Když se dva perou, třetí se směje

V Polsku dnes skončila PGNiG Termika Ekstraliga, v níž hrálo hned několik českých hráčů. Už v sobotu se rozeběhly i české soutěže družstev.

 

V polské PGNiG Termika Ekstralize to ze začátku vypadalo, že o zlato se rozhodne mezi týmy Katowic, za nějž hraje David Navara, a Pęgówem, za nějž nastupovali Peter Michalík, Štěpán Žilka a Vojta Plát. Páteční vzájemný souboj těchto týmů vyzněl pro Katowice a velký podíl na vítězství Katowic 4-2 měl David Navara, který na první šachovnici porazil Maxima Lagardeho. Michalík, Žilka i Plát své partie v barvách Pęgówa „jen“ remízovali a zdálo se, že o vítězi ligy je vlastně rozhodnuto. Nakonec se však radoval ten třetí….Wroclaw.
Na opačném konci tabulky se urputně bojovalo o záchranu. Tým domácí Legnice v sestavě s Vanem Nguyenem a Tadeášem Krieblem remízoval s Gorzówem. Důležitý krok k záchraně udělal Kraków, když porazil poslední tým LKSz GCKiP Czarna. Vojta Zwardoň poprvé porušil pravidlo bílých figur a s mladým Jakubem Chyżym remízoval.

V sobotním osmém kole si cestu za titulem zkomplikovaly Katowice po remíze s Bydgoszczí (Navara remis) a jak se ukázalo, prakticky se tím připravily o titul, protože jejich dosavadní konkurent Pęgów dopadl ještě hůře a prohrál s Wroclaví, která tak bodově dostihla Katowice, ale měla lepší skóre. Zápas se vůbec nepovedl českým hráčům. Peter Michalík prohrál, stejně tak Vojta Plát. Jen Štěpán Žilka remízoval. Pęgów tak pohřbil své naděje na medaili.
Tadeáš Kriebel i Van Nguyen přispěli remízami k remíze svého týmu a posunu do klidnějších vod. Vojta Zwardoń dodržel „tradici“ a prohrál černými s Igorem Janikem.

O titulu, medailích i sestupujících se rozhodovalo až v posledním kole.
Napínavý byl souboje mezi Krakowem a Legnicí. Bylo jasné, že kdo vyhraje, je zachráněn. Bodovali naši hráči. Za Legnici Van Nguyen na první desce remízoval s Druskou a Tadeáš Kriebel porazil Mikruta. Na druhé straně zvítězil Vojta Zwardoń s Bartkem Heberlou. To však Krakowu nestačilo a Legnica vyhrála 4-2. Krakow musel čekat na výsledek Raciborze. Raciborz s Dončenkem na prvním stole prohrál s Gorzówem a skončil tak na předposledním (sestupovém) místě. Gorzów svým vítězstvím připravil o medaile Pęgów, který sice v posledním kole zvítězil s posledním týmem tabulky 4-2, ale nebylo mu to nic platné.
Za Pęgów vyhráli Štěpán Žilka a Vojta Plát, Peterovi Michalíkovi absolutně nevyšla partie s mladým Jakubem Chyżym. Opomněl se dovyvinout :usmev: a když na sebe ještě otevřel f-sloupec, patnáctiletý polský dorostenec s ním doslova zametl.

 

 

Hráči Katowic s Davidem Navarou na první desce jistě fandili týmu Bydgoszcze, který bojoval s Wroclaví. Bojovali srdnatě, na šachovnicích padlo pět remíz a rozhodla povinná ženská šachovnice. Wroclavská Jolanta Zawadzka porazila Joannu Majdan a tým Wroclawi zvítězil. Katowice v utkání s Plockem sice vyhrály vysoko 4.5-1.5, ale na první místo by musely vyhrát alespoň 6-0 :usmev: .

Z celé množiny českých hráčů tak přiveze medaili jen jediný-David Navara. Čeští hráči (snad) nezklamali, ale některým nevyšel závěr turnaje.

Konečná tabulka na chessarbiter.

 


 

Zatímco v Polsku nejvyšší soutěž družstev skončila, u nás se vše teprve rozjíždí.

Už včera se hrála 1.liga Východ, kde si družstva odhlasovala hraní dvojkol jako v Extralize. V sobotním prvním kole většinou vyhrávali favorité (dá-li se vůbec o favoritech v některých zápasech mluvit). Mezi malá překvapení vy se dal zřejmě zařadit výsledek zápasu Moravské Slavie Brno se Slavojem Český Těšín. Domácí patří k favoritům soutěže a ač měli na jednotlivých šachovnicích mnohdy výraznou ratingovou převahu, Těšín vybojoval remízu.

V nedělním kole už se Těšínu tolik nedařilo a A64 Grygov jim nedal šanci. Moravská Slavia Brno si v neděli vylámala zuby na dalším celku ze Slezska. Třinec napodobil Český Těšín a také „okradl Morendu“ o bod :usmev: .
Za zmínku stojí, že tým Gordic Jihlava nastoupil v obou kolech jen se sedmi hráči. Že by se nenašel nikdo, kdo by nastoupil místo Vojty Zwardoně, který hrál v Polsku?

 

V nedělním prvním kole 1.ligy Západ se také tvrdě bojovalo. V této soutěži jsou sestavy družstev vyrovnanější, ale přece jen i zde by se jistě dali najít favorité a outsideři.
Nezaváhalo béčko Lysé nad Labem v čele s GM Jansou. S nepříjemným týmem ŠK Dopravní podnik Praha B – EA Hotels si Lysá poradila na zadních třech deskách.
Možná malé překvapení je vítězství OAZY Praha s týmem Unichess Souček, ale při pohledu na vyrovnané sestavy není těsný výsledek 3.5-4.5 ve prospěch OAZY až tak překvapivý.
Také v této soutěži došlo ke kontumaci, která možná i rozhodla o výsledku zápasu. V souboji Neratovic s Českými Budějovicemi byla kontumována partie Velička-Vokáč. Neratovice vyhrály 4.5-3.5.

 

Zjišťoval jsem, jak vypadal „zdravý rozum“, tedy dodržování vládních opatření v praxi. Podle informací z několika zápasů byl přístup domácích různý. Někde nad kontrolou mávli rukou, jinde zapsali přímo do zápisu, kdo byl očkován, testován atp., někde se před zahájením jen zkontrolovalo a nic se nepsalo, jinde se před zápasem testovalo (antigenní testy).

Za týden začínají další soutěže a dosavadní průběh je sice ještě celkem v pohodě, ale tak nějak tuším, že ještě bude asi celkem veselo :usmev: .
Doufejme, že letos už soutěže konečně dohrajeme.

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
4 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Petr

Ahoj, ohledně přístupu domácích mám podobné zprávy a připadá mi to jako ideální stav. Zatím se zdá, že by zdravý rozum mohl fungovat 🙂 Za což všem zúčastněným moc děkuju. Je totiž zapotřebí čelit realitě, že ŠSČR má 20 tisíc členů, mezi kterými jsou jak lidé (trochu nadsadím, ale ne moc), kteří by byli nejradši, kdyby se hrálo v respirátorech a kontrolovali se i rodinní příslušníci a tělesná teplota, a na druhou stranu jsou mezi nimi i lidé, kteří se odmítají byť jen testovat na oficiálních místech. A já si fakt myslím, že bychom k sobě měli najít vzájemný respekt a oběma těmto pólům umožnit hrát šachy, pokud to alespoň trochu půjde. Takže když někam družstvo jede, tak se prostě pobaví s domácími, jak to oni vidí. Samozřejmě, pokud se někdo nebude chtít domluvit, má na webu ŠSČR manuál … který je, mimochodem, docela mírný. V ostatních sportech (v průměru) to mají nastavené přísněji, např. i archivací potvrzení o ONT. Beru ale šachisty za rozumné lidi, kteří tuhle bláznivou dobu zvládnou.

Dan

Unichess- OAZA: L. Cernousek v privyhrane pozici (+2) jednotahova hrubka (Lukas se posledni 2 roky sachum nevenuje a asi se to projevilo..) a 0-1. Krutost sachoveho sportu (kde narozdil od sportu jinych jedna jedina chyba prohraje utkani) a kolegialitu s LC prokazal D.Sorm, ktery v oboustranne cas. tisni na pulminute a taktez jednotahove (ze se ti lide obcas nedokazou podivat, co ten souper odpovi..? :-() zahodil dokonce +10.. (u Dana se asi projevila trema z debutu za novy oddil..:-). Darek pro mladasy z OAZy..

Vojta Plát

Pegów na to, že má 2000 obyvatel, tak opět patří mezi skoro elitu Polska v šachu. Hrál jsem za tým pátým rokem, z toho čtvrtý rok v extralize. Teď podruhé za sebou z toho bylo nešťastné 4.místo, vlastně na medaili nakonec stačilo, aby s Plockem vyhrál Peťo nebo Štěpán, jakože teda oba zahodili několikrát snad jednotahové KO…Ale jinak dobrý tým, omladili jsme ho o Lauru, díky které nás fotili dost často, ale furt lepší hrát vedle ní než s ní  :smich: a Maxime se svým originálním stylem taky nezahrál zle, škoda té prohry s Davidem. To i sám David přiznal, že měl hodně štěstí…  :plac: 
Jinak se Poláci plánují vrátit v extralize k systému 3×3 kola, asi aby ta soutěž byla déle napínavá, nevím  :smich: 
Pokud se zase nebude hrát v Gorzówe, ale jen Katowice a Wroclaw a ještě něco blízko ČR, tak to snad budu mít na polskou extraligu blíž než na domácí zápasy za Lysou v české extralize šachy.cz  :smich: 
Uvidíme, letos se hrálo fajn, ačkoliv na konci tak třetina hráčů podivně pokašlávala, včetně mě. Ale u mě to může být cokoliv, jenom ne covid  :smich: Ten se mě bojí.
V první lize východ je super, že Hošťálková vyhrála oba zápasy beze mě. Takže nebudu k postupu nakonec ani potřeba  :smich: I Vsetínu se zadařilo, to bude na Valachách veselo  :smich: 

David Navara

Toho pokašlávání jsem si také všiml. Vím, že se ta liga hrála s přímým přenosem, ale chceš naznačit, že byl víceúrovňový? :zivam: Já jsem při poslední partii jen posmrkával, což je u mne běžné. Jako omluva pro rychlou remízu to stačí, navíc jsem z ní mohl uhnout snad jen do mírně horší pozice bez zvláštní protihry. Jinak v posledním kole by nám k celkovému vítězství stačila výhra 5,5:0,5, ale ani ta nebyla reálná.

4
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x