Kasparov v Záhřebu

První polovinou dvojkolového bleskového turnaje pokračoval v sobotu Croatia Rapid & Blitz 2021. Ivana Šariće vystřídal Garry Kasparov a hodně lidí bylo zvědavých, jak se předvede.

 

Předvedl se, ale asi jinak, než si to sám představoval.

To, že po devíti kolech bude na posledním místě, bych ani moc nepovažoval za překvapení. Přece jen šachy už delší dobu nehraje a ač se to možná „nešachistům“ nezdá, trénink hraje v šachu velkou roli. Ale to, jak hrál, to už překvapení je.

Tréninkem myslím praxi a ta včera Garrymu očividně scházela. V prvním kole „projel“ v miniaturce (25 tahů) sicilskou černými proti Jordenu Van Forrestovi.

 

 

Ve druhém kole bílými remízoval s Griščukem.
A to bylo vše.

Ve třetím kole opět sicilská černými proti Dudovi a tentokrát 26 tahů.

 

 

Ve čtvrtém kole se potkali dva exmistři světa a Kasparov hrál znovu černými proti Ánandovi. Znova sicilská, znova „Najdorf“ a další nula pro Garryho. („Malá rošáda“, 0-0)

 

 

V pátém kole si Garry vyzkoušel bílými dámskou indickou s Korobjovem a když v 18.tahu chyboval, dovolil mu Korobjov zahrát ještě osm tahů, než „zavěsil“. („Velká rošáda“, 0-0-0)

 

 

V šestém kole si černými zkusil proti Mameďarovi přijatý dámský gambit a po 7.0-0! partii vzdal. Jistě, tahat se to ještě chvilku dalo, ale bylo by to zbytečné. („Audi“, 0-0-0-0)

 

 

V sedmém kole nešťastná prohra bílými s Girim, když v oboustranné časové tísni a rovné pozici Giri sebevědomě natáhl 30. … h3 a Kasparov se nezorientoval v pozici a po 31.a5?? prohrál. („Olympiáda“, 0-0-0-0-0)

 

 

Osmé kolo a sicilská, která chvilkama vypadala, že se překlopí do francouzské. Nakonec nějaký hybrid a Garry proti Vachier-Lagravemu nestál vůbec špatně, ale praxe chybí  :smutek: a chyby v koncovkách se trestají. Další „knedla“. („Dvě velké rošády“, 0-0-0 0-0-0)

 

 

Konečně poslední sobotní kolo. Nepomňašči proti Garrymu hraje Ragozina v dámském gambitu a po zahájení stojí lépe. Garry sice nechybuje, ale Nepo mu ukazuje, jak se dnes hrají šachy. Postupně zvětšuje výhodu a vítězí. („Vánoční řetěz“, 0-0-0-0-0-0-0).

 

 

Zatím tedy nic moc (slušně řečeno). Snad je to u Garryho jen „radost“ z toho, že si může zase sáhnout na figurky a moc nehledí na to, kam je postaví  :usmev: .
Uvidíme, co předvede dnes.

DVĚ tabulky  :smich: . Jedna přímo z webu GCT, druhá z live.chessbase.com .

První je zřejmě špatná, protože Ánand s Van Foreestem vyhrál (ledaže by dodatečně později změnili výsledek  :usmev: ).

 

Z GCT:

 

Z live.chessbase:

 

0 0 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
2 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jim Vasilis

Garri dnes v úvodní partii vítězí ! A zaslouženě, Jorden Van Foorest nedokázal najít zbraň proti skotské hře .

kyssling

Takže konečně zodpovězeno, dvě velké rošády a pak vánoční řetěz … Co bude dál ?

2
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x