Sekaná a hrstková polévka

…nebo také jinak řečeno: „týdenní přehled“. Řeč nebude o jídle, ale o šachu a dění kolem něj.

Začnu turnajem Skilling open. Bohatě dotovaný online turnaj s účastí světové špičky (nekompletní) došel ve vyřazovacích bojích až do finálové části.

Naposledy jsem zde psal, že v prvních zápasech zvítězili Carlsen, Aronjan, Radžabov a Vachier-LaGrave. Tito pánové měli našlápnuto k postupu do semifinále, „nášlap“ však využil jen jeden z nich-Magnus Carlsen, který ve druhém minizápasu bez problémů odremízoval Giriho, což mu k postupu bohatě stačilo.

Naopak, Aronjan ve druhém zápasu prohrál a následně „vyhořel“ i v tiebreaku, takže postoupil Nepomňašči. Podobně se vedlo i zbývajícím „favoritům“. Také Radžabov po úvodní výhře 2.5-0.5 prohrál se Soem 1.5-2.5 a v tiebreaku byl úspěšnější Wesley So. Ani MVL (Vachier-Lagrave) neudržel náskok. I on  prohrál s Nakamurou druhý zápas a poté i tiebreak (tedy, v tiebreaku remízoval, ale to nestačilo).

V semifinále na sebe narazili Carlsen a Nepomňašči, druhou dvojici tvořili Američané So a Nakamura. Oba zápasy měly podobný průběh. V prvních minizápasech zvítězil Carlsen, resp. So, druhé skočily remízami, které posunuly do finálového souboje Magnuse Carlsena i Wesleyho Soa.
Wesley So měl podle mě po celý zápas s Nakamurou „navrch“ a řekl bych, že výsledek je pro Naku ještě celkem lichotivý.

Magnus to s Nepomňaščim neměl tak jednoduché, jak by to na první pohled mohlo vypadat. První zápas sice „lehce“ (co je dnes lehké?) vyhrál, ale druhý minimatch začal MC prohrou. S necelou minutou na hodinách sice korektně obětoval figuru, ale pak už nebyl schopen správně zareagovat na soupeřův špatný tah (31.De8?? -+ ; správně 31.Dc8 =).

 

 

Hned v následující partii Magnus srovnal skóre. Přesnější by asi bylo napsat, že skóre srovnal Nepo, protože se mu v rovné pozici, kde neměl moc tahů na výběr, podařilo udělat blundr.

 

Finále začíná právě teď (neděle, 29.11.2020, 18:00).


Ukrajina má za sebou otevřený šampionát (17. – 29.11.2020, Omelnik) . Hrálo se jednak v klasickém šachu, ale také v bleskovém a rapid šachu. Vítězem „klasiky“ se stal u nás dobře známý Anton Korobov. V rapidu zvítězil GM Alexander Zubov (před Kuzubovem  :usmev: ) a v blesku GM Kirill Ševčenko.

Kompletní tabulky šampionátu najdete na stránkách pořadatele (v ukrajinštině, ale kdo zná aspoň trochu azbuku, jistě pochopí, která tabulka je pro který turnaj).


Týmové mistrovství Ruska proběhlo ve dnech 19.-28.11.2020 v ruském lázeňském městě Soči. V mužské kategorii zvítězil dobře známý sanktpěterburgský tým „Mědnyj vsadnik“ s Nikitou Viťugovem na první šachovnici. V ženské kategorii zvítězil moskevský FŠM (neptejte se mě na tu zkratku, nechce se mi to zjišťovat  :usmev: ).  Podotknu, že aktuálně zřejmě nejlepší ruská hráčka Alexandra Gorjačkina hrála na první desce v mužské kategorii za tým AČIMGAZ JANAO.

Výsledky mužské a ženské kategorie na chess-results, stránka organizátora.


Zatímco v Rusku mají týmové soutěže za sebou, u nás se (snad) už začne hrát. Vláda na dopoledním zasedání schválila přechod do 3.stupně rizika v systému PES, což znamená, že jsou povoleny nejen profi, ale i amatérské soutěže (mimochodem, nějak jsem nechápal, proč se profi soutěže nemohly hrát, když de facto všichni chodíme do práce a profi sportovci pracovat nemohli).

ŠSČR by měl o pokračování (mnohdy o zahájení) soutěží informovat 1.12.2020. Je celkem pravděpodobné, že pokud se bude hrát, budeme nastupovat v rouškách, což mnozí odsuzují  :usmev: . Jaksi mi není jasné, kde tito jedinci žijí, protože v podstatě v každém zaměstnání dnes lidé nosí roušky na tváři celých osm hodin (minimálně), tudíž mi není jasné, proč by se nemohly i šachy hrát v rouškách.
Ne, že by se mi to extra líbilo, ale je to pořád lepší než „píchnutí drátem do oka“ , tedy nehrání. Argumenty šachových „antirouškařů“, že se odkysličuje mozek, možná mají racionální jádro, ale pokud by tomu tak bylo, pak by se tito bojázlivci měli velkým obloukem vyhýbat jakýmkoli operacím v nemocnicích, kde se lékaři-operatéři s „odkrvenými mozky“ několik hodin hrabou ve svých pacientech  :smich:
Prostě tenhle argument je směšný a je to spíše výmluva, protože i bez Covidu každý šachový funkcionář dobře ví, že pár dnů před vánočními svátky vzrůstá mezi hráči nechuť nastupovat k zápasům.
Nicméně rozhodnutí o dalším postupu je na svazových (a jiných) řídících orgánech, takže vyčkejme a nespekulujme.


V pondělí 30.11.2020 podle Honzy Jílka prý konečně dorazí i kouzelník  :usmev: . Ano, šachový „kouzelník“ David Navara bude hrát v Hodince s mistrem.
V souvislosti s tím bylo zmíněno, že nejhezčí partie této Hodinky bude odměněna nejnovější knihou Jána Markoše a Davida Navary „Tajná přísada“.
Nejsme žádní tajnůstkáři, ale nikomu nějak nedošlo, že by onu nejhezčí partii měl někdo vybrat. Vybere ji redakce? David Navara? Čtenáři? Vše se dozvíte zítra v odpoledních hodinách před Hodinkou  :mrknuti: .
Dodám k tomu jen to, že David Navara bude na 100% jistě jedním z těch, kteří nejhezčí partii sehrají (komentář Jirky Kadlece), ale sám David se ceny zřejmě vzdá ve prospěch svého soupeře (proberu to s ním  :usmev: ). Po konzultaci s Davidem ještě přidám, že pokud by měl autor nejhezčí partie zájem o podpis (Davida Navary), dohoda je možná.
Ovšem nepočítejte s tím, že David pojede k vám domů nebo budete tvořit fronty v místě jeho bydliště, takže spíše to bude jinou formou, kterou bude nutné dohodnout.
Ještě malý dovětek: vyhraje NEJHEZČÍ partie, nikoli nejlepší.


Když už tady byla řeč o „rozvolňování“ a také o Davidu Navarovi…
S Davidem jsme se zamýšleli nad některými vládními opatřeními a nad tím, jak by to mohlo vypadat, kdybychom se do důsledku řídili nařízeními nebo se je naopak „chytře“ snažili obelstít  :usmev: .
Pro jistotu napíši, že námět následujícího (barevného) obrázku je od Davida, námět na druhý obrázek je z mé palice.
Jo a mimochodem…
Napadlo mě, že obvykle se autoři takových „složených“ vtipů označují zkratkou počátečních písmen jejich příjmení (např.kdysi v Dikobrazu dvojice Bartoš-Pergler=BaPe).
Tak na to v našem případě rovnou zapomeňte, protože podobná zkratka příjmení Navara-Zimniok by byla dosti nevhodná až nepřípustná  :smich: .

 

Když máte malý krámek… 🙁

 

Dodržujte zákon! Prodávejte přes výdejní okénko, pijte doma!

 

5 5 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x