat. V šestém kole se vzbouřily hráčky v „podpalubí“ a došlo k několika „úrazům“ hráček z horní části tabulky.

Nepříjemný los (a který los je příjemný?) měla Kristýna Petrová, která měla v šestém kole černé proti Natálii Kaňákové. Hrála se skotská hra a bílá ze zahájení vyšla s malou výhodou. pak však zahrála nepřesně (13.Jd4?!) a byla to spíše černá, která měla navrch. V partii se urputně bojovalo, až se nakonec podařilo černé získat v koncovce pěšce. Uplatnění pěšce však nebylo zrovna jednoduché a k výhře černé pomohly až chyby vůdkyně bílých figur. Kaňáková-Petrová 0-1

 

 

V souboji dvou hráček, které asi nebyly příliš spokojeny s dosavadními výsledky, byla úspěšnější černými figurami hrající Magda Miturová. V zajímavé a dnes prakticky skoro nehrané (na nejvyšší úrovni) variantě hry dvou jezdců v obraně si obě hráčky ověřovaly své teoretické znalosti. Těžko říct, jak daleko obě znaly ostrou variantu. V každém případě si Kristýna Novosadová vybrala v 9.tahu ústup jezdce, který už se určitě hrál, ale nenašel jsem ve svých pěti miliónech partií ani jednu, kde by s ním bílý dosáhl alespoň na půl bodu  :usmev: , takže si tah 9.Jf3 dovolím považovat za špatný. Nakonec…stejného mínění byl v roce 1892 i Lasker, který to černými „natřel“ po 9.Jf3 Birdovi.

 

 

Celý bod si konečně připsala Eva Kulovaná v partii s Natašou Richterovou. Ovšem, co si budeme povídat, nebýt vydatné pomoci černé, která lepší a zřejmě i vyhranou koncovku těžkých figur přetvořila v horší dámskou koncovku, nebyla by bílá spokojena. Paradoxně černá začala hrát „špatně“ až po časové kontrole  :usmev:

 

 

Z postele asi vstala špatnou nohou Tereza Rodshtein, která chybovala už v zahájení a černými hrající Anna Marie Koubová pak celkem zkušeně zavěsila. Svou soupeřku tak sesadila z dočasného trůnu. Ani zde se to však neobešlo bez boje.

 

 

V poslední partii šestého kola přetlačila Karolína Olšarová Olgu Sikorovou. Karolína hrála prostě o něco lépe a když v horší pozici černá chtěla za každou cenu zachránit pěšce na a6, jen to bílé pomohlo. Olga nejenže pěšce nezachránila, ale navíc si ještě podstatně zhoršila postavení figur a Karolína tak měla usnadněnou práci. Ale černá se jen tak nevzdala a rozhodla se svou soupeřku vyzkoušet  :usmev: . V koncovce odevzdala svou poslední figuru za posledního bílého pěšce, čímž přešla hra do „oblíbené“ koncovky „K+S+J : K“ . Karolína prospěla s vyznamenáním a bez problémů prokázala své znalosti v této koncovce. Zatlačila krále na kraj šachovnice, jezdcem opsala ukázkové „W“ a hotovo. Obě hráčky zaslouží uznání: Karolína za svou hru, Olga za svou vynalézavost a hlavně za to, že svým malým svěřencům z Třinecké šachové školy připravila dobrou tréninkovou lekci  :mrknuti: .

 

 

Na čele tabulky došlo ke změnám, ale do konce ještě chybí pár kol a bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine. Partie jsou čím dál delší a jistě i vysilující. Nemusí rozhodovat jen šachové umění, ale i fyzická (a psychická) kondice.

 

 

4.3 6 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Samomat je typ šachové úlohy při němž bílý, táhnoucí první, musí donutit v určeném počtu tahů černého, aby dal bílému mat proti své vůli. Teoreticky jde úloha samomatu zcela proti základnímu cíli hry v šachu, tj. dát mat protihráči, donutit soupeře k tomu, aby dal mat proti své vůli je z tohoto hlediska něco nesmyslného. Jde tak většinou jen o hříčku, v šachové praxi neuplatnitelnou (?), a skládá se proto relativně málo.“
 
Kulovaná vs Sikorová: samomat třicátým tahem:
 

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x