Anand vítězí v rapidu

Vishy Anand sice neprošel poslední třetinou rapid turnaje 2022 Superbet Rapid & Blitz Poland bez ztráty „kytičky“, ale přesto to stačilo na vítězství v rapidu. Na vítězství v turnaji to však nestačí, protože se sčítají výsledky rapid turnaje a dvoukolového bleskového turnaje, který se hraje dnes (od 14:00) a zítra.

Anand sice v poslední třetině uhrál jen 1.5 bodů ze tří partií, ale i tak je to vynikající výkon. Z devíti partií jen dvě remizoval a jednu prohrál.

Anand začal vítězně v sedmém kole. S mladým Rumunem Gavrilescem rozehráli celkem „tupou“ variantu skotské hry. Spousta hráčů by asi po prvních deseti tazích začala uvažovat o remízovém výsledku, ale Anand to viděl trochu jinak.
Vishy hraje strašně jednoduché šachy. Tedy, vypadá to jednoduše, je to lehce srozumitelné, ale ta „jednoduchost“ asi není pro každého  :usmev: .

V poměrně ploché pozici má černý po zahájení mírně pošramocenou pěšcovou strukturu, ale zůstala mu dvojice střelců. Než se bílý naděje, baterie střelců je zaměřena na dámské křídlo bílého a původně slabý c-pěšec je rozhodujícím trumfem černého, který trestá i malé nepřesnosti bílého.
Kdyby vám někdo po 12.Sd2 řekl, že partie, kde bílé figury vede hráč s ratingem přes 2500, skončí do 25.tahu, věřili byste mu?
Já ne.  :usmev:

 

 

V osmém kole Anand „jen“ remizoval s Caruanou v oboustranně bezchybně vedené Ruské hře. Prohra přišla až v posledním kole, kdy už bylo jasné, že jej nikdo nemůže předstihnout.
Richard Rapport zahrál ve hře čtyř jezdců tah 4.a4, o němž se po partii vyjádřil, že to byla hloupost (souhlasím, mnohem lepší je 4.a3!?  :usmev: ).

 

Richard Rapport, screenshot z online vysílání na chess24.com

Anand reagoval správně a brzy měl nadějnou pozici, ale pak začal hrát „neanandovsky“.
Začal na sebe vršit jednu chybu za druhou a partii zaslouženě prohrál. Anandova nejhorší partie v turnaji pomohla Rapportovi na druhé místo.

 

 

Anandův výkon na mě udělal hluboký dojem. Jeho tahy jsou logické, silné a nepotřebují ani nějaké vysvětlení. Pokud jim nerozumíte přímo při sledování partie, tak po jejím skončení vám při přehrávání do sebe všechno krásně zapadne.

 

GM Vishy Anand. Photo Courtesy of Grand Chess Tour, Lennart Ootes

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org


 

Online turnaj Chessable Masters je teprve v základní části.
Až dnes se rozhodne, kterých osm hráčů postoupí do vyřazovací části.

Na pořadu dne jsou dnes poslední tři kola, hraje se tedy o devět bodů (za vítězství jsou udělovány tři body) a zatím to vypadá, že se bude bojovat o osmou příčku.
Na té je zatím po dvanácti kolech Pentala Harikrishna s patnácti body. To ale opravdu nic neznamená.
Carslen, Giri, Ting Li-žen i Wej I už mají postup téměř jistý (ledaže by se „zbláznili a všechno prohráli a k tomu by ještě musel „naskočit“ někdo ze zadních pozic).
Solidní šanci na postup má i Rameshbabu Praggnananhaa, který je na sedmém místě s osmnácti body, ale má celkem příznivý los (Mishra, Shankland, Vidit).

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org

5 1 hlas
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x