Oteplení

Teploty za okny našich domovů sice ještě byly v uplynulém týdnu až příliš „jarní“, ale za šachovnicemi už se pomalu otepluje a je možné, že se dočkáme horkého šachového léta.
Evropskou hybridní kvalifikaci zakončil turnaj 36 nejlepších, online turnaj FTX Crypto Cup je v závěrečné fázi.

 

O Evropské hybridní kvalifikaci jsme zde několikrát psali. Známe všechny postupující a možná i ty, kteří dostanou divoké karty  :usmev: .
Kvalifikace byla zakončena turnajem 36 nejlépe umístěných hráčů (a kvalifikantů na SP).
V devítikolovém turnaji v rapidu (samozřejmě „hybridně“  :usmev: ) nasbíral nejvíce bodů hlavní favorit turnaje GM Artěmjev.
Thai Dai Van Nguyen sice skončil s 5.5 body na třináctém místě, ale vůbec si nevedl špatně. Po výborném začátku (2.5 ze 3) sice udělal malou rošádu (dvě nuly), pak porazil Lázničku a zbytek doremízoval.

Turnaj dohrálo jen 35 hráčů, protože právě Viktor Láznička po porážce od Vana turnaj nedohrál a skončil s 2.5 body na 33.místě.

V turnaji „vyhořel“ GM David Anton Guijarro hlavně díky špatnému začátku ( 0.5 z 5). Celkový cenový fond turnaje 32 000 Eur si hráči rozdělili následovně:
1. 3000 € , 2. 2500 € , 3. 2000 € , 4. – 6. 1500 € , 7. – 10. 1250 € , 11. – 20. 1000 € , 21. – 30. 500 €


 

V online turnaji FTX Crypto Cup (součást CCT – Champions Chess Tour), který jsme „opustili“ ve čtvrtfinále, už se hraje finále. Čtvrtfinálové duely vyzněly příznivě pro Carlsena (porazil Nakamuru), Radžabova, který porazil Giriho, Nepomňaščiho (přešel přes Caruanu) a Soa, který poměrně lehce vyřadil MVL.

V semifinále pak Carlsen až v tiebreaku přešel přes Radžabova a So si poradil s Nepomňaščim. V neděli, 30.5.2021, se hrála první série finálových minizápasů.
O první místo hrají Carlsen se Soem, o místo třetí Radžabov s Nepomňaščim.

Přesnější by bylo napsat, že se hraje jen o první místo, protože to, co předvádějí Radžabov a Nepo, se možná dá nazvat hrou, ale nikoli bojem.

K vidění byly následující šachové skvosty:

 

 

Tuto variantu „úspěšně“ použil Radžabov i proti Girimu a dvakrát remízoval  :usmev: .

 

Ani Nepo se bílými nijak extra nesnažil. Nejdříve všem osvěžil paměť bezchybnou hrou ve známé variantě „Berlína“ (dokonce i já už ji znám zpaměti!).

 

 

Ve čtvrté partii si pro diváky oba hráči připravili „novinku“. Kdo čekal opět Španělskou a Berlín, byl zklamán. Tentokrát Italská a mnohem bojovnější  :smich: , celých 14 tahů a opakování pozice.

 

 

Při pohledu na tyto partie člověk musí ocenit remízu Nakamury s Carlsenem (1.e4 e5 2.Ke2! Ke7! atd.), která alespoň pobavila svou originalitou. Retrospektivně jsem celkem rád, že Radžabov nehrál turnaj kandidátů. S takovým přístupem bych jej nepozval ani na Open Karviná (totéž platí i pro Nepomňaščiho).

 

To Wesley So a Magnus Carlsen bojovali. Jejich zápas sice také skončil nerozhodně 2-2, ale kromě remíz ve druhé a čtvrté partii jsme měli možnost vidět dvě zajímavé a rezultativní partie v Italské hře.
První se Soovi moc nepovedla. V přibližně rovné pozici (dle PC, já bych ji hrál raději černými  :usmev: ). zvolil podivný plán převodu dámy na pseudoaktivní pole c5 (25.Db4? , 27. Dc5?). Ne, že by dáma stála na poli c5 špatně, ale všechny ostatní figury (bílé i černé) se přesunuly na královské křídlo, čímž došlo k přečíslení bílých sil na tomto úseku šachovnice  :smich: .
Konec byl rychlý.

 

 

Druhou Italskou jsme viděli ve třetí partii zápasu So- Carlsen. Tentokrát si začal s akcí na dámském křídle Carlsen a také on časem zjistil, že mu chybí figury k obraně krále na opačném křídle.

 

 

Finálové minizápasy lze sledovat na chess24.com nebo na chessbomb.com od 17:00 CEST (tedy od 17:00  :usmev: ).

 


 

Situace se zlepšuje, koronavirus (na chvíli zase) ustupuje. V létě už by se snad mohly hrát i nějaké turnaje.

Mnozí z nás seděli dlouhou dobu osamoceni doma. Někteří si nechávali vozit nákupy až do domu a přebírali je jen úzkou škvírkou mezi dveřmi.
Dá se předpokládat masivní odkládání roušek a jiných textilií. Lidem, kteří několik měsíců neviděli odhalenou lidskou tvář, může masivní rozvolňování způsobit zdravotní újmu!

Dávejme na sebe pozor, nejen koronavirus, i infarkt může zabíjet  :usmev: .

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
8 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jim Vasilis

A doufejme, že se na podzim odehraje i elitní turnaj Norway Chess. Předběžný termín je 7. až 18. září, šest účastníků bude hrát dvoukolově. A koho bychom měli ve Stavangeru vidět ?
 
Magnus Carlsen
Jan Něpomňaščij
Alireza Firouzja
Aryan Tari
Richard Rapport
Sergej Karjakin
 
http://chess-news.ru/node/27947
 
 

Jim Vasilis

Vždycky přispěji rád nějakou zajímavou zprávou. Myslím, že naopak já bych měl poděkovat za možnost kvalitní, svobodné necenzurované diskuse, což dnes bohužel není samozřejmé. Někde chybí úplně, na jednom webu, označujícím se jako “ šachový “ pak jeho majitel , posedlý jakýmsi velikášským komplexem, v diskusích podobné aktuální zprávy a odkazy maže . A nejen ony, ale i desítky slušných příspěvků, které mu nejsou vhod. Kritiky pak umlčuje rozdáváním banů na IP adresy. Jsem rád, že zde vládne zcela jiný přístup a výborné hodnotné a aktuální články o šachových událostech lze doplnit vlastními názory, postřehy , případně nejnovějšími informacemi bez obav z cenzorského řádění. Věřím, že tomu bude tak i v budoucnosti…

David Brazina

Dokud budeš lidem nadávat do nacku do rudých prasat, nebo budeš spamovat několikrát smazaný příspěvek, tak ban dostaneš. Necenzurovana diskuze neznamená, že můžeš napadat ostatní. Zkus to tady, zatím se držíš. Ban jsi dostal i přes několikátere upozornění. Pokud píšeš na web a vyhrožujes, že daný web nahlasis, protože tvé ideologické názory nejsou akceptovány, pak nevím co jsi čekal.

Jan Jílek

Svobodu slova hodně ctíme, mažeme zcela výjimečně a to většinou tehdy, pokud je příspěvek vulgární.

Jim Vasilis

S tím problém nemám, v používání vulgarit mi brání vrozená slušnost, nevzpomínám si, že bych v diskusi někdy někomu sprostě nadával ( i když se mě na zmíněném webu místní trollové často snažili vyprovokovat ). A na mazání příspěvků je můj názor stejný – mělo by se používat jen výjimečně .

david brazina

😀 😀 😀 to se neda 😀

sarmatam

Supeeeer partije! Dobrý článek ale gde kněmu najdu video? gdyš tak by to chtělo aji videjko ,jako to dělá Robert 🙂 Kukněte něgdy na něho. Dobré to má ,můj názor.

8
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x