Tata Steel Chess Tournament 2021 začíná

Začíná právě dnes, 15.1.2021, kdy se v nizozemském Wijk aan Zee odehraje úvodní zahajovací ceremoniál spojený s losováním turnaje. Turnaje, jehož se zúčastní 14 hráčů a který na poslední chvíli mění „herecké obsazení“.

Můj tajný favorit Daniil Dubov měl pozitivní test na Covid 19 a nahradí jej hráč, který je v poslední době hodně vidět: Alexander Donchenko reprezentující Německo. Mladý velmistr (22 let) je aktuálně na 71.místě žebříčku FIDE a jeho (zatím) posledním úspěchem bylo vítězství na nedávno skončeném turnaji Cracovia 2020 (8 bodů z devíti).

Doufejme, že to byla poslední změna a řekněme si něco o turnaji.
Turnaj se hraje tempem 100 minut na 40 tahů, pak 50 minut na 20 tahů a následně 15 minut do konce partie, „samozřejmostí“ je připočítávání 30 sekund za provedený tah platící od prvního tahu partie.

V případě rovnosti bodů mezi prvními dvěma hráči určenými dle kritérií: body, vzájemná partie Sonnenborn-Berger, více výher černými, los, se hraje tiebreak složený ze dvou bleskových partií a v případě nutnosti i armageddonu.

Hlavním favoritem turnaje (a zřejmě i největším tahákem pro diváky) je úřadující mistr světa Magnus Carlsen.

Norský „zabiják“ jistě bude chtít odčinit svůj neúspěch z posledního online turnaje Airthings, kde byl vyřazen „covidovým“ Dubovem. Magnus umí vyždímat i ze zcela sterilní pozice výhodu a pak ji ještě i uplatnit  :usmev: . Ba co víc, často se mu to daří i z horších pozic.

Druhým nasazeným je Američan Fabiano Caruana, který také nedává partie jen tak lehce za remis a hraje až do vyčerpání všech možností.

Třetím nasazeným je Francouz Maxime Vachier-Lagrave, který je v čele nedohraného turnaje kandidátů. Hráč, který umí zahrát na kohokoli, včetně Magnuse, podle mě však selhává ve vypjatých okamžicích.

Francouzský mušketýr proti čínské zdi.

 

Pak je tady i Nizozemec slovanského původu Anish Giri. Hráč, který v nedávné minulosti dokázal zremizovat prakticky cokoli-nejen špatné pozice, ale i ty vyhrané  :usmev: . Při online turnajích, jichž se v poslední době zúčastnil, jsem však zaregistroval, že se mu pomalu, ale jistě, daří vyhrávat i ty vyhrané pozice, tak uvidíme, jak mu to půjde na domácí půdě.

Dva mladíci, Alireza Firúzdža (Firouzja) a Jan Krzysztof Duda, asi nebudou mít na celkové vítězství v turnaji, ale zamíchat pořadím jistě mohou. To ovšem nevylučuje jejich šance na dobrý výsledek vysoko v turnajové tabulce. Oba hrají dobře a pokud bych na nich měl hledat chyby, pak na Firúzdžovi se mi nelíbí jeho „mladická klackovitost“ a připadá mi trochu nervní. Janek Duda se mi naopak zdá být jako pohodář, ale mám dojem, že v poslední době je až moc „v pohodě“ a nic jej nežene kupředu.

 

JKD

Na dalších místech ve startovní listině najdeme dva hráče spjaté s Českou republikou. Pentala Harikrishna žije již dlouhou dobu v ČR a hraje za Nový Bor, stejně jako Radek Wojtaszek, který sice v ČR nežije, ale z Polska to má „co by kamenem dohodil“. Ačkoli se tito hráči aktuálně vyskytují v žebříčku FIDE na 22., resp. 37.místě, osobně jim moc šancí na vítězství v turnaji nedávám  :smutek: , ale budu jim držet palce.

Ani zbytek startovního pole není zrovna slabý, ale je otázka, jak obstojí v silné konkurenci. Španěl David Anton Guijarro pomalu na žebříčku stoupá, ale tipuji, že to na nějaký super úspěch nebude stačit.

Jiné to může být u trojice Jesipenko (Rusko), J.Van Foreest (Nizozemsko) a Donchenko (Německo).

Jorden Van Foreest překvapil na tomto turnaji už loni (4.místo) a jistě by si podobný úspěch rád zopakoval. Loni byl překvapením, letos už si na něj budou hráči dávat větší pozor, takže to nebude mít nijak lehké.
Andrej Jesipenko je podle mého vycházející hvězda ruského šachu. Ne, že by nebyl dost dobrý už teď, ale myslím si, že bude ještě lepší.
O Donchenkovi jsem psal už v úvodu a pokud se nezalekne slavnějším jmen, může uhrát solidní výsledek.

Poslední dva hráče startovní listiny považuji za outsidery. Ani švédský velmistr Nils Grandelius, ani Nor Aryan Tari nejsou žádní otloukánci a jsou schopni vzdorovat komukoli. Na tomto turnaji to však bude asi málo a budu překvapen, pokud se někdo z nich vyšplhá do horní poloviny tabulky.

Takto vidím jednotlivé účastníky a jejich šance já. Jistě, mohu se plést a určitě se mezi čtenáři najde mnoho lidí s jiným názorem, ale až 31.1.2021 se dozvíme, kdo a jak hluboce se (ne)mýlil  :mrknuti: .

Všechna kola turnaje začínají ve 14:00 středoevropského času, poslední kolo bude zahájeno už ve 13:00 .
První kolo se hraje v sobotu 16.1.2021 ve 14:00.

Podrobné informace naleznete přímo na webu turnaje.

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x