Lindores Abbey Rapid Challenge 2020

Není to tak dávno, co skončil Online Steinitzův memoriál. Ten skončil v neděli. Den volna a začíná další online turnaj. Tentokrát Lindores Abbey Rapid Challenge 2020, turnaj o dvanácti účastnících, který začal včera, tj. v úterý 19.5.2020, na serveru chess24.com .

Poměrně krátký turnaj, od úterý do středy se mezi sebou jednokolově střetnou všichni hráči, aby pak následně čtyři z nich opustili klání. Pozůstalá osmička si pak zahraje playoff o vítěze.

Jasným favoritem turnaje je, jako vždy, Magnus Carlsen. Ten dokázal zvítězit nejen ve „svém“ turnaji Magnus Carlsen Invitational (MCI), ale také v již zmiňovaném Steinitzově memoriálu.

Pravda, soupeři se vždy trochu pozmění, ale scénář bývá obvykle stejný: Magnus v určité chvíli poleví a když se protihráči i diváci domnívají, že teď, právě teď to přijde a někdo Magnuse vyšoupne z kola ven, Magnus odhodí masku šachového blouda a začne hrát „carlsenovsky“. Skoro to až vypadá, že se soupeřům tak trochu vysmívá  :usmev: a skoro to vypadá i tak, že Magnus nemá rovnocenného soupeře.

To je však jen zdání. Každý si svého „soudce“ dříve či později najde. Našel si ho Capablanka (Aljechin), našel jej Botvinnik (Tal, Petrosjan), najde jej i Carlsen. Až jeho soupeřům dojde, že Magnus nemůže porazit Magnuse, tedy že je třeba hrát jiným stylem, než hraje sám Magnus, pak se možná dočkáme změny na trůnu. Proti Magnusovi dle mého názoru má šanci uspět hráč, který mu bude „házet klacky pod nohy“ a stavět pozice, kde 1+1 nejsou dvě ani náhodou. Takoví hráči by byli, ale zase jim chybí jiné vlastnosti, které jsou nutné už třeba jen k tomu, aby se k zápasu proti MC dostali.
Takhle napsané to vypadá strašně jednoduše  :smich: , ale je k tomu zapotřebí ještě jedna věc: umět to tak zahrát na té nejvyšší úrovni. Prostě Magnuse nepřekvapíte „Magnusem“, musíte jej vykolejit….

Jeden z hráčů, kteří by to možná mohli dokázat, je Hikaru Nakamura. Jenže…. ten se šachem nejen živí, ale i celkem dobře baví a když se dívám na jeho partie, zdá se mi, že se mu moc nechce biflovat nějaké varianty a raději si jde svou cestou. Nakamura se utkal s Carlsenem ve finále turnaje MCI a Nakamura je i teď na Lindores Abbey Rapid Challenge (LARC) asi největším Carlsenovým soupeřem.

Po dnešku je odehráno osm kol a zítřejší závěrečná tři kola určí osmičku hráčů, kteří sehrají minizápasy o hezké ceny. Za zmínku stojí, že mladí „zázrační“ hráči se po osmém kole krčí ve spodní části tabulky. Dubov, Duda, Firúzdža i Wei Yi (Wej I) sice občas někoho oskalpují, ale jinak žádná sláva. Na čele je prozatím Nakamura, před Karjakinem (oba 5,5 bodů) a Carlsenem (4,5 b.).

Včerejší partie jsem jen narychlo proletěl a jistě by se z nich dalo vybrat něco zajímavého, ale vybral jsem si dvě dnešní ukázky.

Ting Li-žen (Ding Liren) bývá považován za minimálně chybujícího hráče. Jeho série „neproher“ je v šachovém světě dobře známa. V poslední době (už od turnaje kandidátů) však chybuje poměrně často. Skoro jako my, normální smrtelníci  :usmev:

Dnes se mu povedlo v pátém kole v partii s Griščukem přehlédnout, že mu soupeř napadl dámu (22. … Jf6 23.Vxd8??) . Griščuk to samozřejmě viděl  :usmev:

Dobře zahrál Duda s sedmém kole proti Carlsenovi. Prostě jej přehrál a partie se hrála vlastně na jednu branku. U MC se takové partie vidí málokdy. Ano, občas vymýšlí nějaké „koniny“, občas někde „přestřelí“ nebo něco přehlédne, ale partie s Jankem Dudou mu nesedla. Duda vyhrál s přehledem a nedal Magnusovi šanci.

THT EL 2015, ŠK Karviná- Litovel, Jurčík Marián-Duda, J.K. 0-1. Autor: Oldřich Horák

Mimochodem…. Zajímavý článek nejen o Dudovi, ale i o polském šachu z pera šachového historika Marcina Furdyny vyšel na chess.24.com .

Pořadí po osmi kolech:

Pořadí (body, SB)
——————————————-
1    Nakamura, Hikaru      5.5  | 22.5
2   Karjakin, Sergey         5.5   | 18.5
3   Carlsen, Magnus        4.5   | 17
4   So, Wesley                   4.5   | 16.25
5   Griščuk, Alexander     4   | 17.25
6   Jü Jang-i                       4   | 16.25
7   Ting, Li-žen                      4   | 14
8   Aronjan, Levon              4   | 13.75
9   Dubov, Daniil              3.5   | 15
10 Duda, Jan-Krzysztof 3.5  | 13.25
11  Firúzdža, Alireza            3  | 10.75
12  Wei, I                             2  | 7

——————————————–

Vypadá to, že „stará garda“ nechce ty „mladé“ pustit mezi sebe  :smich: ….

 

 

 

0 0 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk Čekal

„Prokrastinace=chorobné odkládání úkolů a povinností na pak.“
Ano, tímto alibistickým slovem (my zasvědcení se tomu smějeme, neboť víme své o lenosti), původem z angličtiny, Saša Griščuk zdůvodňuje své druhé selhání v řadě. Po propadáku na Steinitzově memoriálu, kde skončil předposlední, se mu nepodařilo postoupit ani mezi osmičku finalistů v Lindores Abbey Rapid Challenge 2020.
Citace z Wikipedie:
„S prokrastinací je spojena i rozhodovací paralýza, kdy člověk není s to se rozhodnout a zvolit si z více nabízejících se možností. Čím více variant má k dispozici, tím hůře se rozhoduje při výběru jedné z nich. Velké množství voleb ho frustruje a při konečném rozhodnutí nepociťuje takovou míru štěstí, jako kdyby předtím neměl vůbec na výběr, protože zpětně pochybuje nad správností své konečné volby.“
Uvedená moudra přesně sedí na „muže z oceli“, jak bývá někdy Saša za svůj obdiv ke Stalinovi nazýván.
Z nerozhodnosti bohužel pramení časové tísně. V těch se zamlada pohyboval jako ryba ve vodě a soupeře válcoval.
S potupujícím věkem však jakoby hbitou ruku ztrácel. Teprve čas ukáže, zda-li se jedná o nevratný proces. Další faktor, který ruského velmistra limituje, hlavně při hře online (tedy převážně z domova), je jeho choť Kateryna Lagno. Respektive počet dětí z předchozích manželství Kateřiny, které Saša vyženil. Nelze hrát kvalitní šach, pokud vám za zády pobíhá horda děcek a řve. Dohromady má šachový pár čtyři ratolesti…To se pak šachy hrají opravdu „blbě.“
Ruskoukrajinská Katka je kupodivu odolnější než její současný manžel, neb dokáže turnaje „za ztížených podmínek“ vyhrávat.
A kdo mi nevěří, nechť si přečte následující interview s mysteriózní šachistkou:
https://ruchess.ru/en/news/all/kateryna_lagno_i_got_it_hot_and_strong_for_drawing_carlsen/

David Navara

Pokud vím, velmistr Griščuk nedávno hrál souběžně dva bleskové turnaje. (Ve stejné dny, ale v různé denní doby.) S ohledem na to celkem nepřekvapuje, že mu ten „carlsenovský“ nevyšel. Souhlasím s Vámi, že časové tísně velmistra Griščuka omezují, ale poslední místo v nedávném turnaji vidím spíše jako důsledek slabší formy a nabitého programu.
Nemyslím si, že by velmistr Griščuk obdivoval Stalina, podle mne to je novinářská zkratka. Pokud je mi známo, chválil některé aspekty Stalinovy vlády, což je přeci jen rozdíl. (Ať už si o takových výrocích myslíme cokoliv.)
Nejsem si jistý, ale mám pocit, že Alexandr Griščuk a Kateryna Lagno mají spolu tři děti, přičemž ona má jedno z předchozího manželství.

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x