Před limitem

 • Třinácté kolo Turnaje kandidátů 2022 v Madridu rozhodlo o vítězi turnaje. Nepomňašči remizoval s Rapportem a už nemůže být dostižen.
 • V Moskvě se uskuteční „super“ uzavřený turnaj čtyř hráčů, v němž hlavními „hvězdami“ budou Karjakin a Karpov.

 

Šťastná třináctka

Nepomňašči Jan – Rapport Richard 1/2

Nepomňašči se po partii vyjádřil, že si přál španělskou a „Berlín“, ale Rapport (na rozdíl od Nakamury) zkusil sicilskou.
V Richter-Rauzerově variantě se dá hrát hodně ostře, ale bílý má i jiné možnosti. Nepo si vybral variantu, ve které hra přechází ze zahájení přímo do koncovky, v níž má bílý mírnou aktivitu.
Po zasloužené remíze si Nepo nemůže stěžovat, že by třináctka byla nějakým nešťastným číslem :usmev: . Třinácté kolo mu přineslo definitivní jistotu.

 

 

Vítěz Turnaje kandidátů 2022 Jan Nepomňašči, zdroj: screenshot z online vysílání na chess24.com

 

 


 

Těší se na konec?

Nakamura Hikaru – Duda Jan Krzysztof 1-0

Na konec turnaje se jistě těší všichni hráči, ale Duda možná nejvíce. Ve druhé polovině se vysloveně trápí a se svým výkonem asi není příliš spokojený.
Odpočatý Nakamura (rychlá remíza s Nepem v předešlém kole) získal v Najdorfově variantě minimální převahu, ale i když opticky vypadala pozice černého hůře, nic strašného se mu nedělo.
Černému se podařilo rozmotat klubko svých figur a najednou to pro něj vypadalo dokonce o něco lépe. Ale když nemáte formu, není to ono.
Tah d5 má být v sicilské hlavním trumfem černého, ale záleží na správném načasování. Po Dudově 33. … d5 ožil bílý černopolný střelec a k tomu se blížila časová kontrola.
Jen čtyři minuty stačily Nakamurovi, aby si spočítal, že oběť kvality po 37.d6 neprohrává. Ale neměla by ani vyhrát :usmev: . Duda však s šesti minutami na hodinách braní kvality velmi rychle vyhodnotil jako špatné pro černého a raději hned volného d-pěšce zablokoval (37. … Jd7).
Kdyby vzal kvalitu, měl by bílý volného pěšce, ale černý materiál. Černý kvalitu nevzal a volný pěšec bílému stejně zůstal.
Není těžké uhodnout, jak to dopadlo :usmev: .

 


 

Bez zbytečných emocí

Firúzdža Alireza – Ting Li-žen 1/2

Na první pohled jednoduchá remíza ve hře čtyř jezdců, ale jeden okamžik přece jen zaujme :usmev: .

Ve třicátém pátém tahu bílý obětuje střelce na d3 a partie skončí remízou v materiálně nerovné, ale jinak absolutně rovné pozici :usmev: .
Musel bílý obětovat střelce? Nemusel, ale tato oběť vede skoro vynuceně k remíze.
Možná se pletu, ale i když po 35.Sc4 ukazuje Stockfish 15 velkou převahu černého (2.8), nevěřím, že se mu podaří takovou „pseudopřevahu“ realizovat.
Ale pokud je mé mínění chybné, klidně mě opravte :mrknuti: .

 


 

Pěšec k ničemu

Radžabov Tejmur – Caruana Fabiano 1/2

Z téhle partie lze cítit demotivaci obou hráčů už na dálku :usmev: . Ačkoli…, to asi není přesné. Motivace tu přece jen cítit byla a to co nejrychleji to ukončit (a neprohrát :usmev: ).
Hráči rozehráli Katalánskou variantu, kde sice bílý získá pěšce, ale černé figury jsou tak aktivní, že jej bílý chtě-nechtě stejně musí odevzdat a partie končí v remízové koncovce.

 


 

O vítězi turnaje je tedy rozhodnuto s předstihem. V posledním kole už většině hráčů o nic nepůjde a buď k partiím přistoupí jako k zábavě a uvidíme „veselé“ šachy plné obětí, nebo se budou snažit co nejrychleji remizovat.
Jedna partie se asi bude hrát. O druhé místo se utkají v přímém souboji Ting Li-žen a Hikaru Nakamura. Nakamura má o půl bodu více, takže mu stačí remíza, ale má černé figury.
A proč je druhé místo „tak důležité“?
Protože Magnus Carlsen po obhajobě titulu prohlásil, že vidí jediného důstojného soupeře, Alirezu Firúzdžu, a že nemá smysl hrát proti jiným hráčům.
(Snad mu Firúzdžův výsledek otevřel zalepené oči.)
Otázkou je, zda to Magnus myslel vážně. Já bych si vsadil na to, že hrát bude a jen si ze svých případných protivníků vystřelil nebo šlo o marketingový trik.
Ale pokud by Magnus nehrál, utkali by se o titul první dva z tohoto turnaje. Proto se teď hráči snaží a Magnus se možná potichu směje :smich: .

 

 

Turnaj kandidátů 2022

Odkazy:

Web turnaje
Online na chess24.com
Online na lichess.org
Výsledky na chess-results


 

V Moskvě se v rámci Moscow Open ve dnech 14.-20.7.2022 uskuteční také dvoukolový uzavřený turnaj čtyř hráčů.

Nasazenou jedničkou, nikoli podle ratingu, ale podle veřejně proklamovaných politických názorů, bude Sergej Karjakin (2747), dvojkou Anatolij Karpov (2617). Asistovat jim budou Alexander Griščuk (2745) a Alexander Morozevič (2659).

Komentováním tohoto klání byl pověřen Sergej Šipov :usmev: .

Možná někoho překvapuje účast Griščuka, který nebyl považován za „fanouška“ aktuální vládnoucí politické třídy, ale když jsem poslouchal jeho poslední vyjádření na Grand Prix v Bělehradě, neměl jsem dojem, že by byl nějak ostře proti „speciální mírové operaci“. Sice ji odsoudil, ale vyjadřoval se dost opatrně.

Na druhou stranu, Griščuk i Morozevič, o kterém dlouho nebylo slyšet, se šachem živí a když je nezvou nikam do zahraničí, musí(?) brát to, co je jim nabízeno doma, ať už jsou jejich názory jakékoli.

Ještě se sice nezačalo hrát, ale dovolím si už teď tipnout výsledek:
1. Karjakin, 2. Karpov a o třetí a čtvrté místo se podělí Griščuk (třetí?) a Morozevič (čtvrtý?).

 

 

 

5 3 hlasů
Hodnocení článku
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho pomocí tlačítek níže. Děkujeme :mrknuti:
Upozorňování
Upozornit na
guest
Žádný komentář
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zajímá nás co si myslíte, směle komentujte.x
()
x