New In Chess Classic-semifinále

Včera se turnaj New in Chess Classic 2021 opět o něco přiblížil svému závěru. Hrály se první semifinálové zápasy, v nichž se utkaly dvojice: Carlsen – Aronjan a Mameďarov – Nakamura .

Pamatuji doby, kdy Magnus Carlsen v partiích s kratším časovým tempem své soupeře suverénně přehrával. Vypadá to však, že i ostatní hráči si už zvykli na zkrácené tempo a Magnus musel ubrat ze své suverenity.

V prvním semifinálovém minizápasu mezi Carlsenem a Aronjanem se hrály celkem čtyři partie. Po úvodních dvou vcelku klidných remízách, v nichž měl o něco lepší hru Aronjan, vyhrál Carlsen třetí partii.

Po relativně klidném průběhu se partie přehoupla do remízové pěšcové koncovky. Pak však přišel šok. Asi jen málokdo by čekal od velmistra extratřídy hrubku v poměrně jednoduché pěšcovce. Levon měl v té chvíli nejen lepší čas než Magnus, ale měl ho také ještě dost (přes minutu). Přesto se přepočítal (nebo zase „myšochyba“?). Dost hloupě, ale na druhou stranu to můžeme brát jako útěchu, že my, šachový plebs, nejsme až takoví saláti  :usmev: .
I mistr tesař se někdy utne.

 

 

Vypadalo to, že je rozhodnuto, ale Levon se otřepal a ve čtvrté partii srovnal stav zápasu. Ze zahájení vyšel s lepší pozicí, obsadil věžemi volné sloupce, měl nebezpečného volné pěšce a dvojici střelců, kterou celkem hezky dokázal uplatnit. Dokonce odevzdal soupeři svého b-pěšce, ale získal za to krásnou souhru všech svých figur. Po chybě černého 57. … Sa5 upletl bílý matovou síť a černý musel odevzdat figuru, aby zabránil hrozícímu matu.

 

 

První zápas tedy skončil smírem (Carlsen – Aronjan 2-2) a dnes mají oba hráči druhou šanci.

 

V zápase NakamuraMameďarov dominovaly bílé figury. Oba hráči výhody prvního tahu využívali. Až do čtvrté partie, v níž slavily vítězství černé barvy.

V první a třetí partii měl bílé Nakamura a hrál se Caro-Kann. V osmém tahu vyzkoušel Mameďarov tahy 8. … Jbd7 a 8. … 0-0. Ačkoli teorie údajně doporučuje v obou případech jako odpověď bílého buď 9.De2 nebo 9.d3, Nakamura, také v obou případech, zvolil „svůj“ plán a jednoduše vyměnil 9.exd5. Po tomto tahu je pozice sice rovná, ale Naka asi o ní věděl víc než soupeř (nebo se to líp hrálo  :usmev: ).

 

 

Ani opačnými barvami hráči moc neexperimentovali a dvakrát sehráli stejnou variantu Nimcovičovy indické. Zatímco ve druhé partii hrál černý 18. … De7 a neuspěl, ve čtvrté partii svou hru vylepšil, zahrál 18. … exf4 a zvítězil poté, co se nechal Mameďarov strhnout k nepředloženému útoku s obětí kvality (nebo ji jednoduše přehlédl a nic jiného už mu pak nezbývalo  :smich: ). Ani jednou se však černými Naka v zahájení netrefil 🙂 . Počítač doporučuje brát na f4 pešcem „g“ a nejlépe prý o tah dříve (17. …gxf4).

 

 

Nakamura zvítězil 3-1 a ujal se tak vedení na zápasy 1-0. Šak dnes bude mít co dělat, aby vyrovnal a vynutil si tak prodloužení.

 

Pokračuje se dnes od 19:00 a sledovat můžete na chess24.com nebo např. na chessbomb.

5 5 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x