Tisíce diagramů Bobbyho Fischera

„Teprve po hodinách vyhrazených cvičení usedal ke své šachovnici. Po večerech, kdy se věnoval poklidnému přemítání, se pouštěl do vyčerpávajícího studia Spasského partií. Mikroskopická analýza často pokračovala až do časných ranních hodin. Příručka, po níž nejčastěji sahal, byla to, co novináři začali brzy popisovat jako „velká červená kniha” – číslo 27 výtečné série Světových dějin šachů (Weltgeschichte des Schachs) – partie přeborníků – která obsahovala 355 utkání Spasského, příhodně vysázených a opatřených diagramem po každém pátém tahu. Bobby z té knihy téměř nespouštěl oči a nosil ji všude s sebou.

Obsahovala jeho vlastní, tužkou zaznamenané poznámky o Spasského partiích s komentáři a otazníky označujícími špatné tahy a vykřičníky upozorňujícími na ty dobré. Často někoho žádal – byl to skoro salonní fígl, aby nahodile vybral nějakou partii z knihy, řekl mu, kdo ji hrál proti Spasskému a kde se hrála, a pak odříkal její průběh tah po tahu. Naučil se zpaměti více než 14 000 tahů.“

Tolik citát z knihy „Koncovka“ od Franka Bradyho, která byla roku 2014 přeložena a vydána i u nás. Pojednává o vzestupech a pádech Bobbyho Fischera, od nadaného dítěte až na pokraj šílenství.

Citovaná kniha v úryvku textu je známá série červených knih Weltgeschichte Des Schachs, konkrétně Lieferung 27 – Boris Spassky. Autory jsou Eduard Wildhagen a Boris Spassky. Svazek čítající 230 stran byl vydán v Hamburku v roce 1972.

Na stránkách World Chess Hall of Fame a chess.com můžete o „Bobbyho“ červené knize zjistit více.

Rukopis Bobbyho Fischera s analýzou partie Spasskij – Petrosjan, Přebor SSSR 1955.

Jako ukázku jsem zvolil dvě partie, které patří k nejdříve publikovaným partiím Borise Spasského. První partie je z málo známé knihy o Spasském, A. Karabut, Boris Spasskij putʹ naverch, Sijač, 1996 – počet stran: 84.

Spasskij – Šman [D37]
Minsk, 1948

Ljavdanskij – Spasskij [B70]
Leningrad, 1948


Ukázka stylu publikací o vynikajících šachistech minulosti. Na jedné straně je max. 20 diagramů, to pak vychází na cca přes 3 000 diagramů na knihu. (V ukázce chybí ještě jeden sloupec, který byl těsně u vazby knihy).

Partie ke stažení jsou na této lince.

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x