Nestárnoucí oběť dvou věží

Následující partie dělí více než 110 let. A stále je v nich vidět stejný obrázek a naše téma: oběť dvou věží na základní řadě. V první, z roku 1909 vznikla kritická pozice z francouzské obrany. Černý začal příliš brzy kombinovat, aniž by ukryl svého krále. Bílý toho využil a díky oběti dvou věží zlikvidoval důležitého obránce Jf6. Zbytek už byl jednoduchý. Partie je z Bachmannovy ročenky 1909.

Anthes – von Alten [C10]
Stockholm, 1909

Podívejme se stručně na historii a teorii této oběti, je popsána v mnoha učebnicích. Patrně nejstarší dochovanou obětí dvou věží na základní řadě je partie Bowdler – Conway, Londýn 1796. Asi nejprofláknutější je Anderssen – Kieseritzky také z Londýna, tentokráte pozdějšího období 1851. Často jsou publikovány dvě partie Réti – Euwe (Rotterdam 1920) a v obráceném gardu z Amsterodamu také 1920, kde náš velmistr obětoval v krátkém časovém úseku holandskému mistrovi celkem čtyři věže. Pozadu nezůstal ani Aljechin a další známí.

Obětí věží získává útočník významná tempa a což je nejdůležitější, soupeřova nejcennější figura – dáma zůstává obvykle na dlouhý čas mimo hru. V některých případech se věže obětovávají pro dosažení remízy věčným šachem. Tak tomu bylo i ve dvou partiích z následujících tří i když v první ukázce měl bílý zvítězit.

Kanyamarala – Hadzimanolis [A18]
chess.com INT, 2020

Haddouche – Balla [B40]
chess.com INT, 2021

Xiong – Bellahcene [B51]
chess.com INT, 2021

Partie ke stažení.

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x