Česká stopa ve variantě D49 – 1. část

Na turnaji v Baden Badenu se hned v 1. kole sehrála partie v meránské variantě, která se používá velmi často i v dnešní době.

Po tehdy již známých tazích (varianta byla „narozena“ na turnaji v Meránu o rok dříve) 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Jf3 Jf6 4.e3 e6 5.Jc3 Jbd7 6.Sd3 dxc4 7.Sxc4 b5 8.Sd3 a6 9.e4 c5 10.e5 cxd4 zahrál bílý

11.Jxb5. Bylo to v partii Bogoljubov – Thomas. Partie se pak stala předmětem analýz jak v šachových časopisech, tak i v pozdějších turnajových knihách. Nebylo to však první použití této posloupnosti tahů.

Nejprve se podívejme na analýzu budoucího mistra světa Aljechina ve Wiener Schachzeitungu 1925 na straně 202.

Analýza Aljechina [D49]
Wiener Schachzeitung, 1925

Závěr: Jak vidíte, inovace Blumenfelda je zajímavá a stojí za to ji analyzovat, ale stále to není vyvrácení meránské varianty. Přinejmenším by měla proběhnout pečlivější prověrka bez rychlých úsudků, které jsou charakteristické pro analýzy dnešních mistrů – v porovnání se seriózními a přesnými pojednáními doby Steinitze a Čigorina.

Analýza Sozina (Šachmatnyj listok) a Tartakowera (Vossisch Zeitung) byla uvedena v turnajové knize bádenského turnaje 1925 (vydána Yorklyn 1991).

Bogoljubov – Thomas [D49]

Úplně první partie, kde se tah 11.Jxb5 použil je následující. Byla sehrána v prosinci roku 1924 v Moskvě. Podrobně ji v časopise Šachmaty v SSSR rozebral vítěz partie Blumenfeld. Některé poznámky od 16. tahu jsou od Luďka Pachmana z 1. dílu jeho Taktiky moderního šachu.

Blumenfeld – Rabinovič [D49]

Partie ke stažení.

Kompletní článek o Poloslovanské obraně se skládá celkem ze tří částí, kompletní znění si můžete stáhnout zde.


Pozorní čtenáři ještě nejspíš čekají na slíbené řešení úlohy od Zdenka Závodného z minulého článku o historii. Tak tady je:

Zdeněk Závodný
Smena, 1966
Mat 3. tahem

5 2 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme  :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x