Rozhovor s Václavem Fiňkem

Vítěze turnaje Futures, jenž byl součástí Prague International Chess Festival, Vaška Fiňka jsme požádali o malé interview krátce po jeho vítězství. Samozřejmě od té doby uběhlo trochu času a spousta věcí se změnila. Zvlášť poslední otázka malého interview je trochu „pikantní“, protože v dnešní době postrádá smysl.

Václav Finěk, šachista, je v šachové veřejnosti již poměrně známou osobností. Ale co Vaška baví, jaký je? V tomto rozhovoru jsme chtěli Vaška, jednoho z největších talentů, představit tak trochu i po nešachové stránce.

V kolika letech jsi začal hrát závodně šachy?
První turnaj jsem hrál v šesti letech a byl to Vánoční turnaj Deska Liberec. Hráči byli rozděleni do čtyř výkonnostních skupin a já jsem hrál v té nejslabší a podařilo se mně ho vyhrát. O rok později jsem již o pomocné hodnocení vyhrál tu nejsilnější skupinu.

Z archivu V. Fiňka: Velikonoční turnaj v Plané (2019) o Pohár Mistra Jana – skupina A (ELO do 2200).

Jak se ti daří spojit školu a šachy? Máš individuální studijní plán?
Individuální studijní plán nemám, chodím normálně do školy.

Kdo je tvým šachovým trenérem?
Dva a půl roku jsem trénoval s tátou a nyní již přes rok s Michalem Konopkou a s Lukášem Vlasákem.

Kolik hodin denně (týdně, měsíčně) trénuješ šachy?
Když mě to baví, tak třeba celý den a když mě to nebaví, tak vůbec. Hodně také s tátou jezdíme na turnaje a zápasy družstev, takže za poslední tři roky mám odehráno přes 300 vážných partií.

Kdo je tvůj šachový vzor?
Šachový vzor nemám.

Provozuješ ještě jiné sporty? Máš i jiné koníčky než šachy? Pokud ano, jaké?
Občas hraji fotbal.

Které předměty ve škole máš nejraději a které ti jdou nejlépe?
Nejraději mám tělocvik a nejlépe mi jde matematika a angličtina.

Které předměty tě nebaví nebo ti nejdou?
Moc mě nebaví český jazyk.

Jaké je tvé oblíbené jídlo?
Mám rád jablka a pizzu.

Co se ti nejvíce líbí na šachu kromě samotné hry? Máš raději strategické pozice nebo nepřehledné (chaos)?
Nejraději hraji. Dříve mě hodně bavilo i řešení taktických úloh. Nejraději mám vyhrané pozice a chaos mně nevadí.

Na jakou školu bys chtěl jít po ukončení základní školní docházky?
Nevím.

Kolika turnajů se ještě chceš v roce 2020 zúčastnit? Máš turnajový plán (program)?
V minulosti jsem hrál kolem deseti turnajů za rok. Rád bych hrál v Klatovech. Turnajový plán nyní nemám.

Děkujeme za odpovědi a přejeme hodně úspěchů nejen za šachovnicí, ale i v osobním životě.