Za polovinou

Festival turnajů Open Praha 2022 má odehráno šest kol v turnajích „A“ a „B“, byl sehrán rapid turnaj a právě dnes se konal i bleskový turnaj.

 

Po šesti kolech je v „A“ turnaji v čele dvojice GM Mirzojev (AZE) a IM Pijpers (NED) s 5,5 body. Oba ztratili půlbod ve vzájemném duelu v šestém kole.
Za touto dvojicí je zajímavá sedmičlenná skupina pronásledovatelů s pěti body. „Vedoucím“ této „stíhačky“ je celkem neznámý malajský FM Zhuo Ren Lim (rating 2311), pak je náš talentovaný mladík Jakub Vojta, ostřílený GM Marián Jurčík (SVK), mladý Polák Antoni Kozak, další český hráč Jan Mikeš a Švéd Ludvig Carlsson.

Až teprve za touto skupinou je s půlbodovou ztrátou skupina, v níž najdeme nejen „numero uno“ turnaje norského GM Urkedala, ale i čtvrtého GM „do party“ Petra Neumana, kterému se moc nepovedla partie čtvrtého kola proti Jakubu Vojtovi.

Černý stojí určitě lépe, ale k celému bodu vede ještě dlouhá a trnitá cesta.  Bílý si pod sebou sám podřezal větev, když automaticky dobral 34.gxf3. Po lepším 34.Vxd4 by hrál sice bez figury, ale nezdá se mi, že by bylo jednoduché uplatnit „převahu“ černého. Možná by to byl nakonec bílý, kdo by si mohl pomýšlet na celý bod  :usmev: (ale to už jsem asi moc velký optimista).

 

 

Taktický postřeh projevil vůdce černých v partii Blumel-Mikeš.

 

 

I v hodně divoké partii prvního kola Šorm-Bochníčková hrála velkou roli taktika. Tipuji, že černá zřejmě neviděla vazbu jezdce ve variantě po 24. … Jxh7.

 

 

Kromě malajského FIDE mistra Lima mě v turnaji zaujali ještě dva hráči: Polák Antoni Kozak a Američan Corey Acor. Oba dva totiž hrají celkem krátké partie  :usmev: a oba dva mají asi rádi rychlejší tempo hry. Antoni Kozak má kromě mládežnických úspěchů na svém kontě i šestnácté místo na prosincovém (2021) ME v rapidu v Katovicích.

Corey Acor je zřejmě také více specializován na rychlý šach, i když na svém facebookovém profilu píše, že se vydal do Evropy, aby se přiblížil normě GM. Na jeho profilu na chess.com se lze dočíst, že za nejlepší své výhry považuje vítězství s Caruanou, Nakamurou a Soem.
Američan nehraje špatně, ale pokud bude dělat podobné blundry jako v partii s Kozakem, tak na normu GM dosáhne jen stěží.

 

 

Antoni Kozak bude v sedmém kole, které začíná dnes v 16:00, soupeřem Jakuba Vojty.
Američan Acor Corey je sice v hlavním turnaji o něco níže, ale zato se mu podařilo zvítězit v dnešním bleskovém doprovodném turnaji.
Američan tak v Praze zcela ovládl zrychlený šach, když zvítězil v rapidu i bleskovkách.

V jedenáctikolovém bleskovém turnaji uhrál Acor 9.5 bodů, prohrál jen s GM Babulou a remizoval s Karasem.
Na druhém místě skončil GM Vlastimil Babula s 8.5 body a lepším vedlejším hodnocením než FM Michal Novotný.
Nasazená turnajová jednička, GM Simen Agdestein remizoval hned v prvním kole s Němcem Koblem a prohrál s Michalem Novotným (  :potlesk: ), Acorem a Zdeňkem Vybíralem (  :palec-nahoru: ) . Uhraných 7.5 bodů mu stačilo jen na šesté místo.

 

Webová stránka turnaje
Průběžné výsledky na chess-results
Výsledky bleskového turnaje
Online na chess24.com
Online na chessbomb.com

 

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x