Jde to i bez peněz

Není to tak dávno, co jsem na jednom webu narazil na dotaz jednoho čtenáře směřovaný k administrátorovi webu: „Kde se dá stáhnout Chessbase zdarma?“ Odpovědí bylo: „Napiš mi na mail, pošlu odkaz ke stažení.“

Pominu skutečnost, že oba aktéři zmiňované diskuze se zřejmě chystali porušit zákon. Přejdu i to, že administrátor webu nemá úctu k práci jiných. Někdo musel vše naprogramovat, dodat grafiku, vytvořit prostředí atd.

Záhadou pro mě zůstává, proč začínající nebo kluboví šachisté tolik touží po programech, které ani pořádně nevyužijí. Největší výhodou komerčních šachových programů je možnost využít online prostředí a moct hrát např.na Playchess.com . Dostanete-li však nějakou cracknutou verzi, velmi pravděpodobně této výhody nevyužijete. Můžete namítnout, že ke zlepšování je šachový program důležitý. Možná…a možná ne. Není však nutné krást programy. Nač taky, když existují podobné a zdarma?

Jedním z nich je Arena. Program, který plní podobnou funkci, jako Fritz. Tedy šachové prostředí, do kterého lze přidávat knihovny, šachové motory, zapisovat v něm partie, analyzovat, pořádat turnaje motorů, hrát šachy proti člověku nebo motoru a dá se využít i pro přenos online partií ve spojení s DGT šachovnicí. Lze na něm hrát i Chess960, tedy tzv.“Fischerovy šachy“.

Arena 1.1, Linux

V aktuální verzi 3.5.1 jsou součástí šachové programy a knihovny:  SOS 5.1, AnMon 5.75, Hermann 2.8, Ruffian 1.05, Rybka 2.3.2a free, Spike 1.4; knihovny : book Perfect_2010, mini book Titus 2.4, mini book Olympiad a dále  PGN databázee od Oliviera DEVILLEA, EloStat 1.3, Gaviota 3-kamenové tablebáze.

Výběr motorů ve verzi Arena 1.1 (Linux)

K programu lze stáhnout i češtinu od Emila Vlasáka. To vše ze stránek http://www.playwitharena.de . Kromě řady nastavení (od barev, tvaru figur a témat) lze konfigurovat i motory UCI. Pokud nechcete Fritze „XX“ stahovat nelegálně anebo chcete ušetřit nějakou korunku, pak je Arena jistě dobrou volbou. Odvede stejnou práci jako komerční programy. Jeho velkou výhodou je intuitivní ovládání. Pracuje s formáty pgn, EPD a FEN. Nehodí se tedy pro práci s nativními formáty z rodiny Chessbase (*.cbh, *.cbv a pod.). Program pracuje pod Windows i Linuxem.

Odkazy na stažení verze 3.5.1 naleznete na stránkách programu http://www.playwitharena.de . Můžete stahovat verzi pro instalování na pevný disk nebo „portable“ verzi , kterou stačí jen rozbalit na disk do složky (není třeba instalovat). Ze stejných stránek stáhnete také češtinu. Pro použití na 32bitových počítačích stáhněte starší verzi programu ( http://www.playwitharena.de/old_versions.html ).

SCID neznamená jen „Severe Combined Immunodeficiency Disease“ (Těžká kombinovaná imunodeficience), což je porucha imunity, ale je to také šachový databázový (nejen) program původně vytvořený Shanem Hudsonem (Shane’s Chess Infomation Database). Pracuje s vlastním formátem (*.si3, *.si4 atd.), ale také s pgn a FEN. Program má celou řadu funkcí, od prohledávání databáze, přes tvorbu profilu hráče nebo zahájení, trénink taktiky až po možnost vytvořit si vlastní repertoár zahájení a další funkce. Zajímavý je třeba e-mail manažer pro korespondenční šach, možnost zachycení diagramu do obrazového souboru a spousta jiných vychytávek. Samozřejmostí je analýza přehrávaných (nebo zadávaných) partií různými motory, které lze poměrně snadno instalovat do programu.

Scid vs. PC
Scid vs. PC, motory
Scid vs. PC, knihovny

Mnohem zajímavější než původní Scid jsou jeho „forky“ (odvozeniny). Osobně používám Scid vs. PC, ale hodně zajímavý může být i Scidb, který umí číst i chessbasovské formáty *.cbv a *.cbh (vyzkouším  :usmev: ). Tyto vylepšené verze mívají přidány další funkce (např. Scid vs. PC má přidány extra vyhledávací funkce, turnaje motorů atd.). Programy fungují pod Windows, Linuxem i MAC OS. Odkazy na stažení:

Scid = https://sourceforge.net/projects/scid/files/latest/download?source=files
Domovská stránka: http://scid.sourceforge.net/

Scid vs. PC = http://scidvspc.sourceforge.net/
Domovská stránka: http://scidvspc.sourceforge.net/

Scidb = https://sourceforge.net/projects/scidb/
Domovská stránka: http://scidb.sourceforge.net/index.html

Snad jedinou nevýhodou může být mírně nezvyklé ovládání (pro uživatele Windows), ale i to už se v posledních verzích hodně změnilo.

Oproti výše uváděným programům je šachový software Lucas Chess dost zvláštním kouskem. Ani šachové prostředí, ani databázový program. Je v něm vše smícháno dohromady. Primárně je určený k tréninku (klubových a začínajících) hráčů. Má celou řadu funkcí, které však běžný „smrtelník“ (rozuměj běžný šachista) ani nevyužije. Přesto je opravdu dobrý pro zábavu a pro někoho i pro trénink. Celkem se hodí trenérům do kroužků. Trenér v něm najde řadu příkladů jak z taktiky a strategie, tak z koncovek.

Lucas Chess

V programu najdete kromě jiného bohatou zásobu diagramů základních (a nejen základních) koncovek.

Lucas Chess – koncovky

Hodně dobrá věc, hlavně před blicákem nebo rapidem  :usmev: , je i trénink matů.

Lucas Chess – maty

Pro trénink různých dovedností jsou zde mnohá rozšíření (klidně vynechte „Krotitele koní“, je to na nic  :smich: ).

Lucas Chess – trénink dovedností

Vynikající věc, zvlášť pokud jste někde offline (tedy bez připojení na internet), je záložka „Soutěžit“. Můžete hrát proti různým šachovým programům, které už jsou přednastaveny od nejslabší výkonnosti až po nejvyšší. Můžete se snažit zvyšovat svůj rating. Zároveň jsou popsány hlavní „vlastnosti“ vašich soupeřů.

Lucas Chess- „Soutěžit“
Lucas Chess – programy

Lze si vytvořit i vlastní repertoár zahájení. Buď přímo natahat tahy na šachovnici nebo z nějakého pgn souboru.

Lucas Chess – zahájení

A pak je tady spousta her (nebo spíše aktivit) pro zábavu i poučení. Dají se zde řešit třeba diagramy z různých partií hraných na různých světadílech nebo se můžete pokusit „projet“ Transsibiřskou magistrálu, kdy se za každou vyřešenou úlohu posunete na mapě o x-kilometrů dále,

Lucas Chess – Magistrála

Jednoduše…Program má spoustu podprogramů a dostatek tréninkového materiálu pro dobrou zábavu. To je však i jeho nevýhodou. Málokdo využije vše, co Lucas Chess nabízí a místy je program nepřehledný. Mohl by se však stát dobrou pomůckou pro šachové kroužky a pro začínající šachisty. Ale i pokročilý šachista se může celkem dobře bavit a poučit při řešení různých úloh. Obrovským plusem programu je, že jeho instalací a aktualizací má i počítačově méně gramotný člověk ihned k dispozici celou řadu šachových (i silných) programů. Škoda, že česká lokalizace je neúplná  :smutek: . Nezapomínejme ale, že program je tvořen šachovými nadšenci a pro nekomerční použití je zdarma (operační systém-Windows, Linux).

Lucas Chess můžete stahovat v instalační nebo portable verzi zde: https://lucaschess.pythonanywhere.com/index?lang=cs


Takže asi tak… Nemusíte jít na vrabce s kanónem, často ještě drahým. Stačí i programy zdarma. Ale pokud nejste příznivci „amatérismu“, klidně si můžete koupit profesionální kousek…
Třeba přímo v e-shopu na sachy.cz  :mrknuti:

0 0 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x