Z našich luhů a hájů

Je tu další víkend a další kolo soutěží družstev. Nehraje se žádná liga, ale krajské přebory a nižší soutěže ano. Možná přijde vhod malý přehled šachových „katastrof“ 🙂

 

Letmo jsem prolétl partie napříč soutěžemi hranými o minulých víkendech. Leckdy bývá zajímavější sledovat partie v nižších soutěžích, protože si tak člověk osvěží známé poučky a zásady, zvlášť v partiích s rychlým koncem. Několik malých úsměvných lekcí, které se mohou přihodit každému. Stačí chvilka nepozornosti, nesoustředění a je konec.

Asi nejkratší partii prvních kol viděli v Kopřivnici. Černý zapomněl na známý trik v sicilské a stal se spolustrůjcem prozatím nejkratší partie této sezóny.

 

 

Englundův gambit byl k vidění v KP Královéhradeckého kraje. I závěrečnou pozici této partie jistě najdete mezi staršími partiemi.

 

 

Ve II.lize „F“ se na šachovnici objevila známá pozice, do níž se dá přejít jak z italské hry, tak ze hry dvou jezdců (a možná může vzniknout i jinak  :usmev: ). Bílý se v ní orientoval lépe a černý hru ukončil vstupem svého krále do matu.

 

 

V KP MKSS vznikla asi(?) remízová koncovka a partie nakonec remízou skončila. Ale v jednom okamžiku bílý směřoval do remízových výměn až příliš rychle. Naštěstí pro něj ani jeho soupeř neviděl cestu k zisku rozhodující převahy.

 

 

Miniaturky v sicilské jsou k vidění častěji než v jiných zahájeních. Stačí drobná chyba nebo neznalost varianty a přidáte se k tisícům jiných nešťastníků, kteří prohráli téměř stejně jako vy  :usmev: .

 

 

Ve II.lize „D“ si bílý zakombinoval. Vzal střelcem na h7, následoval dvojí úder, hrozba matu a jednoduché, ale účelné vyvrácení „kombinace“ bílého (16. … Dxc2).

 

 

Nejen v sicilské jsou k vidění miniaturní partie. I ve španělské se dá rychle zvítězit. Samozřejmě za vydatné pomoci soupeře. Bílý až příliš lpěl na své věži  :usmev: .

 

 

Databázi partií ze soutěží družstev stáhnete na svazovém webu (partie za roky 2003-2020).
Partie z letošních prvních kol stáhněte ZDE.

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x