Šachový turnaj v plynových maskách

V poslední době se diskutuje na šachových serverech a facebooku, jak hrát naše šachové soutěže. Podmínky nošení roušek na šachových soutěžích jsou průběžně aktualizovány na svazových stránkách. Sezóna vlastně začala a je jisté, že se situace bude během času měnit, tak jako na šachovnici. Utkání se budou odkládat a je otázka zda se započaté přebory různých soutěží dohrají. Je to už vidět třeba na naší nejvyšší hokejové soutěži, která v úterý (6. 10.) má sehrát 7. kolo, ale pro brněnskou Kometu to bude teprve zahajovací utkání!

Lidé debatují zda hrát v rouškách, co to lidem přinese, jak to ovlivní partie. Někteří doporučují hrát dokonce i v plynových maskách. Že je to nesmysl? Není! Už to tady bylo! Ovšem za mnohem horší situace než dnes (alespoň doufám), v předvečer světové války.

V časopise Rozkvět v 26. ročníku 1938 je velmi hezký obrázek z pražského turnaje (úplně nahoře), který se odehrál v plynových maskách! A nezůstalo jen u šachů, i tělesná výchova se zkoušela s maskami. A děvčatům to i v nich sluší, dokázala si i zatancovat.

O turnaji se zmínil i náš hlavní šachový časopis Československý šach a pěkný článek o turnaji přinesl tehdejší časopis Šachový týden 1938 (1. 9. číslo 35) a výsledky publikoval 15. 9. v čísle 37-38. Tyto texty si můžete přečíst. Hráči museli vydržet v masce 4 hodiny!!

Doufejme, že se vše dá do pořádku, zvláště když zdravotnictví velí ministr – šachista a budeme se za
šachovnicemi setkávat v lepší pohodě a bez nějakých zákazů!

5 5 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel Jan Adamus

Vážení….svaz rozhodl,že se žádné ligy nebudou hrát. Jak dlouho to bude trvat,nikdo neví.Pěkný večer:-)

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x