Turnaj kandidátů-14.kolo, závěrečná etapa

Podobně jako včera začínám téměř „cyklisticky“ 🙂  . Kdo čekal pohodový „dojezd“ do cíle, byl asi překvapen. Žádné šampaňské a pohodička. Hrálo se…a často až na doraz.
Pravda, někteří už jen „vyklusávali“.

Celosvětový propad sledovanosti. Tak by se dalo nazvat poslední kolo a je to celkem pochopitelné. Vítěz turnaje byl znám už včera, ale přesto většina hráčů v sobě našla dost síly, aby bojovali až do konce. Na Youtube kanálu šachy.cz komentovali partie posledního kola osvědčení matadoři Tadeáš Kriebel a Štěpán Žilka a mohutně je podporoval nejen komentáři, ale i historkami ze šachového prostředí, FM Michal Novotný.

Stejně jako v minulých dnech jsme mohli sledovat poučné komentáře a záplavu variant, které se mohly (i nemohly) na šachovnici vyskytnout.

Sluší se poděkovat partnerům přenosů (Chess24 – mezinárodní šachová platforma – https://chess24.com/​ , Šachový svaz České republiky http://www.chess.cz/​ , MAX360 – virtuální prohlídky – https://www.max360.cz/) , Honzovi Jílkovi a Youtube kanálu šachy.cz, vynikajícím komentátorům IM Tadeáši Krieblovi, GM Štěpánu Žilkovi, GM Davidu Navarovi, GM Martinu Petrovi a FM Michalu Novotnému (omlouvám se za pořadí, psáno náhodně :usmev: ), ale také všem divákům, kteří svými nápady a korektními komentáři vytvořili skvělou atmosféru všech přenosů. :palec-nahoru: :ok:

K partiím posledního kola….

Jen jediná partie ze čtyř skončila remízou a to ještě hráči hráli skoro do holých králů.
Fabiano Caruana se snažil ze všech sil „přetlačit“ Alexandra Griščuka.
Nevyšlo to. Saša se zapřel a nepovolil. Partie sice skončila smírem, ale hlavně v zahájení se bylo na co dívat.
Po tahu bílého 9.Sg5 se na šachovnici objevila pozice skýtající oběma stranám mnoho zajímavých možností. Předpokládám, že Fabiano pozici viděl už doma, ale Saša reagoval poměrně přesně. Vřele doporučuji zhlédnutí divokých variant, které po sobě „metali“ Tadeáš Kriebel a Michal Novotný při komentování :usmev: .
(Naleznete v záznamu přenosu v čase cca 1:17:25 . Tím nechci říct, že by to do té doby bylo nudné :usmev: , naopak!)

 

 

Ting Li-žen hrál s Nepomňaščim.
Ting měl silný závěr turnaje a v podstatě souhlasím s Michalem Novotným, který se v komentáři pozastavil nad tím, jak velký vliv měla na Tinga karanténa loni na jaře, kdy turnaj začínal. Nepomňašči hrál s vědomím, že je prostě první :usmev: . Řekl bych, že Ting Li-žen byl na partii teoreticky připraven lépe a zaslouženě zvítězil.

 

 

Anish Giri prohrál v posledním kole s Kirillem Aleksejenkem. Překvapení? Ani ne. Anish ztratil motivaci a Aleksejenko, i přes vyjádření Kasparova, že v takovém turnaji on a Wang nemají co dělat, je přece jen dobrý hráč.
Aleksejenko sehrál dobrý turnaj, což také neopomněl zdůraznit komentující Michal Novotný. Vlastně se poprvé dostal mezi takové hráče a výsledek? Prohrál pět partií, ale dokázal udolat třeba Griščuka nebo Giriho. Doplácel však především na špatnou teoretickou přípravu (i když…našly by se i jiné „mouchy“ :usmev: ).

Anish Giri vypadá, že přešel na „temnou stranu Síly“ :smich: .

 

Hraje často riskantně, snaží se vyhrávat. Ne vždy to vychází. Mně osobně se jeho hra líbí, ale asi je to věc vkusu. A jak mi psal Honza Repák, mé „video-ucho“ sledující pozápasové konference, Giri je sympatický už jen tím, že se nijak nevymlouvá a neúspěch přijímá s jistou nonšalancí.

 

 

Na závěr smolař všech smolařů :usmev: . Maxime Vachier-Lagrave, věčně druhý, věčně nepostupující… V partii proti Wang Haovi sice zvítězil, ale se svým vystoupením asi nebude moc spokojený. Do turnaje se dostal jako náhradník, po první polovině vedl a vypadalo to, že teď!, teď už to vyjde. Nevyšlo.
Možná to vypadá, že Maximovi moc nefandím. Opak je pravdou, fandím. Je to velmi dobrý hráč, ale nevěřil jsem tomu, že zlomí prokletí a dokáže (aspoň jednou!) postoupit.
Jeho soupeř ze 14. kola, Wang Hao, prý dnes prohlásil, že končí s profesionálním šachem (zdroj: J.Repák :usmev: ) a že jej trápily zdravotní problémy se zažíváním. To by vysvětlovalo jeho hru ve druhé polovině (té letošní) turnaje.
I v partii s MVL se dlouho nic nedělo a pak se najednou Wang „skácel“ jako po zásahu bleskem. Dvě hrubky po sobě a konec. Na šachový důchod je ještě celkem mladý, tak můžeme jen doufat, že se dá zdravotně do pořádku a ukáže, že do světové špičky patří.
Dovolím si citovat Honzu Repáka, který okomentoval partii hláškou: „Wang se složil jako já ve své ‚top formě‘. Parádní sebedestrukce!

 

 

Závěrečná tabulka:

 

Jan Nepomňašči zvítězil zaslouženě a Magnus Carlsen (obvyklý zdroj: J.Repák ) se prý vyjádřil, že Nepomňašči je jedním z nejtalentovanějších hráčů jeho generace, hraje agresivně a dobře a že by jejich vzájemný zápas mohl být dost zajímavý.

Uvidíme, zda má Magnus Carlsen pravdu :mrknuti:

Děkujeme všem čtenářům a divákům, že s námi vydrželi a pokud je pravda, co zaznělo v online přenosu z posledního kola, tak se už teď můžeme těšit na další přenosy ze zápasu o titul mistra světa a také na přenosy z MČR.

Dovolím si osobně poděkovat Honzovi Repákovi, že za mě obětavě sledoval pozápasové konference a za tepla mi vše hbitě hlásil :smich: .
Děkuji.


 

Odkazy:

 

Oficiální turnajový web
YouTube šachy.cz

Záznam online přenosu 8.kola (IM Kriebel)
Záznam online přenosu 9.kola (GM Žilka)
Záznam přenosu 10-kola (GM Navara, IM Kriebel)
Záznam přenosu 11.kola (IM Kriebel, GM Petr)
22.4.2021 – VOLNÝ DEN
Záznam přenosu 12.kola (GM Žilka)
25.4.2021 – VOLNÝ DEN
Záznam přenosu 13.kola (GM Žilka, GM Navara)
Záznam přenosu 14. kola (IM Tadeáš Kriebel, FM Michal Novotný, GM Štěpán Žilka)
28.4.2021 vyhlášení výsledků

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
9 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenek Cekal

Zdenek Cekal

25.Ja-c4 mi to hází jako chybu. Engin doporučuje jako nejlepší za bílého tuto variantu:


 

Zdenek Cekal

Engin je nekompromisní, na hloubce 41 nevidí spásu černého v žádné variantě…

Honza Repák

Ještě jeden zajímavý postřeh. FIDE by asi měla začít věnovat více pozornosti zdraví šachistů. Náš sport možná na první pohled nevypadá nijak nebezpečně (zdánlivě stačí mít brejle, abychom si v případě usnutí nevypíchli o střelce oko  :mrknuti: ), ale posuďme sami: Všech osm kandidátů mělo problém najít židli, která by jim nezpůsobovala bolesti, Nepo nemohl celý týden spát, Griščuk si při blicání v časovkách lámal o figurky prsty, a Wang dohrávku zřejmě málem nepřežil kvůli špatnému trávení. Slušný výčet chorob na jeden turnaj o osmi účastnících i bez covidu… O to obdivuhodněji jejich bojovnost působí.
 
 

Honza Repák

Co dodat, zbývá už jen ještě poděkovat Lubošovi, kterak živé komentování svými články důstojně doplnil.  :palec-nahoru: A samozřejmě samotným kandidátům, bez nichž by nebylo co komentovat. Už sto let prorokovaná remízová smrt šachu se překvapivě opět nekonala.  :smich: Dokonce mám dojem, že tak bojovný sedmikolový vážný turnaj na téhle úrovni dlouho k vidění nebyl, za rok čekání jsme byli v dohrávce více než dostatečně odměněni.

Jan Jílek

Abychom se neuděkovali, nebudu děkovat, ale smeknu pomyslný klobouk před Lubošem. V mých očích je právě on vinen tím, že máme i během posledních cca 1½ let k stále dispozici pěkné šachové čtení a já mu za to NEděkuji :smich:
 

9
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x