Na Světovém poháru přituhuje

Po včerejších tiebreakových zápasech známe 16 osmifinalistů turnaje mužů a osm čtvrtfinalistek v turnaji žen.

 

Pro pořádek si připomeňme, že někteří hráči postoupili „normálně“ a vyhnuli se adrenalinovému tiebreaku.
Piorun vyřadil v klasických partiích Sindareva, Duda hladce postoupil přes Idaniho, Vidit přešel přes Xionga. Fedosejev se dostal do osmifinále přes Kovaljeva, Tabatabaei zvítězil s Harikrishnou, Martirosjan s Brkićem. Už v pátek postoupil také Vachier-Lagrave vítězstvím s Praggnanandhou a Shankland si poradil s Džumabajevem.
Ve zbývajících osmi zápasech byl po „klasice“ stav nerozhodný.

 

Magnus Carlsen v klasických partiích několikrát minul slibná pokračování založená na taktice. V rapidech však už byl neomylný. První rapid partii zremízoval, ve druhé mu k výhře stačil neopatrný Wojtaszkův ústup jezdcem na a6 (18. … Ja6?).
Už Siegbert Tarrasch říkal:
Springer am Rand, bringt Kummer und Schand!“ („Jezdec na okraji přináší žal a hanbu!“)
a Magnus to dokázal v praxi. Jezdec se sice nakonec zapojil do hry, ale, jak už to bývá, nebylo to zadarmo. Hezký Carlsenův výkon a postup.

 

 

Andrej Jesipenko s Daniilem Dubovem hráli vyrovnaný zápas. O postupujícím rozhodla až druhá série zkrácených rapid partií. V desetiminutovkách vyhrál Jesipenko první partii, ve druhé udržel remízu a postupuje.

Étienne Bacrot mohl skórovat už v první rapid partii, ale Pavel Ponkratov mu vyklouzl. Ve druhé partii už Francouz nezaváhal. Ponkratov vyřazen, Bacrot postupuje.

Žádné vážné problémy s postupem neměl ani Alexander Griščuk. V první partii Korobjov nerozehrál dobře zahájení a Griščuk skóroval, ve druhé Griščuk nic neriskoval a jeho hra na remízu, která by potvrdila jeho postup, slavila úspěch.

Vasif Durarbajli a Nodirbek Abdusattorov sehráli velmi vyrovnaný zápas. Zatímco v klasických partiích vyhráli oba černými figurami, v první várce rapid partií vyhrávali oba bílými. Rozhodnutí přinesl zkrácený rapid. V celkově páté partii zápasu Abdusattorov rozehrál zahájení sice zajímavě, ale černému nečinilo potíže vyrovnat hru. Když pak v šestnáctém tahu Abdusattorov nevydržel a vzal 16.Jxe5??, dostal se Durarbajli do vedení. V poslední partii Vasif bílými zvítězil a postoupil.

 

 

V hodně nervózním zápasu „nasekali“ oba hráči spoustu chyb. Tomu také odpovídá výsledek, ze šesti partií ani jedna neskončila remízou  :usmev: , Nakonec postoupil šťastnější, Vasif Durarbajli.

Postoupil také Srb Velimir Ivić. Můj favorit po vypadnutí českých hráčů v rapidech udolal favorizovaného Andrejkina. V první partii získal figuru (či spíše Andrejkin ji obětoval), ale soupeř za ní měl nebezpečně postupující pěšce. Nebylo snadné zastavit bílou pěšcovou lavinu a s ubývajícím časem se černý dopustil mnoha nepřesností. V šílené blicce udělal poslední velkou chybu Andrejkin, když zdánlivě logickým postupem krále (70.Kg4??) umožnil černému jednoduchým způsobem neutralizovat tlak bílé věže na černého pěšce.

 

 

Ve druhé rapid partii učinil Andrejkin chybné rozhodnutí, když profylakticky ustoupil 25. … Sh6?? . Najít správné 25. … Vb4 s následující obětí kvality na c4 by však nebylo snadné ani v partii s dostatkem času.

 

 

Sergej Karjakin ukázal především pevné nervy. Ne každý by se dokázal vzpamatovat z hrubky, která se Karjakinovi podařila „vyrobit“ v prvním rapidu proti Vladislavu Artěmjevovi.

 

 

Po tomhle „flákanci“  :usmev: se Karjakin otřepal a nejdříve vyrovnal v rapidech na 1-1. Ve zkrácených rapidech nedal Artěmjevovi šanci a postoupil.

 

Peter Svidler se utkal o postup s krajanem Nikitou Viťugovem. Těžko říct, zda se Viťugov přepočítal, když zahrál 15. … d5?! , nebo šlo o promyšlenou oběť figury. Možná neviděl, že se bílý po 18. … Dc5+ normálně vrátí jezdcem  :usmev: . Bílý získal figuru, ale černý za ni měl kompenzaci (nemudruji, zda dostatečnou či nikoliv). Cesta k výhře rozhodně nebyla procházkou růžovým sadem, zvlášť když oběma hráčům rychle ubýval čas. Nakonec však Svidler Viťugova „přeblical“ a po remíze ve druhé rapid partii postoupil do osmifinále.

 

 

Do čtvrtfinále dospěl Světový pohár žen. Od dnešních 14:00 můžeme sledovat souboje:

Gorjačkina – Saduakassova, Dzagnidze – Anna Muzyčuk, Kostenjuk – Gunina a Čung-i Tchan (Zhongyi Tan) – Lagno.
Jak je vidět, z mladé generace se dostaly dost daleko jen dvě hráčky: Dinara Saduakassova a Čung-i Tchan.

V osmifinále mužů uvidíme dvojice:

Carlsen – Jesipenko, Bacrot – Piorun, Griščuk – Duda, Vidit – Durarbajli, Fedosejev – Ivić, Tabatabaei – Martirosjan, Vachier-Lagrave – Karjakin a Svidler – Shankland.

 

Pokud se už nemůžete dočkat pokračování článku Davida Navary, vydržte  :mrknuti: . David už vše sepsal, nafotil, zanalyzoval  :usmev: , jen jsme nechtěli šachovou veřejnost „zahltit“.

 


 

Odkazy pro sledování Světového poháru:

Komentované přenosy:

Průběh partií:

Turnajový pavouk:

 

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza Repák

Něco pro Zdeňka Čekala, který zřejmě rád sbírá nejtrapnější momenty GM: Martirosyan-Tabatabaei 58. tah.   :smich:  Martirosyan, Haik M. vs. Tabatabaei, M.amin | FIDE World Cup | 2021 | chess24.com

Zdenek Cekal

Pane Repáku, 58.Jxf3? s přechodem do prohrané pěšcovky beru jako pracovní úraz arménského mládence. Hrubku roku, pro mne nepochopitelnou, učinila Saduakassova v duelu s Goryachkinovou. Posuďte sám:

Zdenek Cekal

Berlínská zeď I. (*1961-†1989)
„Zeď se sestávala z více částí. Vlastní zeď, jak ji znala západní veřejnost, stála pár metrů od hranice Západního Berlína. Tato zeď se skládala z betonových, asi 3,6 metru vysokých panelů ve tvaru nepravidelného a převráceného písmene T. Přilehlý pozemek, ještě patřící k východnímu Berlínu, udržovaly hlídky v čistotě po průchodu kovovými dveřmi, které se v některých panelech nacházely. Na druhé straně zdi se pak nacházelo rozdílně široké pásmo, skládající se z různých ochranných pásů: ostnatý drát, pás pro psy, pro pohraniční stráž, protipěchotní překážky i protitankové zátarasy, drátěná signální stěna a konečně další stěna z betonových prefabrikátů tvořila vnější okraj Berlínské zdi. Uvnitř zakázaného pásma mezi zdmi stály v nepravidelných rozestupech strážní věže (později rovněž z betonových prefabrikátů) a domky pro pohotovostní jednotky. V průběhu doby byla zeď neustále modernizována…stavba zdi vlastně jen zakonzervovala status quo a umožnila oběma blokům vyhnout se ozbrojenému konfliktu.“
 
Berlínská zeď II. (*2000 – doposud)
Za architekta zdi je považován Vladimir Kramnik. Kompletně přebudoval její základy, použil výztužné prvky na bázi uhlíkových laminátů. Díku tomu zeď vydrží i extrémní zátěž.
Jako prvý se o nezničitelnosti pevnosti přesvědčil Anno Domini MM samotný Garri Kaparov v londýnském duelu se stvořilelem Kramnikem. Berlínská zeď II. do dnešních dnů odolává jakýmkoliv pokusům o zboření. V 5. kole Světového poháru hradba vydržela i dělostřeleckou palbu velikána 64 polí – Maxima Vachier-Lagrave(ho).
 

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x