Před finišem

Dvě kola zbývají do konce MČR žen. Sedmé kolo bylo opět bojovné a bez jediné remízy.

Před sedmým kolem se dostala do čela Kristýna Petrová a v sedmém kole ji čekala její jmenovkyně Kristýna Novosadová. Přes anglickou hru se dámy dostaly do sicilské a i když jako první odbočila z vyšlapaných cest Petrová (12.Sg4) mám dojem, že o variantě věděla víc než soupeřka. Nevím, když se dívám na hru Kristýny Novosadové, vzpomenu si na film Dívka na koštěti (Saxana) a mladého Krause v roli uličníka, jak před tabulí vzpomíná na hlodavce: „… hlodavec lesní….hlodavec vodní…čili želva…“ . Prostě mám pocit, že i Kristýna Novosadová ví, že nějací „hlodavci“ existují, jen si na ně nemůže vzpomenout. Tím chci říct jen tolik, že buď podcenila přípravu zahájení (něco zná a zbytek se snaží vymyslet)  nebo v něm hraje až příliš kreativně. V partii s Kristýnou Petrovou však ze zahájení vyšla s normální „černou“ pozicí, i když se mi moc nezamlouval tah 10. … Je8 (ale hrává se …). Pak to ale neuchopila za správný konec. Nějak nerozumím tomu, proč černá nezahrála 16. … fxe4, ale nemusím rozumět všemu  :usmev: . Po 16. … Jf6 se černá pozice postupně zhoršovala, až se „zhoršila“ úplně. Kristýna Petrová si připsala celý bod a je celkem blízko k vítězství v turnaji. Stačí jí vyhrát s Koubovou a Richterovou. Vypadá to snadné, ale nemusí to být pravda.

 

 

Na klopýtnutí Kristýny Petrové bude jistě čekat Karolína Olšarová. Ta v sedmém kole zdolala černými figurami Magdu Miturovou. Magda udělala nenápadnou chybu (19.Sf4), ketrá vedla k oslabení pěšců dámského křídla a pěšce na d4. V časovce ještě k tomu nehrála nejpřesněji a pak už se „vezla“. Karolínu čeká v závěru ještě Kristýna Novosadová a Eva Kulovaná. Půlbodová ztráta je nepříjemná, ale hraje se až do posledního kola…

 

 

Tereza Rodshtein měla výborný start, pak se mírně zbrzdila remízou s Petrovou v pátém kole a teď má na kontě malou rošádu. Po prohře v šestém kole, prohrála i v kole sedmém s Natašou Richterovou, která tak vstoupila do hry o medaili. Bílými hrající Richterová získala ze zahájení pohodlnou pozici. Stockfish si sice „myslí“, že je to rovina, ale já bych „rovinu“ po 16. … Db6 hrál raději za bílé. Hned dvakrát mělo v partii hlavní roli pole d4. Poprvé, když Tereza zahrála 19. … Dc5 a buď neviděla nebo špatně ocenila Natašin tah 20.Sd4. Jinak by jistě zahrála 19. … Sb4 nebo 19. … Vxd1. Podruhé šel na d4 také střelec, ale tentokrát černý. Tah 28. … Sd4 asi nebyl dobrý.  Protože však bílá nereagovala zrovna nejlépe, měla černá v ruce vyrovnání. Černá sice měla pěšce méně, ale to bylo vyváženo aktivitou černých figur. Ale když se nedaří, tak se prostě nedaří. Několik nepřesných tahů černé a po 36. … f5 je to za černé dost špatné. Dokonce ani přechodem do věžovky si černá nepomohla. Pěšec je pěšec a nic na tom nemusí změnit ani věžová koncovka.

 

 

Olga Sikorová v šestém kole udělala dobrý skutek a „spoluvytvořila“ názornou ukázku vedení matového útoku střelcem a jezdcem. Dalo se čekat, že v sedmém kole si bude chtít vylepšit bilanci. Dočkala se. Eva Kulovaná si před odjezdem evidentně zapomněla přibalit formu. Přitom nehraje až tak špatně, ale v určitých okamžicích ztratí nit a začne chybovat. Někdy více, jindy méně… Oboustrannou časovkou prošly obě hráčky celkem v pohodě, ale po časovce se černá „našla“. 41. … h5 asi není dobré a po 44. … Vh6 bych šel vsadit do sázkové kanceláře na bílou barvu  :usmev: Po výhře je Olga ještě stále ve hře o medaili, Eva se bude nejspíš těšit na konec turnaje.

 

 

Dvě nejmladší účastnice turnaje, Anna Marie Koubová a Natálie Kaňáková, musely být v sedmém kole posedlé Šachanem. To je jediné logické vysvětlení jejich tvorby. Vzhledem k tomu, že dnes se byl ve Frýdku-Místku podívat šachanista Jirka Hurta, lze se domnívat, že mezi 12. a 16.tahem stál u partie a obě hráčky ovlivňoval  :usmev: . První se vymanila z Šachanova vlivu Natálie (16. … Jg4 -+) a v partii zvítězila.

 

 

Dvě kola do konce. Udrží Kristýna Petrová první příčku?
Uvidíme….

 

 

4.3 9 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Přebornicí MČR žen v šachu 2020 se po zásluze stala Krystýna Petrová. Na rozdíl od soupeřek se vyvarovala hrubých chyb a turnajem projela jako nůž máslem. Pouze v 5. kole v duelu s průběžným leadrem turnaje – Terezou Rodshtein – visel její osud na vlásku. Kdyby Terka zahrála 32…d3! vše mohlo být jinak…Ale na „kdyby“ se historie neptá. Zajímavé je, že po spálené šanci s Krystýnou, WGM Rodshtein zcela psychicky „odešla“ a ve zbývajících čtyřech kolech dvakrát „rošovala na krátko.“ Pro úplnost uvádím pořadí na dalších medailových místech: 2.Karolína Olšarová, 3.Olga Sikorová.
Chuť po zpackaném turnaji si na samý závěr (konec dobrý, všechno dobré?) spravila Eva Kulovaná. V ostré Čebaněnkově variantě černými doslova rozstřílela stříbrnou „Olšarku,“ viz následná ukázka:


 
 

Zdenek Cekal

Jan Jílek

Díky za komentář. Prosil bych ale o ubrání páry. Není cílem, aby se tu čtenáři cítili dehonestováni. Jako by nestačilo, že člověk „zvrtá“ partii – to se občas prostě „povede“. Ještě aby pak dostal naloženo někde (tady) v diskusi. Díky  :palec-nahoru:
 

david brazina

na druhe strane by si nase holky mely uvedomit kde je jejich misto. Na turnajich jsem z nekterych z nich pocit, ze jde minimalne o prebornice planety.

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x