Máme zpoždění, nezastavujeme

Reportáž z prvního hracího dne pardubického MČR v rapid šachu. Bezchybně jen Golubka, ve stíhacím pelotonu šestice Čechů. V zahřívacím dni odpadnul favorizovaný Láznička, bláznivé nápady Vojtěcha Zwardoně a další analýzy aktuálního dění.

Letošní mezinárodní festival šachu a her v Pardubicích nasadil neúprosné tempo – zatímco každý předešlý rok se (nejen) šachový svátek pohodlně rozprostřel na celý jeden kalendářní měsíc, tentokrát se tradiční festival v šachu, scrabble, bridže a dalších kratochvílí musí sfouknout za dvanáct dní.

Nejinak je tomu i v otevřeném přeboru ČR v rapid šachu, který se hraje téměř souběžně s hlavním turnajem v klasice. Brutální harmonogram dopoledne rapid – odpoledne vážná partie přilákal nemálo odvážlivců ochotných se podřídit nesmlouvavému šachovému rytmu, z Čechů rozhodně stojí za zmínku maratónci Vojtěch Plát a Vojtěch Zwardoń.

Vojtěch Zwardoń (vpravo) na Akademickém MČR 2014, autor: Vladimír Jagr

S výstřelem pistole hlavní rozhodčí turnaje Jiřiny Prokopové o desáté hodině ranní odstartoval i náš komentovaný stream a od prvních kol nebyla nouze o zajímavé momenty a zvraty. Po zahřívačce úvodního kola, kdy se zpravidla utkávají hráči naprosto rozdílné třídy, se mohlo zdát, že favorité budou mít snadný začátek. Hned záhy však přišel důrazný budíček, kdy Vít Valenta divže nesmetl favorizovaného Vlastimila Babulu ze šachovnice.

Celý svůj arsenál hypnotických schopností předvedl jeden z agilních účastníků zmíněných výše, Vojta Zwardoń, který se také měl co ohánět, aby potvrdil nevděčnou úlohu favorita proti Bohuslavu Kokešovi. Že někdy není potřeba zahrát objektivně korektně, ale stačí do švihu rukou dodat pořádnou dávku sebevědomí a optimismu, z Vojtových partií často úplně čiší. Nu a rozporujte takovou strategii, když nakonec vede k úspěchu!

V absenci jasných papírových favoritů, kdy se tradiční účastník pardubických šachobraní Sergej Movsesjan na poslední chvíli odhlásil a česká jednička David Navara dala přednost výjezdu na španělskou ligu, není jasný jak celkový vítěz otevřeného turnaje, tak mistr České republiky (nejlépe umístěný hráč v konečném pořadí hrající pod českou vlajkou).

GM Pavel Šimáček na novoborské Corridě 2013, autor: Vladimír Jagr

Karty navíc pořádně zamíchalo třetí kolo, kdy první nasazený Viktor Láznička fatálně uklouznul s Pavlem Šimáčkem. Druhý hráč tuzemského žebříčku sice dokázal vykřesat z prohrané pozice alespoň teoretické šance na vítězství, když vyčaroval variaci na legendární partii Danin-Azarov ze závěrečného trojkola české extraligy v roce 2016 v Turnově, proti turnovskému kapitánovi ale taková strategie nemohla uspět. Zatímco Danin prošel okolo výhry a udolal Azarova až po 239 tazích po plejádě vzájemných chyb, Pavel exekuoval naprosto nemilosrdně.

Po poslední partii prvního dne se nakonec na špici trochu nečekaně usadil pátý nasazený ukrajinský velmistr Petro Golubka, když si z balíku možných soupeřů do čtvrtého kola vytáhnul ratingového outsidera a bez problémů zaskóroval. Klíčové partie a obtížní soupeři jej však ještě čekají zítra – jen o půl bodu zpátky jsou oba již jmenovaní Vojtěchové, Pavel Šimáček, oklepavší se Vlastimil Babula i Jakub Půlpán či Jan Vykouk, o nichž jsme se ještě nezmínili, ale mají také dobrou výchozí pozici.

Nu a nedá se nepředpokládat, že i první nasazený Láznička bude zkoušet promluvit do druhé půle turnaje a zamíchat konečným pořadím. Kdo to rozlouskne? Zdejší redakce i Váš skromný komentátor budou přímo u toho na živém přenosu od zítřejších 9:00 hodin.

Odkazy:
Komentovaný přenos ze 2. hracího dne
Záznam přenosu z 1. hracího dne
Výsledky na chess-results
Web Czechtour
Partie na chess24

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x