Nejen MČR

Mnozí z vás (možná všichni?) zaregistrovali, že skončilo MČR v Plzní. Nehrálo se však jen v Plzni. Skončily také jiné turnaje.
Ale i k Plzni se ještě vrátíme v malých analýzách IM Lukáše Klímy.

V době, kdy se MČR dostávalo do své závěrečné části, skončil festival turnajů ve slovenské Skalici. Jeden uzavřený GM turnaj, open a jako vždy i doprovodné turnaje a akce. V GM turnaji byla slovenská (a asi nejen slovenská) šachová veřejnost zvědavá, jak se povede Viktoru Gažíkovi, který těsně před Skalicí ovládl mistrovství Slovenska.

Nebudu napínat, skalický turnaj Viktor nevyhrál a nepodařilo se mu ani splnit normu na GM :smutek:   . Nic strašného se však neděje, Viktor je mladý a norma mu jistě neuteče. Normu na IM uhrál v turnaji jiný mladý slovenský talent-Samir Sahidi.
V turnaji zvítězil favorizovaný Chorvat Ivan Šarič. Konečné výsledky GM turnaje naleznete v tabulce.

V Open turnaji  zvítězil mladý (hodně mladý :usmev: ) indický hráč Leon Luke Mendonca před českým zástupcem Janem Vykoukem. Pro příznivce mladého Dawida Czerwa z Polska (hrával za Karvinou a pan Čekal tady celkem pravidelně v komentářích zveřejňoval jeho partie :palec-nahoru: ) uvedu, že Dawidovi norma na IM opět utekla.
Malá reklamní vsuvka: umíte-li polsky (pokud ne, snadno se naučíte), můžete se podívat na web mladého polského streamera :usmev: (snad mi za to někdy koupí pivo) : https://www.dawidszachuje.pl/
A odkaz na jeho YT kanál :usmev: : https://www.youtube.com/c/DawidCzerwTV/videos

Konečné výsledky openu a doprovodných turnajů ve Skalici najdete zde.


O openu v Říčanech (nebo spíše o openech) jsme tady již informovali. Favorité nezklamali. V openu „A“ zvítězil Sebastian Plischki (Německo) se 7 body a lepším vedlejším hodnocením než další sedmibodoví hráči David Zvolenský (TJ Jawa Brodce) a Tomáš Vojta (TJ Spartak Vlašim).
V openu „B“ získali 7,5 bodů trochu překvapivě hráči, kteří na začátku turnaje asi nepatřili k favoritům. Zvítězili Pavel Sedláček z žižkovského klubu a Tomáš Bezděk z Kralup.


Hrálo se i na Moravě, konkrétně v Brně. Veletržního turnaje se zúčastnilo 64 hráčů a zvítězil favorizovaný IM Neklan Vyskočil. Výsledky najdete na chess-results.


Poslední prázdninový víkend se nesl ve znamení začínající „rapidové“ sezóny. Hned dva turnaje se hrály v sobotu 29.8.. V Nymburku zvítězil Martin Červený před Mariánem Jurčíkem a Pavlem Jirovským, v Českých Budějovicích vyhrál Jiří Blažek před Romanem Kotleškou a Jaroslavem Zachařem.


Momentálně mírně zpožděný, ale mentálně zcela zdráv, zaslal rozbory z posledního kola MČR IM Lukáš Klíma. Spolupracovat s Lukášem je radost, přesto si dovolím mu vytknout, že neokomentoval partii z prvního stolu.
Ale nevadí, ve včerejším záznamu vydařeného online přenosu jsem jeho chybu napravil a alespoň krátce nastínil plány bílého po 1.e4. Mimochodem, autor Krajinova krajního útoku (1.h4!) Aleš Krajina prý byl velmi potěšen, když viděl graficky znázorněn budoucí postup h-pěšce až na pole h6.
(Aleši, neděkuj.)

 

 

 


Poznámka pod čarou k dress code na MČR…
Je mi opravdu jedno, co si kdo obleče/obuje. Ale celkem mě fascinují názory některých lidí, že přece nezáleží na tom, co máte (ne)oblečené, ale na tom jací jste a co máte v hlavě :usmev: .
V podstatě by se s takovým názorem dalo souhlasit…i když občas asi existují výjimky :mrknuti: . Zkuste to třeba při hledání práce.

 

 

Tím nechci říct nic jiného, než to, že ne vždy se dá pohodové oblečení považovat za vhodné. Na druhou stranu, v Polabinách si teď musí mnout ruce, protože dnes jsem přečetl na jednom staronovém serveru rozhovor se stříbrným medailistou MČR, z nějž jsem usoudil, že Polabiny získaly do týmu velmi silného hráče, pro nějž je láskyplné objetí sponzora mnohem více než nějaká odměna za práci :palec-nahoru: .

Takový přístup chválím :smich:

Jen aby to někteří sponzoři nevzali jinak…

 

 

4.6 11 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
8 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Hadrava

Komentář vynikající (děkuji), ale s částí o dress-code nesouhlasím, protože nemáte pravdu! Píšete sice „angažovaně“, leč nelogicky. Je totiž velký rozdíl v tom, kdo si dovolí přijít „nestandardně“ oblečený (aneb: „Co je dovoleno Iovovi, není dovoleno volovi“). Pokud mi totiž (jako pořadateli/zaměstnavateli/atd.) dotyčný přináší významnou hodnotu (v našem případě šachovou kvalitu; v zaměstnání firemní zisk), pak každý rozumný člověk přimhouří oko, i když by sám takto oblečený nechodil. A nezlobte se na mě, ale raději MČR s vysokou kvalitou hry, byť podivně oblečenými hráči, než stylově honosnou soutěž s mizernými partiemi.

Luboš Zimniok

Dovolím si nesouhlasit. Opravdu je mi úplně jedno, v čem kdo chodí a neřeším to. Ovšem když jako pořadatel zajistím finance a pozvu třeba ředitele firmy nebo přímo majitele a ten vidí, že šachy hrají „podivní“ lidé, pak se lehce může stát, že příští rok nedostanu nic.
Ale jak říkám…, pokud to nevadí pořadatelům, nevadí to ani mně.
Mimochodem, zkuste přijít v kraťasech a bez bot do divadla nebo naopak v obleku a s kravatou na nudapláž.
Je celkem pravděpodobné, že se na ani jedno místo, divadlo i nudapláž, nedostanete, byť byste měl IQ 250, které ani v jednom případě nerozhoduje…. Rozhoduje situace.

Jaroslav Hadrava

Pane Zimnioku, asi jste mě úplně nepochopil. Pokusím se více osvětlit tím, že na Vaši řečnickou otázku odpovím jinou. Zkuste (jako ředitel divadla) vyhodit významného(!) sponzora, pokud přijde na představení bosý a v kraťasech. Pokud vůbec něco uděláte, pak nejvýše umístíte sponzora někam, kde nebude příliš vidět.

Luboš Zimniok

Máte skoro pravdu pane Hadravo. Reagoval bych sice trochu jinak a pokusil bych se oné osobě vysvětlit, že to není vhodné, ale asi bych moc nezmohl. Problém je však jinde. Tady přišel herec (byť významný) na představení nikoli v kostýmu, ale „v civilu“  :usmev: . Z pohledu „ředitele divadla“ : jednodušší je sehnat jiného herce (i když třeba ne tak dobrého) než sponzora, který kromě herců platí nejen mě, ale celý zbývající ansámbl….

Aleš Krajina

K dress code:
Už jsem to někde psal (facebook), ale podle mne když už v propozicích tato záležitost nebyla řešena, chyběla pořadatelům odvaha k udržení standardu vhodného pro Mistrovství ČR. Když pořadatelé připustili takovou volnost v oblečení, každý k partii přišel v tom, jak se cítí nejlépe.
 
Jinak komentáře Lukáše Klímy mi trochu připomínají komentáře legendárního Horta v šachové rubrice v Rudém právu (to bylo jediné, co se dalo číst). Nebylo jich moc, ale byly výstižné a komentovaly klíčové momenty v partii. Díky Luky!

Luboš Zimniok

Souhlas. Předpokládám, že ti ve větě v závorce o Rudém právu vypadla dvě jednoslabičná slůvka a že ta věta měla znít: ‚to bylo TO jediné, co se TAM dalo číst‘ .
Ale pokud se pletu a opravdu jsi chtěl napsat, že RP (ta zkratka znamená Rudé právo, ne něco jiného!!!) byly solidní tiskovina, tak se omlouvám  :mrknuti: 

Luboš Zimniok

Rozdíly jsou …a velké!
Rudé právo pokrylo při rozložení bez problémů podlahu pokoje při malování, nedalo se sice číst, zato však po rozstříhání na menší (pozor, ne moc malé!) obdélníčky se dalo (a většinou se tak dělo) využít k jiným účelům. Dnešní noviny se sice také dají rozstříhat, ale kvalitnější „umělohmotný“ papír je až příliš kluzký….

Aleš Krajina

Přesně tak. Přece jen se psaním živíš  :mrknuti: , a tak okamžitě poznáš nesrovnalosti v textu.
Ale RP bylo skvělé na sušení bot, sušení hub, na podpalku a vůbec na vše kde je velká spotřeba papíru  :smich: 

8
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x