Nedělní speciál

Dnes se sice v „Koroviné“ začíná hrát už v 11:00, ale přesto vyhovím žádosti Zdeňka Čekala a zveřejním šachanisticko-šachanistickou partii Repák-Zimniok L. i s jednoduchým komentářem.

Už na začátku turnaje jsem díky mému bystrému úsudku pochopil, že v devítikolovém klání budou mými soupeři i mí známí. Znám všechny účastníky….a své budoucí soupeře jsem bedlivě sledoval hned od prvního kola.

Nemohla mi uniknout partie z úvodu turnaje, v níž Honza Repák hrající bílými figurami poměrně záhy podlehl FM Jardovi Sobkovi.
Jeho „popartiové“ rozhazování rukama a krčení ramen nemohlo ujít pozornosti nikoho z přítomných, zvlášť když své rozjímání nad partií vyšperkoval slovy: „Já tomu nerozumím! V zahájení, které hraju bílými celý život, stojím už v šestém tahu na prohru! Něco je špatně…“

Vzpomněl jsem si na to v pátek po druhém kole, kdy jsem zjistil, že v sobotu se utkám právě s takovou celebritou 🙂 Nebyl však čas na jakoukoli přípravu, nakonec proč taky? Ve zdejším regionu mluvíme rychle, žijeme rychle, pracujeme rychle, umíráme brzy a ještě rychleji prohráváme….

Takže jsem si připsal bod a teď i vyhověl přání Zdeňka Čekala 🙂

Samozřejmě, jak to při takových turnajích bývá, po kole se sejde skupinka hráčů u piva nebo u cigarety (OK, pro mládež: u limonády nebo u hamburgeru). Řeč se obvykle stočí na vzpomínání na různé „šachové exoty“.

Lukáš Klíma si vzpomněl na jednoho nedávno zesnulého šachistu z našeho regionu, jak na nějakém turnaji potkal velmistra, s nímž se jako mládežník potkával na různých přeborech.

„Ahoj, máš chvilku čas? Mám takový šachový problém,“ zastavuje velmistra procházejícího kolem šachovnice.
„No…co potřebuješ?“
„Hele, mám černé figury a teď…. Co když mi soupeř zahraje 1.d4?“ Provádí tah na šachovnici.
„Tak si dáš třeba 1. … Jf6 nebo něco jiného,“ odpovídá velmistr a pomalu odchází od šachovnice.
„Počkej! To není všechno! Co když si pak dá 2.c4???“
Marně. GM už je pryč 🙁

Historku přidává Honza Malík. Na turnaji v Jeseníku vyhrál poměrně rychle v partii, kde jeho soupeř hrubě chyboval už v zahájení. Po partii při rozboru:

„Ta varianta není špatná, ale tady, jak sis přehodil tahy, tak to už je prohrané.“
„Jak ‚přehodil tahy‘?! Nic jsem si nepřehodil. My to tady takhle hrajeme všichni!“
😀

Pozoruhodný je také hráč (hraje i v turnaji), který si vytvořil svůj vlastní „klasifikační“ systém zahájení. Platí však jen pro černé figury.

Na otázku:
„Co jsi hrál?“ odpovídá vždy stejně:
„Pircku.“

Je úplně jedno, jaký první tah si zvolí bílý, hráč hraje černými vždy „pircku“. Ale pozor! Není to tak jednoduché. Rozlišuje „pircku s e4“, „pircku s c4″…“pircku s d4″…atd. 😀

Takže asi tak. Jsme různí, ale nejsme nudní (snad) 😉

 

 

 

 

 

 

 

 

4.3 6 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
9 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel Jan Adamus

Vážení,
ví někdo,jak dopadl GM Vojta Plát,jeden z našich nejlepších šachistů?Pan Koutný ,před nedávnem slíbil ,že napíše několik vět o něm,zatím nic. Pěkný večer:-)

Karel Jan Adamus

Vážení,
je pravda,že Ústí ve 2 lize bojkotovalo poslední utkání? Nastoupili v 5 šachistech….pan CM Pavel Chrz získal z 10 zápasů pouhé 2 body a 8 nul….Je to strašná ostuda…nakonec Ústí skončilo poslední.Děs ,běs…pěkný večer:-(

Karel Jan Adamus

Vážení,
ačkoliv s panem Koutným většinou nesouhlasím,tentokrát napsal na NSS 100%.Stojí to za přečtení!Pěkný den:-)

Rob K

Me spis zaráží že si Koutný jménem nss může psát co chce pochybuju že s tím nss tento názor sdílí spíše to bude přesně naopak. A stále čekám na rozhovor s V. Platem nebo to byl zase jen další Hoax s dílny fa. Koutný ??

Rob K

Z

Rob K

Úplně bombastický kopíruje vše co vidí 😀 I ten jeho slavný fb pěkně pomalu chcipa

Zdenek Cekal

Robe, jedna faktická poznámka…Novoborský šachový server se řadí mezi zpravodajské a informační platformy ve virtuálním prostoru internetu. Jako „nehmotná věc bez mozku“ nemůže sdílet názory s bytostí z masa a kostí. Webům nelze přiřazovat lidské vlastnosti. Jsou to arény, kde se odehrávají „souboje“ ideí. Až jejich nositelé (=lidé), mohou pochybovat, zpochybňovat, nesdílet, blokovat IP adresy oponentům…

Zdenek Cekal

Konečně pořádná partie po Magnusových shitech! Jan Repák šachanistům nedělá ostudu. I úvodní tahy má stylové…Grob opening považuji za skvělou, nekonvenční volbu, jenž staví soupeře před těžko řešitelné problémy. Někdy se bohužel události vymknou kontrole a projektil vypálený z vlastní zbraně zasáhne majitele. Pokud Honza zvažuje rozšíření repertoáru, doporučuji mu zahajovat partii pěšcem po levici krále 1.b4 = „Hrob“ otočený kolem svislé osy šachovnice. Open Karviná 2020 je skvělý turnaj. Škoda jen, že to mám z Kladna daleko. Být to za humny, s chutí bych s panem Repákem poměřil síly. Přeji Vám, pane Zimnioku, i Honzovi, drtivé výhry v závěru turnaje. Nechť titulovaní hráči pocítí na vlastní hlavě úder šachanistické pěsti.

 

Honza Repák

Útok béčkem jsem aplikoval v prvním kole a byl právě na ručník po šesti tazích, tedy jsem usoudil, že přes dámské křídlo cesta nevede a je třeba to zkusit na opačné straně. A vyplatilo se, přežil jsem déle.   :smich: 

9
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x