Meltwater Champions Chess Tour Final

Zatímco všichni zainteresovaní v ČR sledují napínavý závěr MČR mužů ve Zlíně, zbytek světa sleduje finálový turnaj Champions Chess Tour hraný online na platformě chess24.com. Turnaj Meltwater Champions Chess Tour Final je závěrečným turnajem Magnusovy série.

 

Na rozdíl od ostatních turnajů této série má finále mírně pozměněný formát. Hraje deset hráčů, z nichž se osm kvalifikovalo svými výsledky v průběhu tour a dva dostali divokou kartu. Jedním z těch, co dostali divokou kartu je Duda, druhým je buď MVL nebo Mameďarov a druhý je náhradník za Nepomňaščiho.
Na serveru chessbase.com se uvádí, že divokou kartu obdržel MVL, ale při pohledu na tabulku tour je vidět, že MVL skončil na 9.místě (Mameďarov 12.místo) a měl by tedy být náhradníkem.

Ve finále neuvidíme vyřazovací fázi, hráči mezi sebou sehrají každý s každým zápas v rapid šachu (15+10) na čtyři partie. Vítěz zápasu obdrží tři body, poražený nula bodů. V případě, že zápas skončí remízou, následují dvě bleskové partie a pokud ani ty nerozhodnou, přichází na řadu armageddon (bílý čtyři minuty a povinnost vyhrát, černý pět minut). Zvítězí-li hráč až v tiebreaku, připíše si do tabulky za vítězství jen dva body, poražený dostane jeden bod.

Ještě jedna důležitá změna. Hráči nestartují za stejných bodových podmínek  :usmev: . Do turnaje se hráčům počítají i body z kvalifikačních turnajů. Následuje soupiska hráčů s počtem bodů, se kterými zahájili turnaj.

Magnus Carlsen 16.5
Welsey So 12.5
Levon Aronjan 8
Tejmur Radžabov 6
Anish Giri 5.5
Hikaru Nakamura 4
Vladislav Artěmjev 3.5
Maxime Vachier-Lagrave (MVL)  2.5
Šakrijar Mameďarov 0.5
Jan Krzysztof Duda (JKD) 0

Z výčtu hráčů je jasné, kdo má největší šance bojovat o první místo a kdo je prakticky bez šance  :usmev: .
Za zmínku stojí, že většina hráčů hraje ze svých domovů, ale Magnus Carlsen, Anish Giri a Jan Krzysztof Duda hrají přímo ze studia v Oslu.

Ve včerejším prvním kole se porazil Magnus Carlsen Jana K. Dudu 2.5-0.5 a připsal si tři body za vítězství. Tři body „urval“ i Wesley So, který zdolal  3-1 Mameďarova. V ostatních zápasech došlo na tiebreaky.
Levon Aronjan podlehl Vachier-Lagravemu až v armagedonnu, Artěmjev porazil Radžabova „už“ v blickách a v blickách zvítězil i Anish Giri s Hikaru Nakamurou.

Jak se hrají moderní šachy ukázal Carlsen hned v první partii s Dudou. Oběť pěšce, hra bez rošády, rychlý vývin figur a stejně rychlý konec černého.
Lahůdka  :usmev: .

 

 

Pořadí po prvním kole na screenshotu z domovské stránky turnaje.

 

 

Jednotlivá kola začínají vždy v 17:00.

Meltwater Champions Chess Tour Final (25.9.-4.10.2021)
Výsledky a rozpis kol
Online na chess24

5 1 hlas
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x