Turnaj kandidátů, 12.kolo-„Všichni jsou mrtví, Dave.“

Tradičně začínám netradiční hláškou, která se netýká šachu. S údivem jsem dnes sledoval čtyři partie turnaje kandidátů a „padlé“ anděly. Tedy hráče, kteří pohřbili i poslední šance na vítězství.

Červený trpaslík (Red Dwarf), seriál briské TV….
Neznáte?
Pochybuji, ale pro jistotu: Lister, jediný přeživší tvor na palubě kosmické lodi Červený trpaslík; Holly, palubní počítač s IQ vyšším než 5 000 učitelů tělocviku.

Lister: Kde jsou všichni, Holle?
(Lister ochutná jednu hromádku bílého prášku.)
Holly: Jsou mrtví, Dave.
Lister: Ale kdo?
Holly: Všichni, Dave.
Lister: Co, i kapitán Hollister?
Holly: Všichni jsou mrtví, Dave.
Lister: A co Todhunter?
Holly: Všichni jsou mrtví, Dave.
Lister: A co Selby?
Holly: Je mrtvý. Všichni jsou mrtví, Dave.
Lister: Peterson ale ne, že jo?
Holly: Všichni jsou mrtví, Dave.
Lister: Chen snad ne?
Holly: Gordon, Bennett, ano i Chen, všichni. Všichni jsou mrtví, Dave!
Lister: Rimmer?
Holly: Je mrtvý, Dave. Všichni jsou mrtví. Všichni jsou už mrtví, Dave!
Lister: Počkej. Snažíš se mi říct, že jsou všichni mrtví?

Lister: A proč je tu všude takovej sajrajt. Co je tohle?
(Lister ochutná další hromádku bílého prášku.)
Holly: To je zásobovací důstojník Olaf Peterson.
Lister: (Rychle to vyplivne.) Aaach, snědl jsem půlku posádky.


Vzpomněl jsem si na ten seriál, když mi volal jeden známý a ptal se na dnešní výsledky.
„Jak hrál Caruana?“
„Prohrál.“
„Ty vole… a co Giri?“
„Ten hrál s Caruanou.“
„Fakt, jo? A co Gríša?“
„Prohrál, všichni tví favoriti prohráli.“
„Cože?! I Wang?!“
„Všichni tví favoriti prohráli, opravdu všichni….“
„A MVL?“
„Ten vyhrál s Aleksejenkem.“
„No vidíš, vole! Všichni neprohráli!“

 :usmev: :usmev: :usmev:


Dnes nás opět při online přenosu provázel GM Štěpán Žilka a raději už ani nebudu hodnotit komentátory :usmev: , opět za 1* :mrknuti: .

Hrálo se opravdu „na krev“. Ne vždy ostře, ale zato do vyčerpání všech možností.
Jakmile jsem viděl zahájení partie Wang HaoNepomňašči Jan, napadlo mě, že Nepo si jde pro remízu. Šel, jenže jeho soupeř to nehodlal dát za remis jen tak, bez boje.
Rozehrála se Ruská hra, která má pověst remízového zahájení, ale jak všichni víme, ne každá pověst se zakládá na pravdě.

Ze začátku to vypadalo na první pohled celkem rovně a rovné to zřejmě i bylo. Jenže do remízy je vždycky hodně daleko. Nesledoval jsem celý dnešní přenos a nevím, jak to vše viděl Štěpán a jeho kohorta spolukomentátorů na chatu, ale když jsem si překliknul na tuto partii, nestál Wang zrovna dobře. Za prvopočátek tohoto stavu považuji Wangův ústup střelcem v 16.tahu (16.Sh3).  S tímto střelcem pak měl bílý dlouhou dobu problémy. Nakonec se mu jej sice podařilo vyměnit, ale to i přes značně zredukovaný materiál bílému žádnou úlevu nepřineslo, Je pravděpodobné, že bílý mohl hrát lépe, ale nestalo se. Pozice vypadala celkem jednoduše a ploše, ale zdání často klame :usmev: . Rozhodující chybu udělal bílý asi těsně před časovou kontrolou, když ve 39.tahu zahrál 39.Ve7? . (Upřímně…tenhle tah jsem nepochopil a přišlo mi to jako zbytečná ztráta tempa.)
Pak už Nepo neponechal nic náhodě :usmev: a dokráčel si pro celý bod. Wang má štěstí, že není Rus, jinak by možná čelil podezření, že to „pustil“ :smich: .

 

 

O možnost bojovat o první místo dnes usilovali dva mí oblíbenci. Fabiano Caruana a Anish Giri. Ne, nejsem vyznavačem stylu hry Fabiana, ale jeho příprava a seriózní přístup k šachu mě fascinují. Myslím si, že by to byl přinejmenším důstojný soupeř Magnuse Carlsena v boji o titul.
Anish Giri, věčný „remízovač“, šel v poslední době hodně nahoru. Jeho šachy jsou cokoli, jen ne nudné. Zápas o titul mistra světa bych mu přál, ale mám obavy, co by to pak udělalo s jeho „špičkováním se“ s Magnusem na sociálních sítích. Rád jejich „rýpání“ sleduji.
Dnes zvítězil Anish. Zaslouženě.

Po zahájení jsme mohli vidět zhruba rovnou pozici. Fabi stál možná o něco lépe, ale pak zahrál až příliš optimisticky 17.b4?! . Nic strašného se nedělo, pozice byla vyrovnaná, jenže Fabi ji asi poměřoval jiným metrem. Připadalo mi, že má o pozici až moc dobré mínění. Naopak Giri byl přísně objektivní a hrál přesně to, co pozice vyžadovala.

 

 

Teoretické šance na boj o první místo mohl mít ještě i Griščuk. Pravda, i kdyby ve 12.kole vyhrál, museli by při něm stát všichni svatí, aby se zapojil do boje o první příčku, ale naděje prý umírá poslední. Obvykle ano, ale Sašova naděje zemřela už dnes, když podlehl Ting Li-ženovi. Tomu sice výhra nijak extra v konečném zúčtování nepomůže, ale i oprava pochroumaného sebevědomí se počítá :usmev: .

Na začátku to vypadalo, že se tahle partie ani nehraje. Bílý zatáhl 1.d4… a nic. Tipuji, že si Griščuk nenechal vzít požitek z předzápasového cigárka a dával si načas :usmev: .
Pak oba hráči v rytmu kvapíku nasázeli několik tahů teorie a pak Saša upadl do obvyklého rozjímání o smyslu života (bůhví, o čem přemýšlí :mrknuti: ). Ale Ting Li-žen se brzy přizpůsobil tempu protivníka a těsně před časovou kontrolou už měli oba hráči na hodinách cca 3 minuty.
Pak zahrál černý 40. … Va3. Kdyby to byla online partie, tipoval bych, že se černý „ukliknul“, ale hrálo se živě a doteď přemýšlím, co černý přehlédl, protože od tohoto tahu už kromě vynucených tahů (dobrání, ústup) hrál jen samé „hovadiny“. Od čtyřicátého do pětačtyřicátého tahu se podařilo Griščukovi totálně rozbít svou pozici. (Marně přemýšlím, proč se mi teď dere na mysl jméno Honzy Repáka a jeho šachanistického „Repákova mlýnku“? ***viz závěr článku)

 

 

Těžko říct, jak se v turnaji cítí mladý Kirill Aleksejenko. Dnes se při online přenosu zeptal v chatu „bolek“ (Petr Boleslav, snad nemusím představovat :usmev: ), zda do takového turnaje Aleksejenko vůbec patří (myšleno výkonnostně). Kirill je bezesporu vynikající hráč, problém je však v tom, že jeho protivníci jsou o „něco“ lepší. Možná ani ne až tak lepší, možná jen zkušenější.
Aleksejenko může v jednotlivé partii uhrát dobrý výsledek s kýmkoli. Ale tady naráží na hodně těžké soupeře. Má-li někdo dojem, že podle ratingu mezi hráči až tak velký rozdíl není, pak je to dojem mylný :usmev: . Ty rozdíly jsou značné. Mít 2705 nebo 2730 může být podobné jako mít 2200 a 2450 :usmev: (samozřejmě nemusí tomu tak být vždy)-

Ostatně je to vidět i na posledních partiích Aleksejenka. Soupeři si proti němu „dovolují“ i mírně pochybné varianty…a vychází jim to, přestože Kirill dělá „jen malé“ nepřesnosti v zahájení. Vlci ucítili krev :usmev: a jdou mu nemilosrdně po krku. Dnes jej vycvičil Maxime Vachier-Lagrave.

 


 

V neděli 25.4.2021 mají hráči poslední volný turnajový den před závěrečnými koly. Nepomňašči má půlbodový náskok, ale to se může klidně změnit. V tomhle turnaji se body zdarma nerozdávají.

 

Sami si udělejte obrázek, jaké kdo má šance :usmev:
Los posledních dvou kol a screenshot tabulky z live.chessbase.com.

13.kolo:

Wang Hao – Caruana Fabiano
Nepomňašči Jan – Vachier-Lagrave Maxime
Aleksejenko Kirill – Ting Li-žen
Griščuk Alexander – Giri Anish

 

14.kolo:

Caruana Fabiano – Griščuk Alexander
Giri Anish – Aleksejenko Kirill
Ting Li-žen – Nepomňašči Jan
Vachier-Lagrave Maxime – Wang Hao

 

 

Samozřejmě stále můžete sledovat naše online přenosy a v pondělí se můžete těšit na dvojici GM Žilka – GM Navara!

 


Oficiální turnajový web
YouTube šachy.cz

Záznam online přenosu 8.kola (IM Kriebel)
Záznam online přenosu 9.kola (GM Žilka)
Záznam přenosu 10-kola (GM Navara, IM Kriebel)
Záznam přenosu 11.kola (IM Kriebel, GM Petr)
22.4.2021 – VOLNÝ DEN
Záznam přenosu 12-kola (GM Žilka)

Další vysílací program:

25.4.2021 – VOLNÝ DEN
13. kolo, 26.4.2021
14. kolo, 27.4.2021
28.4.2021, tiebreak v případě „mrtvého závodu“ a vyhlášení výsledků


*** Repákův mlýnek

Jan Repák, ostravský šachista, můj přítel (doufám, že i po dnešku :smich: ) a spoluzakladatel „šachanismu“.

Repákův mlýnek, jeden ze základních pojmů tzv.šachanismu :usmev: .

Myšlenka zavedená do praxe Honzou Repákem se již dávno prosadila mezi šachisty i šachanisty po celém světě. Její princip spočívá v tzv.“zacyklení“, kdy hráč dosáhne absolutně vyhrané pozice a posléze (obvykle zcela nečekaně) se upne na jednu jedinou myšlenku, která vede k postupné destrukci celé jeho armády.

Ukázka původního Repákova mlýnku.

 

 :mrknuti:

 

5 5 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Jílek

Obzvlášť ta poslední partie je brutální!! :smich:

Honza Repák

Tak už je mi to jasný, Sašovi někdo prásknul, že mu fandím, a chtěl mě potěšit.

kyssling

“ Černý našel slabinu své pozice“ – dlouho jsem se tak nepobavil, píšete skvěle !

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x