Další světový šampion na cestě! Přijede i obhájce loňského titulu!

Další hvězdou 4. ročníku Prague International Chess Festivalu se stane juniorský mistr světa a íránská jednička Parham Maghsoodloo. Účast potvrdil i americký obhájce titulu Sam Shankland. Festival proběhne od 7. do 17. června 2022 tradičně ve čtyřhvězdičkovém hotelu Don Giovanni v Praze.

Parham Maghsoodlo

Jednadvacetiletý Parham Maghsoodloo je trojnásobný íránský národní šampion. V roce 2016 mu byl udělen titul velmistra a o dva roky později se stal juniorským mistrem světa. Exotická hvězda šachu je aktuálně na 36. místě světovém žebříčku.

Parham je nová íránská jednička, neboť osmnáctileté zázračné dítě a současná světová dvojka Alireza Firouzja přijala francouzské občanství poté, co Írán stáhl své hráče z mistrovství světa v rapid a bleskovém šachu kvůli zákazu hrát proti sportovcům z Izraele. Na loňském turnaji Sunway Sitges Chess Festivalu ve Španělsku se Maghsoodloo utkal s Izraelci, doma se za to však omluvil a vysvětloval, že s tím nemohl nic dělat. Prošlo mu to.

Šachy pocházejí z Persie, která se rozkládala právě na území dnešního Íránu. Je proto paradox, že od roku 1980 zde byly šachy zakázané, protože údajně odporovaly islámu. Naštěstí už v roce 1988 nový vůdce Alí Chameneí změnil názor. Šachy mají v současné době v Íránu naopak obrovskou podporu státních i soukromých firem.

Pražského festivalu se zúčastní i obhájce loňského vítězství Sam Shankland, aktuálně šestka v USA a 29. hráč světového žebříčku. Prahu má rád a hrál všechny tři dosavadní ročníky. Po roční pauze hlásí návrat Pentala Harikrišna. Třetí hráč indického žebříčku již delší dobu žije v Praze a pravidelně nastupuje v české extralize za tým Nového Boru. Za šachovou deskou v Masters turnaji uvidíme, taktéž po loňské pauze, španělského velmistra David Antona Guijarra. Vítěz turnaje Challengers 2019 dělil hned následující rok první místo v hlavním turnaji Masters.

„Zvát na festival hvězdy šachového nebe můžeme jen díky naším generálním partnerům, jako je tradičně firma AVE CZ a čerstvě i společnost Ernst&Young,“ doplnil ředitel akce Petr Boleslav.

Web: praguechessfestival.com
Facebook: https://www.facebook.com/PragueChessFestival
Twitter: https://twitter.com/PragueChess
Instagram: https://www.instagram.com/praguechessfestival/

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x