Stopka těhotným

Zajímavou charakteristiku známé, ale dnes už zastaralé Cunninghamovy varianty v královském gambitu [C35] podal španělský glosátor Dionisio Pérez: „Cunnighamova varianta královského gambitu se nedoporučuje pro těhotné ženy, nezletilé nebo vojáky bez absolvování. Ale my piráti, krvežízniví, dobrodružní, nostalgičtí a vášniví milujeme násilné hry. !Ať žije revoluce!“

Následující partie byla mnohokráte publikovaná jak v šachových časopisech, tak i v knihách. Je krátká efektní a dramatická. Pokud ji neznáte, podívejte se jak přežila masírování Stockfishem 14.

Rice – Donisthorpe [C35]
Londýn, 1893

Cunninghamova varianta se občas objevila i na šachovnicích mistrů světa. Jedním z nich co hrával královský gambit byl Boris Spasskij, který proti ní bojoval dokonce dvakrát. Partie jsem našel s hezkými poznámkami autora (Zenón Franco) knihy Spassky: Move by Move (Everyman Chess) 2016. Vyšla v roce 2021 i v ruském překladu. Z knihy jsem si dovolil přeložit několik slovních poznámek autora. Jsou označeny ZF a jsou v závorce. Hry jsou v knize v kapitolce:

Nezastavitelný útok, výměna a duch Steinitze

(ZF: Útočící strana se obecně chce vyhnout výměně kamenů, ale v této partii se ve dvou případech bílého iniciativa po promyšlených výměnách kamenů skutečně zvyšuje.
Duch Steinitze v královském gambitu se objevuje ve druhé partii, ve které Spasského král postupuje do středu, a to nejen bez toho, že by to poškodilo postavení bílého, nýbrž dokonce ho vylepšilo.“)

Spasskij – Cholmov [C35]
Moskva rapid, 1964

Spasskij – Hermann [C35]
Německá blesková liga, 1984

Partie ke stažení.

Loading

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
3 komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zavodny

Díky za reakci Jirka Kadlec. Hlavičky partií jsem čerpal z různě stažených CB partií z netu. Pod tou s Cholmovem je podepsán Polgár a u Hermanna je autorem Franco (jsou to ty knižní poznámky, ale v tom ruském knižním vydání má jen Germania). Těmto kapacitám jsem uvěřil a informaci nechal. Ta historická partie má občas i jiná data. Tedy omluva a dík za upřesnění.
 
Přeji Vám a všem čtenářům hezké Vánoce a mnoho štěstí v novém roce.

Jirka Kadlec

Spasskij – Cholmov [C35]
Moskva rapid, 1964
 
Na 31.přeboru SSSR (Leningrad, 24.11. – 25.12.1963) skončili na prvních třech místech Spasskij, Štejn a Cholmov se ziskem 12 bodů z 19 partií. O titulu se proto rozhodovalo v dvoukolovém zápasovém turnaji od 7. ledna 1964 v Moskvě. Zvítězil v něm Leonid Štejn (2,5 b.). který.hned v úvodní partii černými figurami porazil Spasského. Ten skončil se dvěma body druhý, když ve své závěrečné partii porazil Cholmova. Nebyl to ovšem rapid, to tehdy vůbec nepřicházelo v úvahu, nýbrž vážná partie!   :usmev: 
Spasskij – Hermann [C35]
Německá blesková liga, 1984
 
Žádná blesková liga, partie se hrála 9. února 1985 v 8. kole Bundesligy 1984/85 na 2. šachovnici v zápase Solingen – Delmenhorst. Tedy opět to byla vážná partie!   :usmev: 
Za Solingen, který tehdy skončil na 2. místě za Bayernem Mnichov, hrál i Luboš Kaválek a na 1. šachovnici Robert Hübner.
 

Jirka Kadlec

Partie Rice – Donisthorpe se nehrála v roce 1893, ale 1892.
https://www.chesshistory.com/winter/extra/rice.html
Redakci, všem autorům a čtenářům přeji šťastné a veselé Vánoce!   :usmev: 

3
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x