Léto s CzechTourem

Sluníčko za oknem svítí stále častěji a intenzivněji, kalendář se posunul již do května a to jsou neklamné znaky, že se blíží letní prázdniny a s nimi i spousta letních šachových turnajů napříč Českou republikou. Mezi všemi skvělými akcemi má svoje nezastupitelné místo i seriál šachových festivalů Czech tour, v letošním roce s obzvlášť bohatou nabídkou. Doufejme, že „doba covidová“ je již za námi a nebude nám nic bránit ve společném setkávání se za šachovnicemi.

První a největší prázdninovou štací Czech touru bude tradičně 18denní pardubický Czech Open. Úvodní prodloužený víkend bude patřit MČR čtyřčlenných družstev. Tato oblíbená soutěž zřejmě nepřekoná svůj rekord se 131 týmy na startu (rok 2017), ale více než 100 se zdá být reálným cílem. V každém případě se očekává nárůst oproti loňským 84 družstvům. Vyšší by měla být i kvalita startovního pole s řadou extraligových a prvoligových týmů, v jejichž řadách bude spousta titulovaných hráčů. Souběžně s šachisty budou o tomto víkendu k vidění i hráči řady dalších her. Namátkou můžeme uvést go, bridž, dámu, scrabble, Rubikovu kostku, backgammon, renju a další. Následovat bude MČR v maratonu, MČR ve Fischerových šachách, MČR v holanďanech a především MČR v rapidu. To bude 2. vrcholem festivalu a možná i turnajem v rámci festivalu nejsilnějším. O konkrétních jménech je zatím předčasné hovořit, ale proslýchá se, že o účasti jako přípravě na Šachovou olympiádu (začíná v Indii týden po rapidu v Pardubicích) uvažují i reprezentanti některých zemí. Třetím a hlavním vrcholem letních Pardubic pak bezesporu budou 4 hlavní turnaje. Vedle 3 standardních, rozdělených podle ratingu se na pardubický festival po 2leté odmlce vrací turnaj 30+, tedy turnaj pro hráče starší 30 let (ročník narození 1992 a starší). Po úspěšné zkoušce v roce 2019, kdy měl u příležitosti 30. ročníku Czech Open premiéru, nepochybujeme, že si tento typ turnaje najde své příznivce. Celkově očekáváme v hlavních turnajích účast okolo 600 šachistů. Přímá termínová kolize s přesunutou Šachovou olympiádou sice negativně ovlivní účast některých pravidelných účastníků z řad velmistrů, bude však jistě zajímavou motivací pro některé další, kteří se do Indie nedostanou. Vzhledem k pocovidové době i současné politické situaci ve světě zřejmě nebudou padat absolutní rekordy v počtu účastníků, ale věříme, že si přesto všichni tuto jedinečnou akci užijeme.

Bohatý bude též doprovodný šachový i nešachový program, tak jak si na něj za dlouhá léta přímí účastníci zvykli. Vrací se seriál dopoledních bleskových turnajů, bleskový turnaj družstev, turnaj dvojic v rapidu i superbleskový turnaj. Rozšířený bude párty stan, proběhnou vyhlášené společenské večery na koupališti Cihelna či oblíbený fotbalový turnaj.

Pouze 5 dní po skončení pardubického maratonu začne v pátek 5. srpna ve dvou otevřených turnajích již 9. ročník festivalu Letní Praha. V loňském roce byla účast 249 hráčů z 26 zemí a letos očekáváme, že si do hlavního města přijede zahrát ke třem stům milovníků královské hry. V mistrovském turnaji A bude opět možné plnit normy minimálně mezinárodního mistra. Pro ryzí amatéry a začátečníky je určen turnaj B (ELO do 1900), takže všichni si najdou sobě rovné soupeře.

Ihned po skončení pražského turnaje začíná v Olomouci staronový festival Olomoucké šachové léto, poprvé bohužel s přídavkem Memoriál Jaroslava Fuksíka. Po 2leté odmlce způsobené jednak covidem a jednak úmrtím zakladatele této skvělé akce a zároveň hybatele šachového hnutí na Olomoucku, se vrací tato tradiční akce na českou šachovou mapu. A návrat to bude skutečně velkolepý. Připraveny jsou uzavřené velmistrovské a mistrovské turnaje, stejně jako FIDE open. Uzavřené turnaje, jichž je u nás dlouhodobě nedostatek, přinesou možnost plnění norem a sbírání jedinečných zkušeností pro řadu českých hráčů. Vrcholem pak jistě bude Mistrovství ČR seniorů nad 50 a 65 let. Hrát se bude opět ve vyzkoušeném hotelu Flora, novinkou však bude i 1 z hracích sálů, umístěný v 11. Poschodí hotelu s úchvatným výhledem na Olomouc. Těšit se však můžeme i na řadu doprovodných akcí, ze kterých bych rád vyzdvihl simultánku s velmistrem na historickém Horním náměstí v Olomouci.

Třešinkou na pomyslném letním šachovém dortu bude bezesporu ME žen ve známém pražském hotelu Don Giovanni od 19. do 31. srpna. Poprvé v historii tak budeme mít možnost sledovat nejlepší ženy „starého kontinentu“ na živo v České republice. Pro možnost větší účasti českých žen na této jedinečné akci, připravujeme ve spolupráci se ŠSČR speciální podmínky pro české hráčky. Přihlášku na ME žen je nutno zaslat přes ŠSČR, který udělí nominaci a sdělí přesné podmínky možné účasti.

Odkazy na propozice výše uvedených festivalů:
Czech Open Pardubice: https://www.czechopen.net/
Open Letní Praha: https://www.czechtour.net/cz/open-letni-praha/
Olomoucké šachové léto: https://www.czechtour.net/cz/olomoucke-sachove-leto/
ME žen: https://ewcc2022.net/

Těšíme se na Vaši účast, bez Vás to by to totiž nebylo ono  :usmev:

Petr Laušman

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x