Stopka těhotným
Zajímavou charakteristiku známé, ale dnes už zastaralé Cunninghamovy varianty v královském gambitu [C35] podal španělský glosátor Dionisio Pérez: „Cunnighamova varianta královského gambitu se nedoporučuje pro těhotné ženy, nezletilé nebo vojáky bez absolvování. Ale my piráti, krvežízniví, dobrodružní, nostalgičtí a vášniví milujeme násilné hry. !Ať žije revoluce!“
Následující partie byla mnohokráte publikovaná jak v šachových časopisech, tak i v knihách. Je krátká efektní a dramatická. Pokud ji neznáte, podívejte se jak přežila masírování Stockfishem 14.
Londýn, 1893
Cunninghamova varianta se občas objevila i na šachovnicích mistrů světa. Jedním z nich co hrával královský gambit byl Boris Spasskij, který proti ní bojoval dokonce dvakrát. Partie jsem našel s hezkými poznámkami autora (Zenón Franco) knihy Spassky: Move by Move (Everyman Chess) 2016. Vyšla v roce 2021 i v ruském překladu. Z knihy jsem si dovolil přeložit několik slovních poznámek autora. Jsou označeny ZF a jsou v závorce. Hry jsou v knize v kapitolce:
„(ZF: Útočící strana se obecně chce vyhnout výměně kamenů, ale v této partii se ve dvou případech bílého iniciativa po promyšlených výměnách kamenů skutečně zvyšuje.
Duch Steinitze v královském gambitu se objevuje ve druhé partii, ve které Spasského král postupuje do středu, a to nejen bez toho, že by to poškodilo postavení bílého, nýbrž dokonce ho vylepšilo.“)
Moskva rapid, 1964
Německá blesková liga, 1984
Partie ke stažení.
Díky za reakci Jirka Kadlec. Hlavičky partií jsem čerpal z různě stažených CB partií z netu. Pod tou s Cholmovem je podepsán Polgár a u Hermanna je autorem Franco (jsou to ty knižní poznámky, ale v tom ruském knižním vydání má jen Germania). Těmto kapacitám jsem uvěřil a informaci nechal. Ta historická partie má občas i jiná data. Tedy omluva a dík za upřesnění.
Přeji Vám a všem čtenářům hezké Vánoce a mnoho štěstí v novém roce.
Spasskij – Cholmov [C35]
Moskva rapid, 1964
Na 31.přeboru SSSR (Leningrad, 24.11. – 25.12.1963) skončili na prvních třech místech Spasskij, Štejn a Cholmov se ziskem 12 bodů z 19 partií. O titulu se proto rozhodovalo v dvoukolovém zápasovém turnaji od 7. ledna 1964 v Moskvě. Zvítězil v něm Leonid Štejn (2,5 b.). který.hned v úvodní partii černými figurami porazil Spasského. Ten skončil se dvěma body druhý, když ve své závěrečné partii porazil Cholmova. Nebyl to ovšem rapid, to tehdy vůbec nepřicházelo v úvahu, nýbrž vážná partie!
Spasskij – Hermann [C35]
Německá blesková liga, 1984
Žádná blesková liga, partie se hrála 9. února 1985 v 8. kole Bundesligy 1984/85 na 2. šachovnici v zápase Solingen – Delmenhorst. Tedy opět to byla vážná partie!
Za Solingen, který tehdy skončil na 2. místě za Bayernem Mnichov, hrál i Luboš Kaválek a na 1. šachovnici Robert Hübner.
Partie Rice – Donisthorpe se nehrála v roce 1893, ale 1892.
https://www.chesshistory.com/winter/extra/rice.html
Redakci, všem autorům a čtenářům přeji šťastné a veselé Vánoce!