Lepší než jeho pověst

Nemá nejlepší pověst a o tom, jak k ní přišel, mohu jen spekulovat. Nedá se říct, že by jej lidé (šachisté) neměli rádi, spíše jej přehlížejí. Přesto si myslím, že by měl dostat šanci.

 

Řeč je o tahu 1.Jc3.

Dvě věci, které mě zaujaly:
1/ možnost přechodu do Philidorovy obrany s tahem g4 za bílého
2/ podoba nizozemského „vynálezce“ zahájení s belgickým podnikatelem stejného jména (náhoda?)

 

V anglicky mluvících zemích bývá zahájení 1.Jc3 nazýváno Dunstova hra (Ted A. Dunst (1907–1985), americký šachista), v Evropě však často slyšíme Van Geetovo (čti Getovo) zahájení.

Jen stručně o jeho propagátoru s odkazem na wikipedii :

Dirk Daniël (Dick) van Geet (1932-2012) byl nizozemský mezinárodní mistr (juniorský přeborník Nizozemí z roku 1952), velmistr ICCF.

Zdroj: Wikipedie;  https://nl.wikipedia.org/wiki/Dick_van_Geet

Možná jsem slepý a pletu se, ale zaráží mě jeho podoba s významným belgickým podnikatelem Janem Van Geetem, který žije a podniká v ČR.
Možná opravdu jen špatně vidím  :smich: .


 

Ve většině teoretických příruček (pro mládež: to bývaly takové kvádry vytvořené z mnoha stran potištěného papíru  :usmev: ) odbyde autor-teoretik toto zahájení několika větami ve smyslu: není to chyba, ale bílý má lepší možnosti (totéž by však mohl napsat o kterémkoli prvním tahu bílého).

Hlavním důvodem, proč se tahu 1.Jc3 teoretici příliš nevěnují, je to, že hra obvykle přejde do jiného zahájení. Právě tuto skutečnost považuji spíše za přednost Van Geetova zahájení.

Černý je postaven před volbu, jaké zahájení si vybere a do kterého zahájení se tah Jc3 hodí nejméně. Problém je v tom, že tah Jc3 se hodí prakticky do všech zahájení (vyjma anglické hry a dámského gambitu). Bílý má navíc celkem dobré možnosti vybočit z prošlapaných teoretických cestiček.
Vlastně je to zahájení pro „pracovité lenochy“  :smich: .
Bílý se může dobře připravit na jedno nebo dvě zahájení a pokud do nich černý nepřejde, bílý bez rizika odbočí.

Například po 1.Jc3 c5 může bílý přejít do sicilské, ale také může zahrát 2.d4. Po 1. … e5 má bílý na výběr přechod do Vídeňské hry nebo může zkusit Nimcovičovu obranu obrácenými barvami. A po 1… g6 vůbec nemusí hrát hned e4 s přechodem do Pircovy obrany, ale může zkusit okamžité 2.h4!?
Zajímavou možnost má bílý po 1. …Jf6 :

Tübingen Gambit.

 

 

Černý má jako obvykle dvě možnosti: gambit přijmout nebo odmítnout.V každém případě vznikají zajímavé pozice, v nichž má výhodu strana, která je lépe obeznámena s různými možnostmi (nic nového  :usmev: ).

Další otázkou pak je, jakým způsobem má černý gambit odmítnout. Dvě ukázky (nekvalitní, ale je to jen pro ilustraci), jakým směrem se může hra ubírat.

 

 

 

 

 

Pozoruhodné však je to, že po přijetí (2. … Jxg4) hra může přejít do v poslední době populární varianty Philidorovy obrany, kde se černému často do braní na g4 moc nechce  :usmev: .
Z českých hráčů tah g4 ve Philidorovi používá často (?) Thai Dai Van Nguyen.

 

 

Bílý má ve Van Geetově zahájení stejně jako černý na výběr z mnoha variant, ale na rozdíl od černého si může zvolit, do jakých kalných (nebo méně kalných) vod svého soupeře zatáhne. Stejně tak však může hrát i nenáročné varianty, v nichž nic neriskuje.

Van Geetovo zahájení stojí přinejmenším za vyzkoušení (zvlášť to doporučuji těm, co hrají v prvním tahu různé extravagantní 1.g4 nebo 1.h4  :smich: ).

 


 

 

Kuriozitka z dnešního kola na turnaji First Saturday. Slovenský hráč Ján Brhel „chytal“ našemu Jakubovi Kůsovi dámu  :usmev: .
Nechytil.

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
1 komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk Závodný

O tahu 1.Jc3 vyšla kniha: Anker Aasum 1.Jc3 Sleipner-Eröffnung, Düsseldorf 1988. Obsah: 156 stran, 157 partií, spousta zajímavých variant s rozbory.

1
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x