Turnaj kandidátů, 11.kolo-čínští „šachanisté“

Po zahájení partií 11.kola to vypadlo, že se čínští hráči učili z mých partií, ale zapomněli se podívat na jejich výsledky 🙂 . Pozice Wanga a Tinga celkem dobře znám z vlastní praxe (bohužel).

Dnes byl na streamu kromě IM Tadeáše Kriebla i GM Martin Petr, úřadující předseda ŠSČR (než jej nahradí někdo „lepší“ a konečně budeme mít SUPER a „vymazlený“ svaz  (můj názor 😀 )).

 

Vím, že hloupě rýpu, ale nějak si to nemohu odpustit. Mám spoustu výhrad proti mnoha věcem v řízení svazu, ale pořád lepší jakékoli vedení (a to současné není nijak špatné), než vedení „superlidí“, kteří umí jen „mlít pantem“.

Tolik na okraj a ke streamu, jehož se úspěšně spolu s Tadeášem zhostil i Martin Petr :palec-nahoru:   .

Dnes se možná v turnaji „lámal chleba“. Giri jde vpřed, MVL to „balí“, Nepo si drží svou pozici a Caruana jede podle plánu.

Tedy takto vidím dnešní kolo já :usmev: . Přiznávám, že v poslední době (i když sedím na zadku doma) mi psaní o TK (Turnaj Kandidátů), trvá delší dobu. Nikoli proto, že by se mi nechtělo. Spíše proto, že se více zabývám samotnými partiemi :usmev: .
A dnes to bylo zajímavé.

Celkem brzy po „zahájení“ (dají-li se tak nazvat úvodní tahy obou protagonistů) vznikla zajímavá pozice v partii AleksejenkoWang. Musím podotknout, že to, co hrál Hao, není až tak špatné, i když komentátoři to kritizovali :usmev: .

Často hrávám podobné pozice a často je prohrávám…. To, že je prohrávám já, nic neznamená. Postup pěšce až někam na g4 znám a hraji. PC mi k tomu obvykle doporučuje ještě i „sebevražedný“ postup v centru (d5), který si dnes zvolil i Wang. Wang není Zimniok :usmev:
Wang Hao dnes neprohrál, ale neprohrál hlavně proto, že Kirill hrál špatně. Počítačová analýza v této partii moc chyb nenajde, ale z mých zkušeností mohu říct, že hrát h6+g5+d5 se rovná téměř sebevraždě :usmev: . Černý si udělá spoustu slabin, nemá kam schovat krále a co je nejhorší? Slabá pole f5 a d5. Troufám si tvrdit, že tyhle pozice v 90% vyhrává bílý,
To, že Aleksejenko dnes nevyhrál, nic neznamená. Prostě je to špatné a Aleksejenko to nezahrál dobře.

V komentářích jsem slyšel, jak dobrý tah byl jeho  16.Db3. Zajímavý, nikoli však dobrý tah. Jeho vady? Je až příliš přímočarý, černému nijak neubližuje a nijak neprospívá plánům bílého využít polí f5 a d5.
Chce-li bílý z pozice něco „vydolovat“, pak je asi lepší 16. Da4+. Ne, že by pak stál bílý na výhru, ale černému se to hraje dost špatně.
Mimochodem, pokud se po 10.kole spekulovalo, že Kirill prohrál s Nepem „unfair“, tak se stačí podívat na dnešní partii, Aleksejenko ji sice nehrál nejhůř, ale třeba tah 25.Dd2 je tak špatný, že to vidím i já :smich: . Z toho vyplývá, že Aleksejenko je z formy (nebo mírně zaostává).

Na rozdíl od „optimistických hráčů“ je však Aleksejenko spíše realista. Ve chvíli, kdy mu došlo, že ztratil výhodu, chladnokrevně se přestal vzpouzet osudu…a dotahal partii do remízy.

 

 

Fabiano Caruana se dnes mohl pokusit svrhnout z trůnu „báťušku“ Nepomňaščiho. Mohl, ale měl černé figury.
Zkuste si porazit někoho stejně silného z vašeho okolí černými. Buď zariskujete nebo to budete hrát korektně. Fabi hrál korektně a partie záhy skončila remízou. Takové „berany…berany…DUC!“ a nic se nikomu nestalo :smich: . Jen se trochu trkli a dali to za remízu.

 

 

 

 

To Giri, to je jiný řízek :usmev: !
Vypadá to, že jeho hraní na online turnajích mu prospělo. Pravda, jeho dnešní soupeř Ting Li-žen to sehrál jako já :smich: – optimisticky, jásavě…a špatně. Anish ho pak sprostě zabil.
Tuhle partii se bude Ting Li-žen snažit rychle zapomenout :usmev: .

 

 

Griščuk postavil s Maximem Vachier-Lagravem zajímavou pozici. Občas sice minul lepší tahy, ale je třeba si uvědomit, že byl ve velké časové tísni a nemyslím si, že šachový program měl v hodnocení pozice vždy pravdu.

 

Hezká a obsažná partie, kde by asi nikoho nepřekvapilo, kdyby dopadla opačně. 🙂

 

 

 

Zbývají tři kola do konce. Nepomňašči má sice ještě stále náskok, ale Giri a Caruana mu určitě nedají nic zadarmo.
Jsem zvědav, jak si Nepo poradí se svým dosavadním náskokem.

Udrží ho nebo jej prošustruje?
Uvidíme.

 

 


Odkazy:

Oficiální turnajový web
YouTube šachy.cz

Záznam online přenosu 8.kola (IM Kriebel)
Záznam online přenosu 9.kola (GM Žilka)
Záznam přenosu 10-kola (GM Navara, IM Kriebel)
Záznam přenosu 11.kola (IM Kriebel, GM Petr)

Další vysílací program:

22.4.2021 – VOLNÝ DEN
12. kolo, 24.4.2021
25.4.2021 – VOLNÝ DEN
13. kolo, 26.4.2021
14. kolo, 27.4.2021
28.4.2021, tiebreak v případě „mrtvého závodu“ a vyhlášení výsledků

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x