Negativní myšlenky (dokončení)

Předmluva k druhé (a závěrečné) části:
První díl reportu Davida Navary ze Světového poháru končí ve chvíli, kdy David čeká na výsledky kontrolního PCR testu v hotelovém pokoji („Dalšího dne jsem musel zůstat v karanténě do doby, než dorazí výsledky.  …“) . Než se čtenář začte do pokračování Davidova článku, je na místě omluva Davidovi za to, že jsem mírně zpřeházel obrázky z původního článku 🙂 .
Omlouvám se a snad mi to autor odpustí 😉 .
(Luboš Zimniok)


Dopoledne jsem strávil přípravou, ale byl jsem nervózní. Turnajů jsem v poslední době hrál málo a bylo by nepříjemné, kdyby ten nejdůležitější z nich skončil mou dvoutýdenní izolací. Ve 12.50 jsem se dozvěděl, že výsledek mého nového testu je opět negativní. Předtím i poté jsem se intenzivně připravoval na partii, jež začínala v 15.00.

Dovolím si nesouhlasit s těmi, kteří říkají, že partie Navara – Durarbayli byla hraná špatně. Ano, každý jsme udělali jednu hrubou chybu, mohl jsem prohrát. Oba jsme se přepočítali, každý někde jinde. Ale jedna hrubá chyba a pár drobných nepřesností není na obsažnou 87tahovou partii mnoho, je to spíše vytržení části z kontextu celku. (Pokud jde o nešachový kontext, ten jsem již opsal dostatečně obšírně.)

 

 

Nakonec se mi podařilo usadit krále na f4, byť za cenu nepříjemné vazby. Pravda, uskutečňování a dosažení tohoto plánu jsem si vychutnával tak dlouho, že jsem dvakrát téměř překročil čas. Ale černý nadále musí řešit problémy, nebyla to žádná jasná remíza.

 

 

Také při druhém zápase jsem většinu času nosil respirátor, zatímco soupeř ne, jelikož již byl plně naočkován. (Já druhou dávku teprve dostanu.) Před soutěží jsme dostali materiály s popisem příznaků, přičemž čtyři příznaky z osmi vykazuji běžně nebo alespoň nadprůměrně často. To, že se mi během hry kvůli astmatu či nervozitě chvílemi dýchalo špatně i bez respirátoru, k mé psychické pohodě nepřispělo. Při hraní rouška může překážet, ale můj případ naznačil, že očkování a respirátory skutečně chrání před infekcí.

 

S aurou na kopci Laura

 

Lákavě vypadalo také bezprostřední okolí hracího sálu:

 

 

 

Od pořadatelů jsme dostali i drobné dárky, mimo jiné kvalitní termosku, odznáček a plyšového medvěda:

 

 

Samozřejmě se jednalo o názorné ukázky, čemu se máme vyhnout. V hracím sále jsme mohli pít jen vodu, jiné nápoje (kávu, čaj, džus) jsme oficiálně mohli konzumovat pouze v předsálí. A do sálu jsme nemohli nosit ani vlastní propisky či hodinky, natož pak termosku.

 

Medvěd nedodržuje předepsaný dress kód. Místo košile má sportovní tričko a kalhoty nemá vůbec, natož pak od obleku.

 

Ve druhé partii jsem se rozhodl zahrát berlínskou s tím, že ji nějak udržím a v tie-breaku soupeře překvapím. Podobně jsem to plánoval již v prvním zápase, ale ani jednou na tie-break nedošlo. Přechod ze zahájení do střední hry jsem nezvládl a dostal jsem se do špatné pozice. Následně jsem ještě dostal šanci vyrovnat, ale v časové tísni jsem ji nevyužil a soupeř pak převahu uplatnil velmi precizní hrou, přičemž se vyhnul několika mým léčkám. Bránil jsem se úporně, ale pozice už byla příliš špatná na to, aby se dala zachránit. Soupeř zvítězil překvapivě, ale zaslouženě, v dané soutěži hrál lépe.

 

 

Po zápase jsme absolvovali ještě jeden PCR-test a druhý den jsme si po jeho výsledku změnili termín odletu na nejbližší možný. Zpáteční cesta přes Moskvu a Frankfurt byla velmi dlouhá, ale bezproblémová.
Po návratu do Prahy jsem dalšího dne absolvoval šestý negativní test v rozmezí třinácti dní a následně se uchýlil do karantény. Za týden mne čeká sedmý test. Doufám, že bude také negativní, snad jsem si z moskevského letiště nepřivezl žádný suvenýr.
Co by člověk pro šachy neudělal, že?


Originální text v pdf a partie v pgn formátu.

5 4 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
12 komentářů
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
chess

autorovi výborného článku děkuji a přeji mu, i sobě, jeho mnoho dalších šachových úspěchu

Vojta Plát

Cením si Davidova článku a je dobře, že je umístěný zde, případně na stránkách svazu a ne na @#$%&! bulvárním serveru jinde. Pevně věřím, že si diskutující uvědomí, proč tomu tak asi je a zamyslí se. Já mohu mimochodem přidat taky pár fotek z lanovky, ale to by se pan Zimniok musel omluvit za to, že mě nařknul z puštěné partie Danadovi a následnému psaní na slovenský svaz. To bylo hodně přes čáru.
 
EDIT: sprosté slovo upraveno. JJ
 

Luboš Zimniok

K první části: jakékoli příspěvky a fotografie rádi zveřejníme komukoli  :usmev: .
 
K části druhé:
 
Dostal jsem údajně žhavou“ informaci, že Slovenský svaz řeší turnaj v Budapešti. Měl jsem tři možnosti:
-informaci ignorovat
-informaci zveřejnit bez ověření
-ověřit informaci dotazem na Slovenský svaz
 
Zvolil jsem třetí možnost a požádal Slovenský svaz o odpovědi na dvě otázky týkající se turnaje v Budapešti. Citace:
 
Obracím se Vás s prosbou o odpovědi na dvě otázky.
 
1/ Zaznamenal Váš svaz stížnost některého ze slovenských účastníků turnaje ohledně incidentu nebo ohledně regulérnosti turnaje (vím, že jste nebyli pořadateli, ale v turnaji hráli slovenští hráči a incident se dotkl jednoho z nich)?
 
2/ Pokud by se zřejmě neoprávněná spekulace o regulérnosti partie mezi GM Plátem a mezinárodním rozhodčím FM Danadou ukázala jako pravdivá, jaká by byla reakce svazu (sankce atp.)? 
——————————————————————————————
Podotknu, že „ony zaručené informace“, na které jsem se ptal, ke mně doputovaly ze SR.
Nevím, jakým jiným způsobem jsem si měl ověřit fámy.
Pravda, mohl jsem tu fámu zcela ignorovat. Pokud se kohokoli dotklo, že jsem tak neučinil, pak se omlouvám.
Rozhodně jsem však nikoho nenařkl z „puštění partie“.
Považuje-li někdo ony dotazy za nařčení, nehodlám to vyvracet.
 

Petr Beran

Díky Davide a Luboši za pěkný článek   :palec-nahoru: 

Luboš Zimniok

Mně neděkuj 😀 . Je to Davidova práce (a víc než dobrá  :mrknuti: ).

Jim Vasilis

Ale je to i výraz ocenění, uznání, ba dokonce vyznamenání pro tento web, že si můžeme reportáž Davida Navary přečíst právě zde. Také druhá část je vynikající , přeji hodně zdraví, co nejméně negativních myšlenek a spoustu vítězných partií.

Luboš Zimniok

Zase vedle 😀 . S dovolením…předám pomyslné vyznamenání Honzovi Jílkovi 😉

Jan Jílek

Díky, samozřejmě jsem rád, že se web líbí. Stránky, zejména zpravodajské, tvoří hlavně obsah, takže jsem se s vyznamenáním sice trochu pomazlil, ale s pokorou Ti ho Luboši vracím  :smich:

Homunkulus

Závan starých dobrých časů, kdy fungovaly blogy i další média. Oceňuju jak obecné reportážní pasáže (v minulém článku), tak průhledy do šachistova myšlení. Díky!

Horník z hnědouhelný pánve

Děkuji za pěknou reportáž

12
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x