Treska alias Stockfish, tedy rybina

Vlastně ani nevím, zda šlo o Stockfish nebo jiný šachový program. Vím však jistě, že o problému s elektronickou nápovědou už jsme se zmiňovali.
Ač jsem se v úterý chystal jít výjimečně spát o něco dříve, nakonec jsem své předsevzetí nedodržel. Přes dvě hodiny, přesně 2:13:14 (h:m:s), jsem sledoval nebo spíše poslouchal interview na YT kanálu serveru infoszach.pl s mladou polskou šachistkou (bývalou?) Patrycjí Waszczuk.

Připomenu, že hráčka byla potrestána dvouletým zákazem hry v šachy kvůli „elektronickému dopingu“, jehož se měla dopustit na turnaji v Ustroni v srpnu letošního roku. O kauze jsme zde již psali.

Debaty se zúčastnili tři lidé: Piotr Nguyen, IM a šachový novinář a jako šachista známý i u nás, Patrycja Waszczuk, obviněná a distancovaná šachistka, a pan Paweł Dziubiński, šachista a advokát, který už jednou „omilostnil“ hráče podezřelého z podvádění (Krzysztof Ejsmont) a jenž ji hodlá a hodlal zastupovat v případném pokračování kauzy.

Píši „hodlá a hodlal“, protože v kauze bylo (údajně) podáno odvolání a „hodlal“, protože samotné vyšetřování kauzy proběhlo (z mého úhlu pohledu a na naše zvyklosti) údajně nestandardně. Mám-li věřit tomu, co bylo řečeno v debatě, pak svaz nedal šanci obviněné na obranu.
Je-li tomu tak, pak je to špatně, protože i evidentně vinný člověk by měl dostat šanci obhajovat se.
Ovšem je to tvrzení, které zaznělo v interview z úst Waszczuk a Dziubińského, takže kdo ví….

Pokud rozumíte alespoň trochu polsky, určitě si ten „wywiad“ pusťte. Odkaz na rozhovor ZDE.
Neumíte-li dostatečně dobře polsky (  :usmev: ), sdělím vám, že se v oněch dvou hodinách probíralo prakticky vše, co je popsáno (anglicky) v následujících odkazech:
https://www.chess.com/news/view/patrycja-waszczuk-cheating-2-year-ban?ref_id=65968046
https://chess24.com/en/read/news/eyewitness-on-catching-a-chess-cheater-red-handed

Pro neanglicky mluvící jedince čerstvý článek (středa, 4.11.2020) v polštině se svědkyní K. Dwilewicz:
https://www.onet.pl/sport/onetsport/szachy-katarzyna-dwilewicz-przylapala-patrycje-waszczuk-na-oszustwie/bpgvqyg,d87b6cc4

Samozřejmě z pohledu hráčky, popř. p. Dziubińského, je v rozpravě vše podáno jinak, než ve výše uvedených odkazech. Můžete jí (jim) věřit nebo nemusíte.

Dvě věci, které mě zaujaly… Občas se hráčka dívá doleva (z pohledu diváka), takže se domnívám, že i u interview užívala nápovědu  :smich: … A druhá věc, méně úsměvná: za celé dvě hodiny, třináct minut a čtrnáct sekund ani jednou hráčka nebo advokát nezmínili „nevinu“. Ovšem velmi často padaly věty typu: pochybení svazu … nejsou důkazy.

Vlastně mě zaujala ještě jedna věc. Hráčka při mistrovství Polska „neprošla“ detektorem kovů, který stále pípal. Ani po „striptýzu“ (jen do spodního prádla) se u ní nic nenašlo. Ale malý mobilní telefon (např. takový Melrose S9X nebo tento Melrose S9 Plus 4G) se dá schovat prakticky kamkoli  :usmev: .
Tím chci říct, že s postupující miniaturizací bude odhalování elektronické nápovědy v budoucnu celkem „legrace“.


Nebudu nikomu vnucovat svůj názor na věc. Já si ho udělal po zhlédnutí online „analýz“ hráčky s GM Paklezou při Mistrovství Polska žen. Rozhovor však stojí za zhlédnutí.

Perlička na závěr.
Spousta lidí na internetu (např. Nakamura) soudí, že tah 26. … Kf8 je jasným signálem, že jde o nápovědu programu  :usmev: . Při sledování partií prvního kola tohoto mistrovství jsem klikl na partii Zawadzka – Waszczuk někde kolem 20.tahu.

Po 26.Sf3 mě jako první napadl tah 26. … Jxd4 s dalším Se5, ale téměř okamžitě jsem za bílou viděl viděl braní na d5 se šachem a ziskem materiálu.
Nato mě napadlo ustoupit králem (buď na h8 nebo na f8 a v blicce bych to asi bez přemýšlení o důsledcích zahrál). Až jako poslední jsem viděl tah 26. … Db5.

Tím nechci říct, že bych byl „geniální“  :smich: , ale chci říct jen to, že tah 26. … Kf8 zase není až tak nelogický. Pokud má černý v plánu vyměnit na d4 a jít Se5, pak ústup krále nebo dámy logiku má.
Nelogický mi pak připadal až další plán černé  :usmev: .
Pravda je, že v normální partii bych si asi sám „vyvrátil“ jak Kh8, tak i Kf8…., takže souhlasím s Nakamurou, že bych to nezahrál.

 

 

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MaSo

Kf8 se jeste „da“. Hodne nelidsky mi prijde az tah 41. … Jg4, to by prece nikdo nezahral, kdyz muze proste Sxc8…:-)

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x