Konec v Praze, zahájeno v Madridu

V Praze včera skončil Prague International Chess Festival (PICF) a v Madridu začal Turnaj kandidátů (TK).

 

Poslední kola turnajů pražského festivalu se nehrála jen z povinnosti  :usmev: . Bojovalo se tvrdě až do konce, přesto skoro všechny partie v turnaji Masters skončily remízami.

O vítězi turnaje Masters rozhodla partie Pentala Harikrishna – David Antón Guijarro, kde černý korektně obětoval figuru za několik pěšců a dokonce získal solidní výhodu, ale pak sešel ze správné cesty a v těžké koncovce se bílému podařilo udržet svého posledního pěšce a zvítězit.

 

 

V partiích Shankland – Nguyen, Vallejo Pons – Le, Vidit – Salem a Maghsoodloo – Navara se bílým nepodařilo získat výraznější výhodu a všechny partie skončily korektními remízami.

Vítězem turnaje Masters se tak stal s 6.5 body PENTALA HARIKRISHNA.

 

Vítěz turnaje Masters Pentala Harikrishna. Autor: Vladimír Jagr

 

Úspěšní byli i naši hráči. Thai Dai Van Nguyen skončil na třetím místě a ani jednu partii neprohrál  :usmev: . David Navara získal stejný počet bodů jako Van, ale dokráčel k němu jinou cestou (dvě výhry, jedna prohra).

 

Konečná tabulka MASTERS

 

V turnaji Challengers se bojovalo ještě tvrději.

Hans Moke Niemann udolal Marcina Krzyzanowského v téměř osmdesátitahové partii. Bodoval však i jeho konkurent Vincent Keymer, který porazil černý Warmerdama také až koncovce a oba hráči tak uhráli šestapůl bodů.
Stejný počet bodů mohl mít i Nodirbek Abdusattorov, který hrál bílými s Jergušem Pecháčem, ale partie Nodirbekovi moc nevyšla a nakonec mohl být rád za remízu.
Vcelku poklidnou remízou skončilo utkání českých hráčů Petera Michalíka se Zbyňkem Hráčkem.
Jiří Štoček svedl velkou bitvu se Sasikiranem.
Prohrál až ve věžové koncovce, když „tvrdohlavě“ odmítal přejít do remízové koncovky se střelcovým a věžovým pěšcem silnější strany.  Pochod králem do tábora černého byl špatným plánem.

 

 

V konečném součtu měli Vincent Keymer a Hans Moke Niemann 6.5 bodů. Jejich vzájemná partie skončila remízou, S-B hodnocení měli naprosto stejné a oba dva hráli čtyřikrát černými.
Předpokládám (a mohu se mýlit  :usmev: ) , že o prvním místě Vincenta Keymera rozhodlo až čtvrté vedlejší hodnocení, kterým by měl být (dle chess24.com) průměrný rating soupeřů.

V uzavřeném turnaji měli stejné soupeře a rozhodoval tedy jejich osobní rating. Keymer má 2675, Niemann 2678, takže Vincent Keymer měl vyšší průměrný rating soupeřů  :usmev:   a stal se tak vítězem turnaje Challengers.

Oprava: Vincent Keymer a Hans Moke Niemann sehráli po turnaji tiebreakový zápas, v němž zvítězil Keymer 2-0 a stal se tak vítězem Challengers (odkaz na tiebreakové partie: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/prague-chess-festival-challengers-2022/11/1/1 ).

 

Konečná tabulka turnaje CHALLENGERS

 

V turnaji mladých nadějí FUTURES zvítězil Kamil Warchol z Polska. O druhé až třetí místo se podělili Atilla Kuru z Turecka a Pawel Sowiński z Polska.
Jirka Bouška skončil na čtvrtém místě, pátý byl další zástupce ČR Timofej Bokhnak a Lada Zelbová skončila devátá.

 

Konečná tabulka turnaje FUTURES

 

V open turnaji zvítězil se ziskem osmi bodů favorizovaný GM Alexander Motyljev.
Velmi dobře si vedl GM Martin Petr, který se ziskem sedmi bodů skončil na děleném druhém až dvanáctém místě. Vedlejší hodnocení mu přisoudilo šestou příčku.

 

Prvních 31 hráčů open turnaje.

 

Hrály se i dva doprovodné turnaje.
V sedmikolovém rapidu zvítězil Maksym Goroškov z Ukrajiny, v jedenáctikolovém bleskovém turnaji vyhrál indický hráč Vaibhav Jayant Raut.

 

Prague International Chess Festival

Web pořadatele

Výsledky na chess-results


 

Ve španělském Madridu včera začal prvním kolem Turnaj kandidátů, do kterého se probojovalo osm hráčů:

Jan Nepomňašči-poražený ze zápasu o titul mistra světa
Alireza Firúzdža (Firouzja)-vítěz turnaje Grand Swiss
Fabiano Caruana-druhý na Grand Swiss
Hikaru Nakamura-vítěz Grand Prix
Richard Rapport-druhý v Grand Prix
Jan Krzysztof Duda-vítěz Světového poháru
Tejmur Radžabov-divoká karta (za odstoupení z minulého TK z důvodu covidových opatření)
Ting Li-žen (Ding Liren)-náhradník za válkychtivého zabanovaného Sergeje Karjakina

 

Screenshot z webu https://candidates.fide.com

 

Hraje se dvoukolově, tempo hry je dvě hodiny na čtyřicet tahů, pak hodina na dalších dvacet tahů a následuje čtvrthodina na zbytek partie. Přídavek na čas je až od 61.tahu a činí obligátních třicet sekund.

V prvním kole skončily remízami dvě partie.
Jan Krzysztof Duda v Tajmanovově variantě sicilské hry proti Richardu Rapportovi stál v zahájení sice mírně lépe (žádné překvapení  :usmev: , bílý obvykle stojí lépe), ale Rapport postupně vyrovnal hru a partie skončila remízou.

Tejmur Radžabov remizoval s Alirezou Firúzdžou ve věžovce.
Překvapivě snadno a rychle vyhrál Jan Nepomňašči s Tingem.
Ting Li-žen hrál hodně špatně a partii by prohrál, i kdyby proti němu seděl lecjaký FIDE mistr (nebo i kandidát mistra  :usmev: ).
Strašná partie.

 

Ting Li-žen

 

 

V americkém duelu přehrál Fabiano Caruana Nakamuru, kterého před turnajem někteří komentátoři pasovali na černého koně turnaje  :usmev: .
Nakamura hrál sice rychle, ale špatně. Možná v bleskové partii…, tam by podobnou pozici mohl udržet nebo i vyhrát, ale s dostatkem času Caruany byl Naka bez šance.

 

 

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x