New In Chess Classic, známe semifinalisty

Dalšími čtvrtfinálovými zápasy včera pokračoval turnaj New In Chess Classic 2021. Jediný, kdo se „nadřel“ na postup, byl Magnus Carlsen.

Carlsen se v prvním zápase rozešel smírně s Radžabovem. Začínalo se tedy od nuly a ze začátku to vypadalo, že si oba opět budou notovat „remízovou“ písničku. V první partii celkem pohodová remíza, když oba odtahali 23 tahů podle teorie a až pak se Magnus odchýlil. To už však na výsledek partie nemohlo mít velký vliv, protože partie postupně směřovala do koncovky různobarevných střelců.

 

 

Ve druhé partii Carlsen konečně udeřil. Nejsem žádný znalec Nimcovičovy indické (ani jiné „indické“ a ani jiného zahájení  :usmev: ) a podle databází se tah 6. … c5 normálně hraje, ale pokud bych měl hledat počátek problémů Radžabova, začal bych právě u tohoto tahu. Černý se totiž poměrně striktně držel doporučení teorie, ale jeho pozice se mi po 13.b5 (novinka?) přestávala líbit. Pak už se hrálo jen na jednu branku.

 

Dvěma remízami ve třetí a čtvrté partii si Magnus pohlídal nejen vítězství v zápasu, ale i postup do semifinále. První zápas Carlsen – Radžabov 2-2, druhý 2.5-1.5 .

 

Wesley So podlehl Levonu Aronjanovi. David Navara k zápasu dvou reprezentantů USA doplnil zajímavou informaci o průběhu první partie prvního zápasu, kdy se So „umyšnul“ a bez náhrady odevzdal kvalitu. První zápas tak So prohrál (1-3) a ve druhém stačila Levonovi remíza. Podle toho také vypadal průběh zápasu. První dvě partie skončily remízou, ve třetí se Aronjanovi podařilo získat výhodu a s velkou pomocí soupeře (35. …Vff2??) pak v partii zvítězil.

 

 

Čtvrtá partie pak už byla zbytečná a po vítězstvích 3-1 a 2-1 postoupil do semifinále Aronjan.

 

Liem Quang Le byl proti Hikaru Nakamurovi outsiderem. Ze základní části se dostal do postupové osmičky spanilou jízdou v posledních dvou třetinách, pak prohrál první zápas s Nakamurou a pokusil se uspět ve druhém zápase.

Měl šanci hned v první partii, která díky jeho oběti jezdce na poli g5 byla pěkně divoká. Paní Štěstěna se chvíli klonila na stranu bílého, chvílemi na stranu černého. Partii prohrává poslední chyba  :usmev: a tu ve vrcholné časové tísni a těžké pozici udělal Le.

Do téhle opravdové řežby jsem raději pustil počítač  :usmev: (rychlá analýza) a vůbec se nedivím kotrmelcům a zvratům v partii. Ani s „normálním“ časem by nebylo snadné vše propočítat a v několikaminutové partii tak záleželo spíše na citu…a na štěstí.

 

 

Další partie skončila bezproblémovou remízou, ale třetí bude Lea mrzet. Dosáhl vyhrané věžovky, Nakamura se však urputně bránil, i přesto však byla jeho pozice stále špatná. Pak opět rozhodla poslední chyba (78.Kb5??). Hodně tragická chyba. Tahy jako je 78.Vb6+ vidí ostřílení blicaři v řádech milisekund  :usmev: , ale tady zřejmě zapracovaly i nervy (nebo něco jiného).

 

 

Hikaru Nakamura vyhrál první zápas 2.5-1.5, ve druhém vedl 2-1 a ani tady už neměla čtvrtá partie smysl. Nakamura postoupil do semifinále.

 

Alireza Firúzdža (Firouzja) je mnohými považován za budoucího mistra světa. Bezpochyby hraje na svůj věk velmi dobře, přece jen se však domnívám, že je přeceňován. Na to, že je velmi dobrý blicař a zrychlené tempo by mu mělo spíše vyhovovat, se do vyřazovacích bojů nedostává moc často. Tentokrát ale prošel sítem základní části a narazil na Mameďarova. Ten zvítězil hned v prvním zápasu poměrem 3-1, když dvakrát zvítězil a dvakrát zremizoval. Ve druhém zápasu se Firúzdžovi nevedlo o nic lépe. Hned první partii prohrál bílými v miniaturce.
Ze zahájení „vylezl“ s jasně lepší pozicí, následovalo pár nepřesností, dostal se do nepříjemné pozice a pak spotřeboval zhruba pět minut na to, aby vymyslel „koninu“ (16.Vc2??), za kterou by se nemusel stydět hráč okresního přeboru. Těžko říct, co tam tak dlouho počítal.

 

Ve druhé partii si soupeři „střihli“ rychlou remízu opakováním tahů už v zahájení. Závěr třetí partie jen ilustruje Firúzdžovu špatnou formu. Otazníky k jeho tahům si laskavě doplňte sami  :usmev: .

 

 

Mameďarov v obou zápasech svého soupeře úplně přejel a zaslouženě postupuje do semifinále.

Mimochodem, Firúzdža nevyhrál ani jednu ze sedmi čtvrtfinálových partií-čtyřikrát prohrál a třikrát remízoval.

 

V dnešních semifinálových zápasech uvidíme dvojice:

Carlsen – Aronjan
Mameďarov – Nakamura

 

Sledovat můžete od 19:00 buď přímo na chess24.com nebo např. na chessbomb.

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Mates

Jsem zvědavý jak to dopadne, rozhodně rád sleduji MC, něco pro inspiraci https://www.chessable.com/tactics-training-magnus-carlsen/course/9183/

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x