Není to tak jednoduché

V chorvatském Záhřebu dnes sice začal další turnaj série Grand Chess Tour, ale v uplynulých dvou dnech se hrál také (pravda, o něco slabší 🙂 ) rapid turnaj Open Karviná.

Na startu dvoudenního rapidu se sešlo dvacet hráčů a po druhém kole přibyli ještě další dva.
(Naštěstí pro pisatele těchto stránek :usmev: . )

Favority turnaje byli dva mezinárodní mistři: Vojtěch Zwardoń (napůl domácí :usmev: ) a Jarda Bureš. Snad je není třeba představovat.

Poměrně dobře dotovaný turnaj (cenový fond 15 000 Kč, sponzoři GAS Control a server šachy.cz :palec-nahoru: ) měl být malou přípravou na nadcházející sezónu a více než o výsledky šlo o „ohmatání“ dřevěných figurek a  setkání s přáteli .

Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že usednout po roční pauze (v mezičase jsem sehrál JEDNU partii v omylem započatých soutěžích družstev) není snadná záležitost. Šachy člověk jen tak nezapomene, ale donutit se plně soustředit po roce blicání na internetu je opravdu nelehké (pro mě určitě). Po prvním dnu jsem směřoval „audinou“ (čtyři nuly v řadě) na „olympiádu“. Nakonec mohu být rád, že jsem uhrál alespoň bídné čtyři body a neskončil poslední :usmev: .

V turnaji dosáhli tři hráči 7.5 bodů: Zwardoń, Bureš a Kula. Dominik Kula porazil ve třetím kole Vojtu Zwardoně, ale v následujícím prohrál s Jardou Burešem. Aby to bylo veselejší, tak v pátém kole porazil Vojta Zwardoń Jardu Bureše :usmev: .
Trochu paradoxně promluvil do závěrečného pořadí nestárnoucí FM Jaroslav Čempel, který prohrál s Kulou a v posledních dvou kolech odremízoval Zwardoně i Bureše.

Mladý Dominik Kula tak oběma favoritům vypálil rybník :usmev: a díky lepšímu vedlejšímu hodnocení v turnaji zvítězil.

 

 

Kromě dvou IM hráli dva ŠGM :usmev: , tedy „šachanističtí velmistři“: Jirka Hurta a Honza Repák. Honza dokonce zrekonstruoval svou partii s Jardou Burešem (skoro celou :usmev: ), tak jsem ji hned „předhodil“ nejnovější „tresce“ (Stockfish 14).

 

 

Konečnou tabulku turnaje najdete na chess-results a přidávám i obrazovou reportáž z místa konání (autoři: F.Krajčovič a L.Zimniok).
Další fotografie a tři krátká videa naleznete na „rajčeti :usmev: (autor Filip Krajčovič).

 

Souboj „titánů“, Bureš (bílý)-Repák (černý)

 

Zatímco jiní „rádobypodnikatelé“ nosí peněženky z krokodýlí kůže, Jirka Hurta nosí hotovost volně loženou v igelitce.

 

Nemilý pohled na poslední stůl 🙂 . Moje maličkost oděna do smuteční černé barvy, soupeř (Gabzdyl B.) zvolil veselejší vzor 🙂 . V řadě se mnou si „lámou hlavy“ Honza Stetz a Zdeněk Zimniok. Přihlíží Jirka Hurta.
(autor F.Krajčovič)

 

Momentka z partie Repák-Broda ukazuje, že pivo u stolu bylo dovoleno. Případné vylití se bralo jako nemožný tah se všemi následky. Přihlížející slečna patří zřejmě k vůdci černých figur (M.Broda). Její postoj a výraz hovoří za vše. V pozadí Vojta Zwardoń poťouchle sleduje, co se bude dít. (autor F.Krajčovič)

 

Pohled do hracího sálu restaurace U Tesarčíka. Vepředu otočen zády Honza Didi. Vousáč v černém tričku nalevo je spoluautor fotografií Filip Krajčovič.

 

V krátkých pauzách se chodili ven nadýchat cigaretového kouře i nekuřáci. Zleva doprava: Zimniok Zdeněk, Hurta J., Řezníček M., Sobek R. (divák), Gabzdyl B. (zády), Vysoglad P. a vzadu Tvrdý P., Kula D. a Bureš J. (autor F.Krajčovič)

 

Vítěz turnaje Dominik Kula (vlevo) udolal černými figurami v koncovce K+V+p : K+V+J Janusze Raszku (Polsko).

 

Muž v bílém tričku není Nepomňašči, jak by se někdo podle cůpku mohl domnívat 🙂 To Ondra Havelka bojuje s Dominikem Kulou. Nalevo promýšlí vítězný tah Marcel Řezníček.

 

Konstantin Sakaev (vlevo) – Jan Chmiel, přihlíží Jirka Čujdík

 

Zbyněk Peterek (vlevo) se snaží „vytlačit“ z hlavy rušivé myšlenky v partii proti Petru Tvrdému 🙂

 

Když už si člověk olepí auto reklamami, měly by být vidět 🙂 Jarda Bureš hrdě propaguje svou šachovou školu a svůj web.

 

 

 

 

 

5 5 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
7 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav Bureš

Děkuji Ti Luboši za uspořádání šachového turnaje. Děkuji Ti Luboši také za napsání článku o turnaji. Některé situace, co jsou napsány v článku se sice nestaly, ale to nevadí. Článek pobavil  :usmev: 

Remcik z Banika

„Hledám zase temnej kout, kdepak moh bych obejmout, jeden den tam v Karviné“… 🙂 Je moc fajn, že už se zase hrají tyto turnaje, hlavně pro tu atmosféru a pokec u pivka a u čvaňháka!

Zdenek Cekal

Proč nevzdat hold městu na řece Olši, panu Zimniokovi a zesnulému V. Tesaříkovi?
Yo Yo Band – Karviná
https://www.youtube.com/watch?v=nreguZQVLPY&ab_channel=SUPRAPHON
PS. imho je to vlastně hymna všech havířů.
 
 

Zdenek Cekal

Mám několik faktických poznámek k turnaji „Open Karviná.“
1) Honza Repák imho podal životní výkon. Nasazená „patnácka“ nakonec skončila na famózním 9. místě s 50% bodovým ziskem. Co by za to jiní dali, že pane Zimnioku? A neřekl bych, že používal šachanistický styl boje. Naopak; IM Burešovi kladl zuřivý odpor, držíce se osvědčených strategických pouček. Výsledkem byla šťavnatá partie, kde se chleba lámal až v časové tísni a rozhodla větší erudice mezinárodního mistra.
2) „Přihlížející slečna patří zřejmě k vůdci černých figur (M.Broda). Její postoj a výraz hovoří za vše. V pozadí Vojta Zwardoń poťouchle sleduje, co se bude dít.“
PS. Nejen V.Z. s očima na stopkách sleduje lepou, spoře oděnou dívku. Mládenec vpravo v černobílém triku jen stěží skrývá vzrušení a rovněžtak v pozadí sedící Jarda Bureš…Slečna působí jako rušivý element v ryze maskulinním prostředí. Pro příště doporučuji pořadatelům zavést pro dívky a ženy povinný dress code s důrazem na zakrytá ramena, stehna a ňadra.
3) „Když už si člověk olepí auto reklamami, měly by být vidět. Jarda Bureš hrdě propaguje svou šachovou školu a svůj web.“
PS. Chyba lávky. IM Bureš spíše ilustruje, jak těžké je v dnešní době (u)živit se šachem. Úspěšný hráč, či trenér, by oblepil reklamou vůz značky Škoda Kodiaq+…
 
 

Jaroslav Bureš

Vážený pane Čekale, podle fotky auta mnohdy nezjistíte, jestli člověk peníze má či nemá.  :mrknuti: 

Honza Repák

S životním výkonem bych to raději nepřeháněl, i když je příjemná změna neupsat na turnaji 60-70 Elo. Těšil jsem se na odvetu s Lubošem v Grobovi, dokonce jsem na něj i kvůli tomu ke konci bodově počkal, ale on se nevím proč někde zasekl.  :smich: 

7
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x