Uniklo vám něco?

Řečnická otázka uvozující (téměř) obvyklý týdenní souhrn. Pokračuje Altibox, pokračuje Covid, nepokračují soutěže družstev a hraje se zápas Short-Nguyen….

Začnu tím, co se nás přímo netýká, turnajem šesti velmistrů v Norsku. O Altiboxu jsme tady už psali. Od té doby se odehrála další dvě kola a dnes se hraje kolo páté.

Ve třetím kole porazil Carlsen černými Tariho v sicilské. PC sice ukazoval, že černý stojí hůř, ale to budou ukazovat programy černému v mnoha zahájeních  :usmev: . V každém případě, Magnus se v pozici orientoval lépe než jeho soupeř a „zavěsil“. Za zmínku stojí učebnicový taktický obrat černého (26. … Ve1).

Firúzdža remízoval s Caruanou a pak jej „zabil“ v armageddonu. Dobrou partii s tragickým koncem sehrál Duda proti Aronjanovi. Hezká ukázka toho, proč se vyplatí tahat i rovné pozice až do konce a zároveň i ukázka náročnosti věžových koncovek. Můžete vědět, že pozice je remízová, ale je třeba to také dokázat za šachovnicí. Aronjan si bod zaslouží už jen za to, že zkoušel soupeře opravdu až do konce…a vyšlo mu to.

Ve čtvrtém kole Carlsen „přejel“ Caruanu, zbývající dva duely (Tari-Duda ; Aronjan-Firúzdža) skončily remízami. V tiebreaku Tari porazil Dudu a rozčílený Firúzdža Aronjana. Firúzdža totiž začínal v armagedonnu jen s pěti minutami místo sedmi, protože se údajně opozdil na kolo  :usmev: .

Dohrálo se už i páté kolo, které přineslo samé rezultativní výsledky. Aronjan porazil černými Caruanu, Firúzdža bílými Tariho a Duda Carlsena  :usmev: . Už vidím, jak k tomu někde dávají vykřičníky, ale já to tak trochu čekal. Duda opravdu umí a je mu celkem jedno, kdo proti němu sedí. Dnes vychytal Carlsenovy „opičky“ (21. … h4? ; 25. …f5? ; 31. …Dxa2)  a zaslouženě zvítězil.


Epidemie (nebo chcete-li, tak pandemie) Covidu nabírá v ČR navzdory příkazům a zákazům na síle. Někdy v březnu jsme slyšeli, že když bude přes 400 nakažených za den, zkolabuje zdravotnictví. Teď se nám denní přírůstky pozitivních jedinců blíží k 9 000 a zdravotnictví (chválabohu) zatím nekolabuje. Kolabují však jiné obory-kultura a sport (a možná bude ještě hůř, Hamáček chodí oblečen do červené mikiny!).

Na koronakrizi doplácí i náš sport. Ještě jsme ani nezačali hrát a už se odkládají kola  :smutek: Zatím to sice ještě jde, ale ta červená mikina předsedy krizového štábu nevěští nic dobrého.

Informaci o tom, co je odloženo. najdete na webu ŠSČR.

(Mimochodem, opět si neodpustím „rouhačské poznámky“.
Média nás děsí stoupajícím množstvím nakažených zdravotníků a nějak mi nedochází, co nám tím chtějí sdělit. Chtěli poukázat na to, že zdravotníci jsou lidé jako my „nezdravotníci“ nebo nám tak šetrně sdělují, že roušky a respirátory, které jistě všichni zdravotníci používají, nejsou až tak spolehlivou ochranou?

Ale neděsme se, v blízké budoucnosti se budeme moci nechat očkovat proti Covidu a ti, kteří se naočkovat nenechají, prý budou muset chodit v rouškách  :usmev: . Zajímalo by mě, jak na ulici rozeznám ctihodné naočkované občany od nebezpečných „podvodníků“, kteří, ač neočkováni, ty roušky nosit nebudou. )


Doba „temna“ se chvatem blíží, ale ještě se snad stihne dohrát zápas Nigela Shorta s Thai Dai Van Nguyenem konaný v Obecním domu v Praze. Za celou akcí stojí Pražská šachová společnost se známým promotérem a tahounem podobných akcí Pavlem Matochou.

S ohledem na nařízení vlády (asi by spíš mělo být „krizového štábu“) se zápas hraje bez diváků  :smutek: , ale server šachy.cz (a hlavně majitel domény Honza Jílek) zajišťuje online přenos zápasu.

Nejsem fanouškem videopřenosů, ale nemohl jsem si nechat ujít komentování Štěpána Žilky a především Davida Navary.
Mile mě překvapila technická úroveň přenosu (tohle už není „trabant“  :usmev: , ani „rádiový přenos“ ). Honza Jílek ladil přenos několik dnů (týdnů?) a na výsledku je to vidět. Po technické stránce opravdu vydařené a snad nemusím hodnotit šachovou stránku  :usmev: .
Analýzy obou velmistrů byly na vysoké úrovni  :palec-nahoru: a i „nevideosledovači“, čímž myslím především sám sebe,  si přenos užili  :usmev: .
Pokud jste nemohli sledovat online, vřele doporučuji poslechnout ministra zdravotnictví. Nikam nechodit, zavřít se doma a pustit si záznam z prvního dne.

Pro pořádek dodám, že první dvě partie skončily remízami (ale žádná nuda!), ve třetí vyhrál Nigel Short.

 

 

Partie můžete sledovat na chess24.com nebo v online videopřenosech na YouTube kanálu šachy.cz . Další podrobnosti k zápasu najdete pod následujícími odkazy:

Článek na sachy.cz
On-line přenos z 1. hracího dne
Domovská stránka pořádající Pražské šachové společnosti
Fotogalerie Šachového festivalu 2020

5 5 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x